Jak utworzyć plik?

Musisz skonfigurować moduł z własnymi parametrami i dodać czujniki. Dla wygody rejestry SDM630 są ładowane z oddzielnego plikusdm630_registers.yaml, który należy umieścić w tym samym katalogu co plik.modbusconfiguration.yaml

jak utworzyć ten plik ???

Nie musisz napieprzać wątkami na lewo i prawo, bez ładu i składu.
Nie widzę żadnych szans na sukces skoro generujesz taki chaos…

Może jakieś 3 słowa na temat tego skąd wytrzasnąłeś tą instrukcję? (link czy cokolwiek, bo póki co zagadnienie zaczyna się zupełnie z d.).


W kwestii zasadniczej - najprostsza droga

  1. Dodatek “File editor”
  2. Nowy plik (standardowo startuje w katalogu config/ swoją drogą czy edytor tekstu wymaga jakiejś szczegółowej instrukcji? wystarczy poklikać i się z nim zapoznać)

GitHub - ticapix/home-assistant_sdm630: EASTON SDM630

a już siedzę nad tym co rusz mi się zawiesza ten HA i nie wiem co dalej ???

Plik jest w repozytorium wystarczy go pobrać i wrzucić do katalogu. (Tu sugeruję Dodatek Samba albo FTP)
Natomiast w następnym kroku pewnie będzie trzeba go zmodyfikować (i edytor się też przyda).
Sugeruję jednak wrzucić plik za pomocą kopiowania z Samby, bo w YAML’u każda spacja się liczy, a walisz też literówkami na lewo i prawo, więc moje oczy wyobraźni widzą już problemy z tymi spacjami.

Zanim się weźmiesz za coś tak zaawansowanego musisz ogarnąć się najpierw z podstawami działania i obsługi HA (więc kilka podstawowych Dodatków, które ułatwiają życie się przyda).
Grzebiesz w głównym pliku konfiguracyjnym HA, więc warto go nie zepsuć (przygotuj sobie backup działającej konfiguracji i pobierz go na komputer to tak na wypadek jakbyś doprowadził do kompletnej awarii HA).

Nie bardzo kumam czemu gość tam podciągnął linię RS485 równocześnie do masy i zasilania oprócz założenia terminatorów na obu końcach linii (to wbrew zasadzie działania, no chyba że ten konwerter jest zwalony konstrukcyjnie)



wcisnąłem uruchom ponownie i nic brak tych liczników

Zweryfikowałeś czy ten cudowny konwerter jest w stanie się połączyć z licznikiem?
(choćby z jakiejś aplikacji producenta i z poziomu Windows, tam oczywiście podpinając konwerter)
Najpierw musisz mieć działający sprzęt, potem można myśleć o konfiguracji.

W ogóle widzisz konwerter w HA jako port szeregowy?, bo ta konfiguracja port: /dev/ttyUSB0 jest tylko przykładowa…

W repo jest też pythonowy skrypt, którym można wygenerować YAML z rejestrami (bo ich konfiguracja jest też tylko przykładowa i może nie pasować do twojego licznika).

Sensory encji pojawiają się tylko w autogenerowanym Dashboardzie HA, jeśli go wcześniej edytowałeś to ewentualne nowe encje musisz dodać ręcznie.

jak to sprawdzić konwertery mam 2 szt. tzn. rodzaje

To wybierz ten który jest opisany RS485 (a nie RS422).
A do A, B do B z tymi rezystorami to bym nie przesadzał - można spróbować nawet bez terminatorów (tych po 120 omów) jeśli masz krótką skrętkę (specyfikacja ich wymaga, ale do kilkudziesięciu m skrętki powinno dać radę bez).


Przykładowe oprogramowanie (nie wiem czy działa z twoim licznikiem, ale chyba nic innego ORNO nie udostępnia, zadzwoń do wsparcia)
https://b2b.orno.pl/download-resource/26062/

Przechwytywanie34334
jak sprawdzić w HA porty USB ??? czy coś jest podpięte ???
mi się wydaje ze mam źle wpisany port/dev/ttyusb

Co to za dziwaczna prędkość 4600? (najbliższe możliwe to 4800 i 2400, ale skoro autor tego tutoriala użył 9600 to zapewne taka jest najwłaściwsza, a co na to instrukcja licznika?)

Nie rób obrazków co chwilę, bo przy jakimś bardziej wymagającym problemie nikomu się nie będzie chciało przepisywać tekstu z obrazka, aby Ci pomóc.

kod YAML wklejasz na forum jako tekst jedynie muszisz wstawić przed i po wklejonym kawałku kodu linijki zawierające 3 znaki odwrotnego apostrofu (znak spod “klawisza tyldy”) - coś takiego: ```


Wracając do problemu - metoda GUI

Ustawienia → System → Sprzęt → hamburger menu → Cały sprzęt
tu się nieco wspomogłem wpisując usb aby nieco przefiltrować wyniki


w chińczyku za 2,5 dolca raczej nie będzie chipsetu FTDI

jeśli nie wiesz czego szukać to bezpośrednio po podpięciu sprzętu do komputera na którym pracuje HAOS (nie wiem jaki masz rodzaj instalacji, zakładam, że to HAOS-generic, a nie np. wirtualizacja HAOS-ova ani żadna instalacja dla zaawansowanych) z terminala (też jest w Dodatkach, obojętnie który) wydajesz komendę dmesg wszystkie istotne informacje polecą na końcu loga (można tekst przekleić używając shift + zaznaczenie myszą), będzie to wyglądało jakoś tak (no w chińczyku za 2,5 dolca to się nie spodziewam FTDI

czas 67600 to moment podpięcia

[61212.992170] audit: type=1334 audit(1668882261.616:458): prog-id=0 op=UNLOAD
[67600.674136] usb 2-3.3: new full-speed USB device number 10 using ohci-pci
[67600.782037] usb 2-3.3: New USB device found, idVendor=0403, idProduct=6001, bcdDevice= 6.00
[67600.782063] usb 2-3.3: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=3
[67600.782073] usb 2-3.3: Product: FT232R USB UART
[67600.782081] usb 2-3.3: Manufacturer: FTDI
[67600.782087] usb 2-3.3: SerialNumber: A50285BI
[67600.815297] usbcore: registered new interface driver ftdi_sio
[67600.815357] usbserial: USB Serial support registered for FTDI USB Serial Device
[67600.815547] ftdi_sio 2-3.3:1.0: FTDI USB Serial Device converter detected
[67600.815662] usb 2-3.3: Detected FT232RL
[67600.823587] usb 2-3.3: FTDI USB Serial Device converter now attached to ttyUSB1

tak już zupełnie przy okazji zamiast ścieżki do portu w postaci (to jest tylko przykład, to mój port w moim sprzęcie)

/dev/ttyUSB1

sugeruję użyć takiej, która jest w miarę przypisana do urządzenia (one u mnie w tym momencie są równoważne, ale jak widzisz mam wpięty więcej niż 1 port szeregowy po USB, więc choćby restart systemu może zmienić ich kolejność, lepiej się ubezpieczyć przed taką ewentualnością i użyć ścieżki “by-id”)

/dev/serial/by-id/usb-FTDI_FT232R_USB_UART_A50285BI-if00-port0

PS Jeśli to wirtualizacja to oczywiście musisz opanować sytuację udostępnienia portu z hosta do VM

PPS Skoro dopiero zaczynasz zabawę w HA to jeśli masz inną instalację niż generic sugeruję zrobić backup i na nią zmigrować… (oszczędzisz sobie przez pierwsze lata wielu problemów, no chyba, że IT to twoje życie).

Ścieżka do portu może być zupełnie innej postaci jeśli masz HAOS na innej platformie niż x86-64 i/lub konwerter jest na innym sprzęcie niż to co u siebie podpiąłem (chociaż zazwyczaj jest to ttyUSBx).

uuuu
usb znalazłem ale nie działa ??? mam na dziś dosyć

A jaką masz instalację HA, skoro motywacji na walkę z licznikiem zabrakło to chociaż opisz rodzaj instalacji.
Możesz też wkleić autowygenerowany tekst z
Ustawienia → System → Naprawy → hamburger menu → Informacje o systemie → popup → KOPIUJ




Pisałem te obrazki nam niewiele dają, bo nie ma w nich zawartych żadnych istotnych informacji.
Ale widać, że w Dashboardzie już grzebałeś, bo jest jakieś “hhhhhh” (więc pewnie już się w nim nic automatycznie nie stanie).

Mam postawione na Raspberry pi ram 8g wersja HA OS9.3
zrobiłem sprawdzenie i uruchomienie ponownie i nie ma liczników

OK, standardowa instalacja na RPi jest jedną z najłatwiejszych.
To teraz potrenuj wrzucanie na forum treści tych YAMLi które nam zapodałeś w formie grafiki.
I ćwiczebnie możesz wrzucić konfig systemu o który prosiłem (to się przydaje na githubie, jak będziesz miał problemy nierozwiązywalne na forum)

Natomiast w kwestii zasadniczej konwerter masz podpięty jedną parą skrętki A do A i B do B?
Jakie rezystory użyłeś (może ten konwerter jest tak gówniany, że wymaga dokładnie takiego połączenia jak jest w tutorialu na który się powołujesz?)
Sprawdziłeś czy w ogóle jest jakaś komunikacja używając PC lub maka?

jaka łatwa ???
wpisuje te kody i nic zaczynam zmieniać kody i nie działa masz jakiś patent żeby ci zrobić zdalny dostęp do mojego HA np jutro ???

Nie ma mowy o zdalnym grzebaniu.
Musisz sam panować nad własnym systemem.

To dla twojego dobra - problemy zazwyczaj się pojawiają wtedy, gdy nie ma szans na jakąkolwiek pomoc z zewnątrz.

nie mam rezystora ale ja mam tylko 1,5m kabla na większe odległości chyba trzeba w poniedziałek kupię

Musisz sprawdzić czy jest komunikacja, zrób to z komputera, którym dasz radę się posługiwać.

Modbus/RS485 to nie jest coś co się da zrobić w pierwszy weekend używania HA.

Ten kabel to skrętka? Użyłeś jednej pary?
(tak, wiem 1,5m to powinno zadziałać nawet “na sznurówkach od butów”, mimo wszystko trzeba najpierw sprawdzić sprzęt)