Jakie Zigbee bridge/dongle dla home assistant w 2022r?

@macek od Grzegorza Sterniczuka

Nie wiem czy temat jeszcze żyje ale mam pytanie pomocnicze.
Która wersja według was SONOFF Zigbee 3.0 USB Dongle lepsza -P czy -E. I nie chodzi mi o pobór prądu.
Bo przeglądając wujka G to opinie są mocno podzielone.

@Poszukiwany83

ZBBDongle-E

Wersja E ma póki co status obsługi przez integrację Z2M jako eksperymentalny

(w sumie to nie dziwi, bo Z2M jest mocno powiązane z zigbee-herdsman + Z-stack czyli sprzęcie na bazie chipsetów TI, np. takim jak w ZBBDongle-P)
nieco lepiej to wygląda dla użytkowników ZHA, gdzie wsparcie dla stacka EZSP jest dość dojrzałe

jednak firmware fabrycznie dostępny w ZBBDongle-E jest sporo nowszy niż zalecana w pełni obsługiwana wersja.
Teoretycznie ten sprzęt ma nieco nowsze flaki, a współpraca ekipy HA z Silicon Labs powinna gwarantować długoletnie wsparcie (ich chipset Zigbee EFR32MG21 dokładnie ten sam co w ZBBDongle-E jest onboard w HA Yellow)


ZBBDongle-P

Natomiast obsługa wersji P bazująca na Z-stack i stabilnym firmware z lutego 2022
https://github.com/Koenkk/Z-Stack-firmware/tree/master/coordinator/Z-Stack_3.x.0/bin.
jest w obu projektach (ZHA i Z2M) już od dość dawna.
PS nie wiem na jakim etapie rozwoju jest obecnie wersja beta, ale ta, którą testowałem miała poważne bugi, więc zdecydowanie zalecam do produkcyjnego użytku wyżej podlinkowaną wersję stabilną.

Jak wygląda sprawa zasięgu Sonoff ZBBDongle-P?

Chcę zakupić MatSeePlus PC321 i zastanawiam się czy będę miał zasięg od koordynatora do tego właśnie urządzenia.
Odległość to jakieś 15m, ale oddzielone ścianami 2x50cm i drzwi z “tektury”. Nie mam po drodze żadnego routera. Można powiedzieć zaczynam dopiero przygodę z Zigbee. Oprogramowanie zmienione w Sonoff’ie.
W domu mam 3 routery połączone ze sobą skrętką, gdyby nie to że PC321 w wersji WiFi wymaga Tuya local/Local Tuya to raczej zdecydowałbym się na WiFi.
Obsługa urządzenia przez Zigbee2Mqtt wygląda plug&play i nie potrzeba instalacji Tuya.

Poradzi ktoś?

Zasięg zależy od wielu czynników, dlatego nie znajdziesz wyliczeń które określą czy w danym miejscu dla danego koordynatora będzie czy nie będzie zasięgu.
Budując sieć zigbee zadbaj o routery które nie dość, że powiększą Ci zasięg to dodatkowo sieć będzie stabilniej działać.

Ja muszę powiedzieć że nie mam najmniejszych problemów z donglem E i zigbee2mqtt.

Od dłuższego czasu nie mogę uporać się z ogarnięciem w miarę stabilnej sieci - praktycznie codziennie część urządzeń - głównie tych, którymi potrzebuje sterować czyli np. głowice/rolety/listwa zasilająca stają się “niedostępne” - dałem w cudzysłów, bo ich niedostępność wygląda tak, że raportują do HA, po ręcznej zmianie również, ale sterowanie z HA nie działa. Przeczytałem już pół internetu, przełączyłem wifi na inny kanał, odłączyłem pobliskie nadajniki 2.4 ghz od myszek, jedzie do mnie dłuższa przedłużka 1m, ale jak na razie nic nie pomogło. Routery w sieci są, na ~25 urządzeń z 6-7 to routery, ładnie rozmieszczone, urządzeń wifi mam w mieszkaniu max 10, więc tez nie ma tragedii. Obecnie używam CC2652P z z2m postawionym na VA na QNAPie, ale od początku wrażenia z korzystania były średnie - a po dzisiejszych zabawach z flashowaniem tego sticka miałem juz ochote wyrzucić go przez okno… Jest jakiś stick z obsługą zigbee 3.0 bardziej godny uwagi (potrzebuje install codes pod głowice) ewentualnie czy jest sens stawiac obok siebie 2 sticki (deconz z z2m)? Podobno CC26X2R1 ma spoko zasięg, posiada ktoś i moze cos powiedziec?

Czyżby chodziło o LAUNCHXL-CC26X2R1? Jeśli tak, to na pokładzie jest chip CC2652R, który to jest pozbawionym wzmacniacza wersją CC2652P.

Tak, to ta plytka, ludzie pisza o niej raczej pozytywnie, przesiadając się m.in również z zbdongle plus. Ogólnie zasięg w tym cc2652p jest dość przecietny.

A ja mam pytanko techniczne. Mam ok. 40 różnych urządzeń ZigBee. U zasadzie zrobione zgodnie ze sztuką - w każdym pomieszczeniu jest router (albo gniazdko ZB, albo ZBmini dopuszkowy), więc z zasięgiem jako takim problemu być nie powinno. Urządzenia bateryjne ładnie się podpinają do sieci - ale mam wrażenie, że całość stała się “mulasta”. W 99% przypadków działa, ale zdarzają się sytuacje że np. czujnik ruchu raportuje ruch, ale potem do HA nie dociera raport o braku ruchu i przez parę godzin pali się kontrolka wykrycia ruchu. Gniazdko dostaje sygnał “wyłącz się” i się wyłącza, ale w HA ma cały czas status “włączony”. Lub dostaje polecenie “włącz się” i… i nie reaguje.


Tak to z grubsza u mnie wygląda, i mam wrażenie że mesh czyli “wszystko się łączy ze wszystkim” trochę wychodzi spod kontroli.