Jakie Zigbee bridge/dongle dla home assistant w 2022r?

Dopiero zaczynam z zigbee i zastanawiam się pomiędzy Sonoff Zigbee bridge(wifi), a ZigBee 3.0 USB dongle (CC2652P CP2102N).
Co sugerujecie do małego domu dla HA?
Czy może są już inne, lepsze urządzenia na rynku.
Zigbee bedzie używane u mnie do czujników ruchu i przycisków.

Myślałem już o stworzeniu wątku pod tytułem “czarna lista koordynatorów Zigbee” i na niej by się znalazł “Sonoff Zigbee bridge(wifi)”, o tym drugim się nie wypowiem, bo nazwa jest zbyt niejednoznaczna, ale generalnie jest to zapewne lepszy pomysł, jeśli będziesz ogarniał jak się produkt nazywa.

Przykładowa tabelka jest tu - większość to wypusty DIY

Dobór sprzętu zależy też od tego, jakiej integracji zamierzasz używać (ZHA czy Z2M).

Z siecią w której są same urządzenia bateryjne prawie zawsze są mniejsze lub większe problemy.

Dzięki za zaoszczędzone nerwy, ten drugi jest w tej tabelce, na ostatniej pozycji.

Może wywołam tym burzę na forum ale wg mnie, dla osoby, która nie chce mieć problemów z koordynatorem Zigbee to ConBee2 jest najlepszym rozwiązaniem, dlaczego? bo na rynku jest od kilku dobrych lat, o aktualizację dba producent, w prosty sposób robi się upgrade firmware, ma dobry zasięg. Jest jedno ale … firmware w donglu nie jest w wersji Zigbee 3.x ale to w niczym nie przeszkadza, większość z osób może nawet nie wie o co w tym chodzi, napewno nie jest tak, że “do obsługi urządzeń Zigbee 3.0 wymagany jest bridge/dongle w wersji Zigbee 3.0” , celowo zostało to przeze mnie skreślone jako nieprawda.

Niestety nie do końca to nie jest w 100% prawda (o tym, że to nieprawda), jakkolwiek nie widzę powodu do burzy :smiley: (przynajmniej póki są produkowane urządzenia Zigbee 3.0 w pełni zgodne w dół z ZLL 1.0 i ZHA 1.2, a biorąc pod uwagę chęć Chińczyków do cięcia kosztów gdzie się tylko da, to prędzej czy później się pojawi sprzęt niezgodny w dół)

to powyższe wygrzebane na forum TI
a poniżej link do artykułu Silicon Labs tłumaczącego nieco szczegółowiej kwestie wzajemnej kompatybilności.

Czyli mam rozumieć, że ConBee to najlepszy wybór? Nie patrzę na koszty. Do tej pory używałem cc2531, ale już naprawdę irytują mnie “lagi” w tym donglu, często ogólna zawiecha i kombinacja bo nie reaguje na nic. Więc chce kupić coś co nie będzie mi sprawiać problemów. Dla Ścisłości chce pozostać w Z2M

Używam CC2531 z antenką podłaczony przez przedłużkę USB do RPi3 i zero kłopotów :grin:.

Myślę, że tak ale pamiętaj ma być także na przedłużce USB.

A co sądzisz o tym wypuście sonoffa CC2652P?

Nie mam więc nie wypowiem na temat tego produktu.

Chinol, ale niewątpliwie jest to stosunkowo nowoczesny chipset.

To jakbyś miał brać i zapomnieć to co byś wybrał?

Nie ma takiej możliwości aby “zapomnieć”, Zigbee to taki (pseudo)standard, który ewoluuje i biorąc to pod uwagę należy wybierać koordynator, który jest oparty na stosunkowo nowoczesnym sprzęcie i taki by aktualizacje jego firmware były bezproblemowe (bo będą raczej nieuniknione), ten o który pytasz “SONOFF Zigbee 3.0 USB Dongle Plus by ITead” spełnia te wymagania i istnieje miejsce, gdzie pojawia się zaktualizowane firmware.

PS Zapomnieć to ewentualnie możesz o CC2531, bo prawdopodobnie już nie będzie dla niego przyszłych aktualizacji (dla tego chipsetu nie są wydawane nowsze wersje SDK od paru lat, więc wielu poprawek już się nie ma co spodziewać), ostatnia wersja Z-Stack ZHA1.2 dla niego to 20211115/20211116, swoją drogą jeśli nie masz możliwości sprzętowych by go aktualizować, to nie powinieneś go nigdy wybierać.

Na CC 2531 aktualizacje sam robiłem, to mi nie straszne. Czyli nie musze się obawiać dongle od sonnofa.

Jak widać nie:
https://forum.arturhome.pl/t/pierwsze-uruchomienie-sonoff-zbdongle-usb-zigbee-3-0-cc2652p-zigbee2mqtt/5021/85

Używam Conbee2 + VM od HA na Synology i odłącza się w losowych momentach. To samo dzieje się u innych ludzi. Czasem chodzi miesiąc i git, a czasem w ciągu tygodnia potrafi rozłączyć się parę razy. Nie polecam tego urządzenia w takim stacku, jak wymieniłem.

Ja używam SONOFF Zigbee 3.0 USB Dongle Plus od ponad pół roku na Synology z HA na VM. Nigdy mi się nie rozłączył. Śmiało mogę polecić tego dongla.

Każde wprowadzenie wirtualizacji między fizycznym urządzeniem a maszyną wirtualną może powodować nieprawidłowe działanie, każdy producent również nie daje żadnej gwarancji, że to będzie działać więc wszelkie konsekwencje używania takiej kombinacji ponosi użytkownik, tak niestety to wygląda.
Używam Conbee2 wpiętego do RPi3 i działa niezawodnie.

Nie obwiniam twórcy, że to nie działa. Po prostu nie polecam urządzenia, żeby ktoś uniknął straconych pieniędzy i masy nerwów. :slight_smile:

@Lomax1983 To cenna informacja, dzięki.

Pod Synology mam moduł na LAN, więc żaden problem :slight_smile:

A dokładnie jaki model?