Jaki sprzęt do HA ale bez przeróbek

bardzo dziękuję - teraz to mam chyba temat wyczerpany

No i w końcu przyszło gniazdko Shelly - mega prosta instalacja - wystarczyło:

  1. Podłączyć się telefonem do jego AP
  2. Wejść na jego stronkę 192.168.33.1
  3. Skonfigurować podłączenie do swojego WiFi: SSID i Password
  4. W HA zainstalować integrację Shelly
  5. Po tych operacjach HA od razu sam wykrył gniazdko i już ŚMIGA !

:slight_smile:

NIE nie instalujesz żadnego DODATKU !!!
to jest Integracja

Dodatki w HA to zupełnie coś innego!

Ponadto nie trzeba nic instalować, przy prawidłowo skonfigurowanym Shelly to jest “plug and play” - wbudowana w HA integracja wykorzysta autodiscovery. Jedynie trzeba się zgodzić na wygenerowanie encji.

Może źle się wyraziłem - masz rację, nie dodatek tylko INTEGRACJĘ Shelly zainstalowałem :wink: jeszcze nie do końca widzę różnic jakby w tym nazewnictwie co dodatek a co integracja :wink: ale masz rację od razu warto się uczyć posługiwać prawidłowymi pojęciami. (już poprawiłem na górze w swoim poście) Dzięki

W totalnym skrócie i uproszczeniu

Integracja to jakiś kawałek kodu wykonywany wewnątrz HA i mający na celu komunikację z jakimś urządzeniem czy serwisem oraz tworzenie encji, wykrywanie zdarzeń i interakcję.

Dodatek to zewnętrzny serwer pracujący w separowanym środowisku (coś uruchamianego poza HA), wręcz nie musi mieć interfejsu graficznego (Tailscale), albo wcale nie komunikować się bezpośrednio z HA (Zigbee2MQTT ten nawet ma odrębny interfejs graficzny, choć można go otworzyć w sesji ingress wewnątrz HA), albo nawet być czymś, co niektórzy uznają za element HA, choć nim nie jest (File Editor).

[quote=“szopen, post:25, topic:11890”]
(coś uruchamianego poza HA)

A tu mnie mega zaciekawiłeś, bo teraz no po tym wyjaśnieniu to już do mnie absolutnie dociera różnica po między dodatkiem a integracją. Ale popraw mnie jeśli dalej źle mówię - oznacza to, że “dodatek” to jakiś hmmm (przepraszam jeśli się źle wyrażam) że to jakiś program uruchamiany pod linuxem HA który potrafi się komunikować i z interfejsem HA i z jakimiś zewnętrznymi urządzeniami - ale nie tylko urządzeniami.

Podpytuję o to i chłonę każdy skrawek wiedzy jak sucha gąbka wodę … krótko mówiąc jestem jakby programistą i znam się troszkę na MQTT i w przyszłości chciałbym robić swoje własne urządzenia na ESP ale bez ESP Home - ot tak od podstaw żeby mogły się komunikować właśnie za pomocą MQTT - ale o ile dobrze gdzieś zrozumiałem to dzięki MQTT nawet nie będę musiał do swoich własnych urządzeń (np mierników temperatury, ruchu itp itd) instalować żadnych integracji. Z kolei daleko mi do tego żeby napisać jakiś program pod linuxa (jestem windowsowcem) i programuję procki różnego rodzaju w języku C. Więc chyba dobrze myślę że to że HA obsługuje MQTT w tym nawet MQTT Discovery to spokojnie powinno mi się udać robić takie integracje?

HA jest klientem MQTT, więc jeśli HA i cokolwiek innego podpeniesz do tego samego brokera MQTT to teoretycznie HA i to coś innego mogą się komunikować.

Zajrzyj do dokumentacji

Dodatek (do HA) to po prostu osobny serwer uruchomiony w oddzielnym kontenerze Dockera.

Dzięki, już wgryzam się w dokumentację :wink: