Jak utworzyć plik?

ja bym chciał sam panować nad tym system zgadzam sie z tobą to dopiero początek mam na koniec coś bardzo trudnego

docelowa to chcę ten 1 licznik 2. falownik 3.czujniki temperatury 16szt (cyfrowe) 4.12szt czujniki temperatury i wilgotności i 4szt czujniki temperatury uruchomić ale pt100

i tego serwera nie mam zamiaru ruszać przez 3 lata chcę zbierać dane i zapisywać z tych wszystkich czujników i tyle

próbowałem sprawdzić rs485 komunikację chyba działa licznik adres ma 1 tam jest ok chyba

Podobno wszystko się da zrobić, ale nie cudzymi rękami.
Póki co to rzucasz się z motyką na Słońce, zaczynasz od końca, najpierw musisz poznać HA, niestety nie wyobrażam sobie pozostawić go bez aktualizacji przez 3 lata (swoją drogą stawiam na to, że karta TF tyle nie wytrzyma), więc tak jak sobie zaplanowałeś nie da rady (pomijam fakt czy to ma sens czy nie, ale skoro już masz HA to możesz go wykorzystać w pełni).

Skoro planujesz PT100 to sugeruję taki projekt jak ESPHome (bo inaczej ich nie podepniesz w prosty sposób do HA, tzn. istnieją inne projekty, ale i tak zawsze będziesz musiał użyć jakieś urządzenie pośredniczące)

zwróć uwagę że te YAMLe są dla ESPHome, a nie dla HA.

Generalnie to jest cały dział na termopary (PT100 to wprawdzie RTD, ale w dokumentacji zamietli wszystkie analogowe czujniki do jednego worka), więc może można też na bazie jakiegoś innego przetwornika?

Integracja Modbus i licznik energii SDM630 - Home Assistant / Integracje - ArturHome

znalazłem coś takiego

ale na dziś koniec jutro postaram coś podziałać

Proponuję też poćwiczyć posługiwanie się forum.
W kwestii tego co znalazłeś czas na wykorzystanie znaleziska (skoro komunikację masz to zweryfikuj czy w ogóle plik z tutoriala pasuje do tego licznika).