Jakie produkty do zamiany zwykłego oświetlenia na smart

Witam, szukam odpowiedzi na pare pytań, na które jeszcze nie udało mi się ich znaleźć (i potwierdzenia że dobrze myśle):

Mam w domu standardowe oświetlenie i standardowe przełączniki, instalacja z N - jak najlepiej przerobić wszystko na smart - współpracujące bezproblemowo z Home Assistant? Z tego co wyczytałem są 3 opcje:

  1. wstawić przekaźnik do puszki ? Kupiłem QS-ZIGBEE-S04-2C-LN ale mam z nim problemy, wyczytałem że często są kopnięte. Czy ktoś może polecić jakiś przekaźnik który działa dobrze pod Zigbee, nie piszczy i nie wyrzuca błędów. Dużo osób poleca Shelly, ale to pod WiFi a nie Zigbee. Zamówiłem po jednym Sonoff ZB mini i OTX na testy. Widzę że są jeszcze RTX i cała masa innych. Zależy mi na niezawodności i szybkim działaniu, a także małych rozmiarach żeby zmieścił się do puszki (może być ciężko z ZB Mini).
  2. wymienić włącznik na smart - podobają mi się Aqary H1 i mają dobre opinie. Ale nie mieszczą się dwa koło siebe a często mam dwie puszki w domu. Ktoś coś może polecić na zigbee aby dwa się zmieściły obok siebie przy standardowych puszkach ? Wiem że Aqara nad tym pracuje ale jeszcze nic nie wyszło
  3. wymiana żarówek - ale tu włącznik musi być cały czas włączony żeby był dopływ prądu, co jest ciężkie przy dzieciach w domu, u mnie odpada

W przypadku opcji 3 masz jeszcze jedno obejście - na stale łączysz wyprowadzenia pod nim i przełącznik zostaje atrapą.
Z doświadczenia z dziećmi wynika jedno - są w stanie popsuć praktycznie każdy system, bo zabawy przełącznikami zwykle kończą się po prostu zresetowaniem modułu, ba nawet są w stanie zepsuć piloty bateryjne :smiley:
Nie pomoże nic innego niż edukacja + przeczekanie najtrudniejszego (pod tym względem) wieku.

W przypadku opcji 3 natrafiłem jeszcze na przełącznik dopuszkowy shelly 2.5 który można zaprogramować tak, że napięcie jest podawane zawsze i klikanie przełącznika tego nie zmienia. Jedynie inicjuje akcje zdefiniowane w HA. To się może udać, jednak shelly chodzi na wifi. Szukam jeszcze czegoś takiego chodzącego pod zigbee.
No z dziećmi nie ma łatwo, a że drugie ma dopiero pół roku to długa droga przede mną :slight_smile: