Jak zasilić czujnik obecności przy włączniku dotykowym bez N?

Hej,
Myślałem, jak to zrobić, ale nie mam pomysłu, stąd moje pytanie.

Stary blok i tylko 2 przewody bez “N”.

Potrzebuję zamontować włącznik dotykowy z Wi-Fi i aby działał, to muszę wpiąć kondensator - to rozumiem i tak mam.

Ale chciałbym dodatkowo zamontować czujnik obecności i zastanawiam się, jak go zasilić.

Jeśli jest kondensator, to “on” zasila włącznik, ale jak zasilić taki czujnik? Czy jakbym się wpiął (obrazek 2) pomiędzy, toby to zadziałało? Mam do dyspozycji czujnik 230 V i taki na 5 V.

Z góry dziękuję za wsparcie.

To nie zadzała, zasilania pasożytnicze nie wystarczy, a elektronika czujnika też musi na takowe pozwalać.
Ja kupiłbym czujnik ruchu zasilany bateryjnie. Pozostanie tylko zastanowić się co kupić i jak to spiąć w automatyzacji.

1 polubienie

No właśnie czujnik obecności na baterie to słaby pomysł. Mam taki na USB-c. Wykorzystałem stary akumulator od telefonu 3500 mha z przetwornicą napięcia na 5v i…starcza na 1 dobę.
Niestety musi być stałe zasilanie.

Dlatego zastanawiam się jak to ugryźć aby posiadać włącznik oraz czujnik ruchu…

Czujnik ruchu musi być fabrycznie zaprojektowany do zasilania bateryjnego, domowe DIY nie ma szans na porównywalny czas pracy.
Tu masz przykład takiego który działa znaaaaaaacznie dłużej niż 1 dzień

ten akurat jest kosmicznie drogi, ale istnieją jego chińskie odpowiedniki
W tym wypadku jest to Zigbee i ta technologia się stosunkowo najlepiej sprawdza w przypadku sprzętu bateryjnego. (no ale musisz w domu mieć sieć Zigbee by to miało sens)

Nie masz innego wyboru, bo w instalacji którą narysowałeś nie masz szans na zasilanie sieciowe.

Czujnik pir na Zigbee, na baterii CR2450 drugi rok i to korytarz. Małe, niepozorne, za parę złociszy od przyjaciół z dalekiego kraju.

Jeśli nie masz Zigbee, to Shelly wypuściło ostatnio nowe produkty w oparciu o BLE.

image

1 polubienie

Dzięki za odpowiedzi.
Mam właśnie czujnik obecności, włącznik oraz switch.
Myślę, jak to połączyć
Ok w opisany sposób mówicie, ze się nie da więc albo zasilanie oddzielne 230v dla czujnika obecności (co jest mało realne) albo czujnik obecności na usb (ale mało estetyczne).

A gdyby zrobić tak jak na 4 obrazku? w miejsce przełącznika ten mój ale obawiam się, że to pewnie jest jako styk bez zasilania…

I nachodzi mnie jedna myśl…
Obecnie mam czujnik ruchu na 230v ale bez włącznika właśnie dlatego ma napięcie, on ma wyjścia na żarówkę więc dopiero wtedy włącza, jednak to najprostszy.

Jeśli wejdę w czujniki ruchu czy obecności na wifi to 1 problem…jeśli nie ma wifi to i te czujniki nic nie zrobią bo się nie skomunikują.

Pisałeś o:

I czujniku ruchu/obecności. Tetaz pokazujesz obrazki z trzeciego urządzenia?

Nie rozumiem w tym momencie co z czym chcesz połączyć i zanim podpowiem koleją możliwość (a już miałem ją podać), to dobrze by było abyś wszystko opisał w szczegółach, bo szkoda naszego czasu jeśli rozwiązanie nie spełni założeń lub nie możliwe będzie do zastosowania w twoich warunkach.

Szukam sposobu rozwiązania tego dlatego też “głośno myślę”.

Generalnie jak na obrazku mam włącznik tuya (dotykowy), czujnik obecności oraz światło i myślę jak to spiąć.
Myślałem własnie aby wpiąć się pomiędzy neutralny przewód, który idzie do włącznika, a kondensator aby zasilić czujnik ale mówicie, że to odpada więc szukam sposobu jakiegoś innego. Może dołożyć do tego wszystkiego switcha i przy pomocy niego zasilanie rozdzielić? Tyle, ze to kolejny element.

Ps: Dlaczego sposób wpięcia się pomiędzy kondensator nie zadziała? Za mało prądu czy coś innego? Ktoś potrafi wytłumaczyć?

Bo to nie żarówki choinkowe że będą ci świecić w szeregu.

Sorry ale nie wytłumaczyłeś mi tylko na zasadzie nie, bo nie. Chce poznać przyczynę tego dlatego pytam.

https://www.ledkia.com/blog/pl/czy-obwody-elektryczne-w-naszym-domu-sa-szeregowe-czy-rownolegle/

https://www.dlaucznia.pl/lekcja/fizyka,prad-elektryczny,polaczenia-szeregowe-i-rownolegle

Jak pisałem wcześniej, układ elektroniczny wewnątrz tego czujnika musi być skonstruowany, zaprojektowany pod taki sposób zasilania. Jeśli mi nie wierzysz, to możesz go na własną odpowiedzialność puścić z dymem.

Wracając do tematu, ten obrazek niewiele tłumaczy. Czy czujnik obecności może być teoretycznie przy oprawie oświetleniowej (kinkiecie)? Gdzie w tej chwili masz czujnik ruchu zasilany z 230V? Czy to jest ten sam czujnik, który nazywasz “obecności” zasilany z 5V (USB) i chcesz zamienić z poprzednim?

Dzięki za odpowiedź. Taką pomoc to ja lubię.

Nie spoko wierzę :slight_smile: Wolę zapytać niż bawić się w sapera :wink:

To gdzie on będzie ma drugorzędne znaczenie bo tu bardziej chodzi o połączenie w obwodzie. Generalnie włącznik jak wiadomo przy drzwiach, a za nimi lustro z lampą i nad nią czujnik.

Mam dwa czujniki obecności nie ruchu.
1 usb-c;
2 230v.

Czyli to czujniki radarowe?
Niestety bez modyfikacji instalacji elektrycznej nie widzę szans na ich użycie…