Jak wymusić wysyłanie stany urządzenia po MQTT

Mam zrobioną tak automatyzacje , wysyła status wymusza na urządzeniu jego odczyt stanu ale sa błedy.Dane z MQTT urzadzenia

{"backlight_mode":"OFF","calibration":"OFF","calibration_time":46.3,"color_mode":"xy","indicator_mode":"off","linkquality":255,"motor_reversal":"OFF","moving":"STOP","position":3,"state":"OPEN"}
Rejestrator: homeassistant.helpers.template
Źródło: helpers/template.py:776
Pierwsze zdarzenie: 12:23:40 (5 zdarzenia)
Ostatnio zalogowany: 12:23:40

Error parsing value: 'value_json' is undefined (value: /get, template: {{ value_json.backlight_mode }})
Error parsing value: 'value_json' is undefined (value: /get, template: {{ value_json.motor_reversal }})
Error parsing value: 'value_json' is undefined (value: /get, template: {{ value_json.position }})
Error parsing value: 'value_json' is undefined (value: /get, template: {{ value_json.calibration }})
Error parsing value: 'value_json' is undefined (value: /get, template: {{ value_json.indicator_mode }})
  - action: mqtt.publish
    metadata: {}
    data:
      qos: 0
      retain: false
      topic: zigbee2mqtt/Okno Salon
      payload: /get
mode: single
Template variable warning: 'value_json' is undefined when rendering '{% if "moving" in value_json and value_json.moving %} {{ value_json.moving }} {% else %} STOP {% endif %}'
Template variable error: 'value_json' is undefined when rendering '{{ value_json.position }}'
Template variable error: 'value_json' is undefined when rendering '{{ value_json.calibration }}'
Template variable error: 'value_json' is undefined when rendering '{{ value_json.indicator_mode }}'
Template variable error: 'value_json' is undefined when rendering '{{ value_json.moving }}'
Payload '/get' is not numeric

Nie wnikam co chcesz uzyskać, ale tak spojrzałem na to powyżej i jedno mi się nasuwa - z urządzenia końcowego (=bateryjnego) Zigbee nie można wymusić raportu o stanie z zewnątrz, bo jest to sprzeczne z założeniami standardu Zigbee.

Włącznik okna dachowego po aktualizacji zigbee błędnie pokazuje stan jak fizycznie nacisne na przycisk nie odświeża mi się w home assistant a jak ręcznie w zigbee2mqtt wejdę i nacisne reload stanu to odświeża mi się stan w home assistant.

A dlaczego napisałeś że to urządzenie bateryjne?
A tutaj ten przycisk reload koło pozycji


Automatyzacja odświeża stan ale pojawiają się błędy

A dlaczego nie napisałeś jakie to urządzenie? A dlaczego nie wstawiasz linku do strony Z2M do tego produktu?
Może jak słusznie podejrzewa @szopen, nie obsługuje ono tej funkcji w połączeniu HA → MQTT → Z2M?

Jest i link wcześniej z fizycznego przycisku wysyłało stan do HA ale teraz coś się popsuło chyba po aktualizacji

Cofnij aktualizację i zgłoś issue (tzn. w odwrotnej kolejności, bo do issue potrzebujesz jakieś logi z wadliwego działania)

1 polubienie

Właśnie nie mam kopii zigbee zapisanej bo zostawiłem tylko 2 ostanie kopie przeze mnie zrobione

No to issue bez cofania wersji…

Myślicie że lepiej to zrobic niż kombinować z automatyzacja? Chyba że coś w silniku rolety się wyrobiło?

Zrobiłem jak tutaj

Zaczęło działać zobaczymy na jak długo bo wcześniej już chyba tej metody próbowałem.

A co się miało wyrobić, skoro rozwiązanie dotyczy nieukończonego wywiadu podczas dodawania urządzenia do sieci Zigbee?
Stawiam na to, że w aktualnym Z2M definicja tego urządzenia została poprawiona i dlatego to co miałeś skonfigurowane dotychczas przestało działać poprawnie (to w jakimś sensie była breaking change - sprawdź chociaż notatki do wydania od tej wersji kiedy sprzęt zaczął działać wadliwie czy coś grzebano w jego definicji, jeśli nic nie ma, to szukanie takich zmian to niemal jak igły w stogu siana, ale jak ktoś ma motywację to znajdzie i w kodzie źródłowym - co było grzebane i kiedy, a być może też się dowie dlaczego i co ulepszono).

hint do poszukiwań - urządzenia ma jakiś id i producenta (w Tuya z pogwałceniem standardu, ale Z2M z tym sobie radzi), więc szukaj w kodzie źródłowym po tych identyfikatorach (o ile interesuje Cię źródło problemu, a nie ma nic w notkach do wydania)

Właśnie wywiad mam ukończony prawidłowo poszukam albo poczekam na kolejną aktualizację

Jeśli nikt nie zgłosi issue, to nikt się tym nie zajmie

ale wróćmy do posta wyżej - skoro ponowne parowanie pomogło, to nie ma co zgłaszać…

Sprawdź notatki do wydania.
Szczególnie że dokumentacja, którą podlinkowałeś ma taki status:
> Last Updated: 27.08.2024, 20:49:35
edit - jak kulą w płot ten status aktualizacji dokumentacji jest wszędzie, czyli niestety baza danych urządzeń nie została ulepszona aż tak jak sobie wyobrażałem…

A w ogóle skoro już wiemy o jaki sprzęt chodzi, to tak teoretycznie owszem problemem mogą być zakłócenia od silnika rolety (ale skoro ponowne parowanie naprawiło problem to nie szukałbym dziury w całym).

Dziękuję za odpowiedzi po prostu będę obserwował i zobaczymy co będzie.
To jest silnik rolety Fakro jeszcze nie rozbierałem a tak dla ciekawości chiński silnik ma wszystkie oprócz jednej zębatki metalowe. Wiem bo doszło właśnie do uszkodzenia zębatki i próbowałem ją wymienić. Jak by wszystkie zębatki były metalowe to takie silniki byłyby niezniszczalne.

To wtedy producent by nie zarabiał, niestety czasy kiedy 20 letni sprzęt działał jak nowy bezpowrotnie minęły.

Naprawa zębatki plastikowej.

https://youtu.be/uXKnAiuoWTQ?si=9GimPx_lHmLHQg4P