Jaki sterownik LED (dostępny w HA, z pilotem)?

Córka zażyczyła sobie taśmę LED w pokoju. Zabrałem się do zakupów (przeszukiwania co jest dostępne), ale trochę utknąłem.

Bo tak, chciałbym:

  • pełna integracja z Home Assistant
  • medium w sumie obojętne (zigbee lub WiFi - ważne, żeby dało się zintegrować)
  • pilot (medium obojętne - RF, podczerwień, Bluetooth)
  • najlepiej RGB+CCT
  • rozsądna cena

Znalazłem do tej pory:

  1. TUYA Zigbee RGB + CCT (link Aliexpress)
    Integruje się bez problemu po zigbee2mqtt, NIE ma pilota, rozsądna cena

  2. TUYA Zigbee WZ5 (link Aliexpress)
    NIE integruje się z HA, ma piloty, spora cena

  3. Gledopto GL-C-008P (link Aliexpress)
    Integruje się bez problemu po zigbee2mqtt, ma piloty, wysoka cena

  4. Magic Home
    Integrują się wersje z wgraną Tasmotą / ESP Home (tylko sterowniki na układach ESP), ma piloty, niska cena
    Problemem jest kupno sterowników na ESP (w obecnie produkowanych wersjach nie można podmienić oprogramowania - nie da się ich zintegrować lokalnie)

Czy możecie polecić coś co będzie spełniało założenia?

Kupowałem w grudniu rozwiązanie od Lidla. 99 zł za pasek ok. 2,5m na zigbee. Całkiem fajnie świeci i są osobne diody do białego. O ile dobrze pamiętam (mam to na szafie, wiec nie sprawdzę teraz) to sterownik ma połączenie 6 pinów). Jedyny minus to nie ma w komplecie pilota. No ale dostępność w kilka dni, jak mają na stanie.

Zamawiam na próbę SP511E pod projekt z WLED:
obraz

https://kno.wled.ge/basics/compatible-hardware/

@Zordrac - jest info z forum AIS, że MagicHome działa lokalnie z oficjalną integracją HA. Więc nie trzeba nawet zmieniać oprogramowania.

Super, dziękuję za podpowiedź. Szczerze przyznam, że nie doczytałem tego wcześniej na stronie integracji Flux. Zafiksowałem się na tym, że i tak musi być przez chmurę…

Daj proszę znać jak to działa.

Dziękuję za podpowiedź. Jak sam napisałeś, niestety nie ma pilota (dla mnie must have).

@Zordrac
Szczerze polecić to mogę tylko system Philips Hue, ale niestety jest on jednym z najdroższych na rynku, jakkolwiek nieco kombinując można go nieco potanić stosując tylko oryginalny mostek i piloty, a uzupełniając go sterownikami taśm czy żarówkami innych producentów (obsługuje praktycznie wszystkie Zigbee jakie są na rynku, m.in. Gledopto).

Jeśli wyłącznie cena jest priorytetem, to sklecisz system na bazie Tuya (ale np. wypusty pod marką Lidla w takim tempie zwracałem do sklepu, że mało co mi nie wlepili mandatu za szybkość :smiley: ).

Pośrednim rozwiązaniem jest budowa systemu na bazie mostka Ikea (150zł) pilotów Ikea (rożne ceny) i świecących komponentów Zigbee w zasadzie dość dowolnych (ikeowskie są stosunkowo tanie i przyzwoitej jakości, ale sterowników taśm RGB+CCT nie mają - tu również polecę Gledopto, niestety z “obcym” sprzętem nie wszystkie funkcje działają - w szczególności wybór kolorów tylko z aplikacji lub z integracji, z pilota tylko jasność i włączanie).


A teraz z innej beczki - inne podejście koordynator Zigbee w postaci dongla USB (jest sporo modeli do wyboru różnych producentów, można użyć też koordynatora podpinanego po sieci lub bramek Sonoff lub Tuya ze zmienionym softem na otwarto-źródłowy koordynator) i budujesz własną bramkę na bazie HA (może być nią np. integracja ZHA lub Z2M), nie ma wtedy zasadniczo żadnych ograniczeń w łączeniu sprzętu różnych producentów (o ile tylko są obsługiwane przez te integracje), ale się przy tym narobisz - główny plus jest taki, że nie istnieją ograniczenia w takim rodzaju jak używanie pilot tylko tego producenta co mostek (no nie do końca to prawda, bo zarówno dla wspomnianych wyżej “pół-zamkniętych” systemów Ikei jak i dla Philipsa istnieją piloty alternatywnych producentów, ale nie są one w pełni uniwersalne).

@szopen a co złego Ci sie działo z Lidlowymi lampkami? Mam co prawda tylko jedną (reszta to Ikea), ale jak na razie jest całkiem ok.

Negatywnie odstają jakościowo (miałem już wiele różnych lampek Tuya na Zigbee, jak dotąd wszystkie wróciły do sklepów, szczególnie słabe jest migotanie, tryby RGB przy niskiej jasności - tak naprawdę zamiast gamy kolorów jest tylko R, G albo B :stuck_out_tongue:, algorytm zmiany sceny jest idiotyczny - przyciemnione żarówki “po drodze” potrafią si zaświecić w pełnej jasności - bądź odwrotnie między 2 jasnymi scenami zdarza się zgasnąć, więc to wszystko jest nie do przyjęcia, oprócz tego jest jeszcze jedna wada, którą traktuję w kategorii “do przyjęcia” - jest nią brak krzywych korekcji zaimplementowanych w sterowniku PWM i na tą wadę mógłbym przymknąć oko biorąc pod uwagę cenę, ale cała lista wcześniejszych wad jest dyskwalifikująca).

Co ciekawsze jest przynajmniej kilka chińskich firm, które nie są specjalnie droższe (Gledopto, Jiawen) a jakościowo nie odstają aż tak bardzo od tzw. znanych producentów, więc nie chodziło tu o porównanie z Ikea Osram/Lightify czy Philips/Signify, bądź innymi jeszcze droższymi producentami.