Jaki sprzęt do HA ale bez przeróbek

Witam, jestem nowy na forum, kompletnie nie orientuję się w sprzęcie który można integrować z HA. Mam pytanie żółtodzioba (wybaczcie) Czy możecie polecić jakieś inteligentne gniazdko (najchętniej) albo żarówkę lub inny czujnik - który można kupić na naszym popularnym serwisie aukcyjnym albo i z innego źródła - który można WPROST “od razu” sprząc z Home Assistant ale bez konieczności wgrywania jakichś firmłerów, tasmot i tym podobnych. Ale też bez instalowania setek dodatków jak do Tuya jak zauważyłem, bez logowania się na chińskich serwerach i zakładania tam kont. Już nawet cena nie jest taka istotna - chodzi o to żeby kupić coś i od razu dodać jak najprostszą integrację z HA.

Jak liczysz na Plug & Play to sorry ale to nie Windows.
Musisz włożyć minimum pracy i czasu aby dane urządzenie zadziałało.
Gniazdka jak chcesz bez ruchów to tylko Zigbee ( ale trzeba uważać aby było kompatybilne ) no i musisz mieć dongla Zigbee ( czyli kupić , skonfigurować ).
Gniazdka Wifi to też niestety nie że włożysz i działa. Tuya to osobna konfiguracja.
Nie ma idealnego rozwiązania - każdy praktycznie z tego Forum rzeźbił pod swoje warunki.

Gniazdko - przykładowo Shelly lub tplink integrują się na fabrycznych integracjach (konstrukcje WiFi) oczywiście warto zajrzeć do dokumentacji, to wtedy się to robi bezproblemowo.

Wybór jest o wiele większy wystarczy nie wybierać niczego z technologią Tuya na pokładzie ;D

Żarówki WiFi chyba obaj wspomniani producenci też mają, ale nie próbowałem (nie sądzę aby ich integracja była bardziej skomplikowana niż gniazdek).

Za to z HA idealnie integrują się systemy Ikea Home Smart (dawne Tradfri) czy Philips Hue, to są gotowe systemy oświetleniowe zawierające bateryjne manipulatory - piloty, czyli to czego najczęściej brakuje w innych systemach.
Oba systemy wymagają własnych bramek (to Zigbee), ale nie wymagają chmury do integracji.
Oczywiście można integrować samodzielnie, na bazie własnego koordynatora Zigbee, ale te 2 systemy działają i się integruję “plug and play”.

Philips ma też inny system - WIZ, moim zdaniem działa dyskusyjnie, ale działa (u siebie bym go nie chciał) też się integruje z HA i w dodatku jest sublicencjonowany dla innych producentów, więc żarówki WIZ znajdziesz w sklepach budowlanych (moim zdaniem jego używanie wymaga dobrej znajomości konfiguracji sieci no i w ogóle mi się nie podoba, ale raczej nie jest gorszy od Tuya).

Więc generalnie nie jest prawdą, że się nie da prosto, może trzeba patrzeć na półkę wyżej niż na najtańszą…

1 polubienie

Shelly plug i jak chcesz to prosto z ich apki nie potrzeba do tego HA

Nie nie - może się źle wyraziłem. Nie chodzi mi o PnP jak w windows - no ale że będzie znacznie prościej niż z opisami jakie widziałem dla Tuya. Zresztą ja w ogóle nie znam możliwości stąd - może to takie troszkę moje głupie pytanie, przepraszam i dziękuję za odpowiedź szczególnie z tym Zigbee i zwróceniem uwagi na dongla. Chłonę każdy kawałek wiedzy jak sucha gąbka wodę :wink:

Ślicznie dziękuję i w tym wypadku za sporą dawkę podpowiedzi - rozejrzę się, ale dzięki waszym odpowiedziom cokolwiek mi się rozjaśnia.

Tak widziałem że są apki poszczególnych producentów no ale jakoś zaczął mi się marzyć ten HA ze względu na możliwość podłączania na prawdę wielu różnych urządzeń. Bardzo dziękuję za odpowiedź w moim wątku.

W przypadku urządzeń wi-fi musisz pamiętać że sa one zależne od Twojego routera, jego wydajności i zasięgu sieci domowej. Możesz się bawić gniazdkami Shelly w HA robić automatyzacje i całą resztę, ale jednocześnie w apce producenta też one są dostępne.

Jest blisko 3000 standardowych integracji, w linku poniżej masz kilkanaście wyróżnionych właśnie m.in. z powodu łatwości ich integracji

pozostałe tysiące musisz sobie zawęzić w/g potrzeb (są skategoryzowane).

Opad szczęki po instalacji HA u jednego znajomego pozostaje dla mnie niezapomniany - niektóre już istniejące i skonfigurowane systemy są wykrywane automatycznie w momencie instalacji.

Jasne ok - ale czy to oznacza, że praktyka podpowiada, że jednak należy hmmm unikać wielu urządzeń wifi i raczej działać na ZigBee ?

ale fajne zestawienie - wielkie DZIĘKI ! :wink:

Nie wszystko to plug and play, nie wszystko to systemy bezchmurowe, Tuya też tam znajdziesz…

Systemy bazujące na WiFi czy po prostu podłączone do sieci LAN (takie jak mostek Hue, telewizory czy amplitunery) często są wykrywane automatycznie (o ile dają taką możliwość).

Ok Panowie chyba mam już taki ogólny przegląd sytuacji - czas dalej w takim razie szukać i kopać w internecie. Dziękuję za wszelkie odpowiedzi i sugestie jakie tu padły.

Musisz patrzeć przyszłościowo. Jak chcesz wykorzystać HA. Gniazdka sa dobrymi routerami w sieci zigbee jeśli będziesz kiedyś w to wchodził. Oczywiście w HA możesz mieć jak widzisz różne systemy i mieć część gniazdek wi-fi jak i zigbee

a czy mogę podpytać czy ty np używasz HA? czy może czegoś innego ? czy tylko oprogramowania producenta urządzeń - tak z czystej ciekawości pytam.

Hmm zajrzałeś na forum użytkowników HA to chyba rozumiesz, że użytkownicy nie używający HA są tu rodzynkami.

No taką mam nadzieję, ale czasem może ktoś mieć też inne doświadczenia - może z innymi systemami. Ale ok cieszę się, że tu zajrzałem i bardzo dziękuję za wasze odpowiedzi. Jak coś to pozwolę sobie jeszcze zadać jakieś pytania.

Może potrzeba tu takiej informacji, że HA przede wszystkim służy do integrowania różnych innych systemów, które same w sobie mogą działać autonomicznie.


Przykłady z życia wzięte

Nie będę sięgał daleko - Hue Philipsa jest takim systemem - masz bramkę Zigbee oraz cały osprzęt stanowiący spójny system oświetleniowy, on jest w pełni autonomiczny i nie musi pracować wraz z jakimkolwiek innym systemem ID, ale… może.

Jakieś 10-15 lat temu miałem instalację ID bazującą na bramce MiCasaVerde Vera Lite (chyba mało kto słyszał o tym, ale to był system Z-wave a kontrolery takie jak ta bramka były zbudowane z takich podzespołów z jakich w tamtych czasach i do dziś buduje się np. routery, swoją drogą ich system operacyjny MiOS też pochodził z routerów, bo to było openwrt z nakładką adresowaną do obsługi ID, mały wtręt - stara linia IoT TP-Linka zawierająca smartplugi HS100 i HS110 też się opierała na podzespołach z routerów, niestety przez to te 2 modele gniazdek pobierają stosunkowo dużo energii, i jeszcze jeden - ta linia integrowała się też z Vera…).
Do dziś używam kontrolerów Vera tylko nowszych generacji, ale w zasadzie po uruchomieniu HA stanowią już tylko coś w rodzaju modemów do sprzętu Z-wave, bo możliwości HA są miażdżąco większe, a wsparcie systemu Vera kuleje…

Więc tak - można mieć system ID bazujący na jakimś zamkniętym rozwiązaniu (no akurat Vera/MiOS to było takie półotwarte, ale wskutek nieodpowiedniej polityki producenta większość niezależnych deweloperów się wycofała… a sama firma padła, tzn. została przejęta rzez inną - e-zlo, która próbowała robić to samo tylko bramki na bazie bodajże Androida - nie interesowało mnie to, bo nie będę ich klientem ze względu na nagłe zakończenie wsparcia dla bramek Vera i to wbrew zapowiedziom utrzymania wsparcia, firma e-zlo ostatnimi czasy zaczęła sprzedawać swoje autorskie moduły na bazie ESP - coś w guście wczesnych wypustów Tuya) i mieć go zintegrowanego z HA (czy innym systemem nadrzędnym, jak Domoticz, Homeseer, FHEM, tyle, że ostatnio zwykle użytkownicy tych systemów raczej przechodzą na HA, więc spytaj ich dlaczego).

No OK ale tu może przejdę do clou - jakieś 10 lat temu do systemu Vera dorzuciłem system Hue - one się integrowały, bo Hue zapewnia API, o ile Hue był cały czas autonomiczny, to mógł być dodatkowo sterowany i automatyzowany z poziomu Vera.
(aha - aby być bezstronnym i uczciwym - w 2015 Philips odwalił brzydki numer i zwróciłem ich sprzęt dość krótko po zakupie do sklepu w ramach utraty kluczowych dla mnie funkcji - cyrku związanego z wywaleniem wsparcia dla osprzętu Zigbee innych producentów, a Ikea i Osram miały już wtedy sprzęt konkurencyjny cenowo ale z dnia na dzień przestał działać z Hue, wkrótce wsparcie sprzętu innych producentów przywrócono, jednak już nie miałem ochoty na Philipsa, niestety przez kolejne kilkanaście miesięcy nie pojawiła się żadna licząca się konkurencja, wkurzenie mi przeszło i kupiłem ich sprzęt ponownie, do dziś działa po migracji z mostka v1 na v2 parę lat temu i już numer z brakiem kompatybilności dla produktów konkurencji się nie powtórzył, ale bądźmy szczerzy - czasy świetności Hue się już skończyły i niewątpliwie zostanie wycofany w najbliższych latach, bo czasy świetności Zigbee wkrótce mogą się skończyć - standard Zigbee projektowano ponad 15 lat temu, a w technologiach IT to wieki - jedna “epoka” trwa zwykle koło 7 lat, a sam standard jest już dość mocno przestarzały - stąd parcie na to by nowsze koordynatory były w stanie pracować z Thread, starego sprzętu jednak nie da się już unowocześnić, bo to jest ponad możliwości zastosowanych podzespołów).

Po odpaleniu HA w tej instalacji oczywiście wyrzuciłem integrację Hue z Vera, a wrzuciłem do HA, który to system stał się nadrzędnym dla Vera i Hue równocześnie.

Jak widzisz miałem trochę do napisania, a to tylko jeden prościutki przykład.

Nie pamiętam kiedy ostatnio używałem webowego interfejsu Vera ani aplikacji Hue - po skonfigurowaniu czy zintegrowaniu takie systemy mogą pracować latami.
Przy czym Hue jest tak łatwy w konfiguracji w ramach własnego ekosystemu, że do dziś nie zrezygnowałem z jego natywnych funkcji i nie tworzyłem zamiast tego wszystkiego w HA od zera, jest po prostu tylko zintegrowany, co dodaje kilka fajnych funkcji. itd. itd.

Życie jest za krótkie by opisywać szczegóły.

2 polubienia

W apce shelly paruję je do sieci i robię aktualizacje oprogramowania. Ale można to też robić z interfejsu przeglądarki. Reszta już tylko HA.

Ślicznie dziękuję - bardzo dużo dał mi ten cały opis - teraz troszkę inaczej patrzę albo widzę całość - w wcześniej nie zdawałem sobie z wielu rzeczy sprawy. Wręcz o takie konkretne przykłady z życia wzięte mi chodziło! Jeszcze raz wielkie DZIĘKI !