Jaki sterownik bezprzewodowy kompatybilny z kotłem De Dietrich i OTGW?

Witam. Chcę sterować przy pomocy HA kotłem De Dietrich MPX 28/33BIC. Przeszukałem fora internetowe i wiem że potrzebuję:

  • OTGW Kit z nodoshop
  • WeMos D1 Mini z softem (nie mam możliwości podłączenia po kablu, musi być WiFi)
  • sterownik kompatybilny z piecem i otgw
  • na koniec podłączyć otgw pomiędzy kocioł a otgw

Największy problem mam ze sterownikiem, nie wiem jaki wybrać. Wiem że polecany jest iSense AD289 ale on jest naścienny, a ja chciałbym bezprzewodowy. Jaki sterownik będzie odpowiedni?

Każdy może być naścienny jak go tak zamontujesz … AD289 to wersja programowalna, przewodowa (iSense), ale jest też wersja bezprzewodowa → AD288.

AD288 kosztuje 1500zł, spora cena jak za możliwość zintegrowania tego z HA. Odpada.
Czy w kwocie do max 400zł znajde jakikolwiek sterownik spełniający moje wymagania?
Konkretnie zależy mi na możliwości odczytu i sterowania jak największą liczbą parametrów np temperatury CO i CWU, zużycie energii itp.

W najgorszym wypadku wybrałbym przewodowy, ale problem polega na tym że musiałby być zainstalowany zaraz przy drzwiach wejściowych do domu, przez co często niepotrzebnie zalaczalby piec a chciałbym tego uniknąć.

Coś co nazywasz sterownikiem to termostat.

Realny sterownik jest przy piecu i to z nim de facto integrujesz HA.

Przy integracji z HA w zasadzie nie musisz mieć natywnego termostatu, ale najpierw dogłębnie poczytaj o projektach, które zamierzasz stosować i zastanów się czy czujesz się na silach to wykorzystać…

To czyli jak już @szopen zauważył, to termostat, który wcale nie pomaga zintegrować kotła MPX z HA, umożliwia Tobie sterowanie kotłem z poziomu termostatu (ta wersja czyli iSense) umożliwia (zarówno przewodowa jak bezprzewodowa) sterowanie i dostęp do odczytu i zmiany parametrów pracy kotła nawet tych "instalatorskich). Jest dość zaawansowanym urządzeniem z własną logiką pracy, która przejmuje dowodzenie pracą kotła, w odróżnieniu od zwykłych termostatów programowalnych bądź nie, które działają na zasadzie ON/OFF i te kosztują zwykle około 200-500zł. iSense mimo. że wykorzystuje protokół opentherm do komunikacji z płytą automatu palnikowego kotła to nie ta wersja protokołu, która umożliwia wykorzystanie do integracji z HA i tak potrzebujesz bramki np. tej z nodoshop.

2 polubienia

Rozumiem, dzięki za wyjaśnienie. Czyli podsumowując, dla integracji z HA kompletnie nie ma znaczenia jaki termostat wybiorę? I nie będzie problemu z tym że ustawię jakiś parametr przez OTGW/HA a termostat mi go “nadpisze”, lub na odwrót?

A ja podepnę się pod wątek. Bo wczoraj uruchomiłem OTGW od Nodo.
Encji dużo ale większość mało istotnych.

Jest jakaś karta która umożliwia wysyłanie services do zmiany parametru pracy kotła? Chciałem sobie zrobić kartę jak np. od encji termostatów gdzie za pomocą suwaka mogę zmienić nastawy wody albo temperatury wody do podłogówki.

Taka karta jest wbudowana w HA, integracja musi tworzyć encję typu climate

jeśli nie tworzy, ale z tych encji, które masz da się zbudować termostat to użyj tego

jeśli nie da się użyć, to przeszukaj wątki otgw opentherm termostat

Edit - zobacz breaking changes w wydaniu październikowym - akurat wyszło dzisiaj na kanale stabilnym