Jakość powietrza

[UPDATE]
Krótko co spotkało mnie przy integracji z API Syngeos https://api.syngeos.pl/api/public/data/device/997

  • dane z czujników uaktualniane są co około 5 minut, czas aktualizacji danych podawany jest w czasie UTC,
  • lokalizacja odczytana z czujników nie zawsza zgadza się z fizyczną lokalizacją instalacji urządzenia,
  • zdarza się, że urządzenie jest zamontowane w złym miejscu, warunki instalacji mają wtedy wpływ na wyniki pomiarów, np poranne promienie słońca padają bezpośrednio na czujnik co powoduje, że temperatura i wilgotność powietrza są zawyżone,
  • z API nie można odczytać tego komunikatu jaki jest na stronie panelu Syngeos https://panel.syngeos.pl/sensor/pm10?device=997wynik_koncowy
    ponieważ ta informacja jest “obliczana” na podstawie parametrów current_norm i threshold_level z poszczególnych parametrów czujnika, uważam, że w Node-RED można to spokojnie ogarnąć.

W pliku uniwersalna konfiguracja sensorów w HA do Syngeos, wystarczy string 997 zamienić na wartość id czujnika, z którego chcemy pobrać dane.
syngeos_997.yaml (4.7 KB)

2 polubienia

Gdyby ktoś potrzebował odczytów z airly po mqtt to polecam rozwiązanie: https://gist.github.com/tnowak/8a80e0776de15ca118cd6d265f78e434 a szczególnie flow, który ktoś dodał w komentarzu, bo jest bardziej rozbudowany.

Do integracji z Airly można nadal korzystać z custom_components, szczegóły w Airly custom integration - air quality data.

[UPDATE]
Home Assistant umożliwia także integrację z portalem „Jakość Powietrza” GIOŚ (Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska), szczegóły znajdziesz na stronie https://www.home-assistant.io/integrations/gios/.

Wiem, że to takie pytanie początkującego, ale może podpowiecie jak szukać.
Otóż zainstalowałem https://www.home-assistant.io/integrations/gios/, i nie wiem jak wyświetlić dane np. na karcie Entities albo Galance. Jedyny entity który mogę wybrać to air_quality.gios i koniec. A jednak jak się kliknie poźniej na taką kartę to otwiera się okienko z większą ilością danych. Podpowiecie jak się do nich dobrać? :slight_smile:

Musisz użyć template do wyciągnięcia encji
Temat przerabiany mamy tu eksperta na forum @rafkan :slight_smile:

@Krzysztof_Em zrób screna z atrybutami ktore są w encji to pomożemy

Takie coś mam :slight_smile:

Jeżeli dobrze rozumiem to w configuration.yaml powinienem dodać swój sensor, jak tutaj:

i będę wtedy mógł sobie “wyklikać” karte Entietes?
Generalnie nie wiedziałem z której strony to ugryść, a powyższa sugestia to już jakiś kierunek jak to ograć :slight_smile:

jakby co to działa :slight_smile: wrzucam jakby ktoś szukał.

Panowie, dziękuje za pomoc.

Zainstalowałem integrację AirVisual (co zastąpiłem GIOŚ) i kartę AirVisual z HACS. Poniżej zdjęcie jak t wygląda. Chciałem w sumie zmienić zakresy (chodzi o zmianę koloru) i zadowalałby mnie wygląd. Natomiast ni jak nie mogę zmienić tych zakresów, otworzyłem w Visual studio tą kartę w .js - znalazłem, zmieniłem wartości i zapisałem ale nic to nie dało. Może ktoś jest biegły w tym i coś zrobił takiego podobnego?
Zrzut ekranu 2020-12-14 o 16.27.41

@pawelwaz co skłoniło Cię do zmiany GIOŚ na AirVisual?

Odwrotnie, AirVisual na GIOŚ. Jedyne różnice to AV podaje wartość AQI a GIOŚ wartość jednostek PM2.5. No i co mnie wkurzało bo rozjeżdżała się karta nazwy po angielsku bardzo długie.
Teraz mam po polsku jest ok, ale tez zmiany kolorów mnie irytują, bo w GIOŚ podaje wartość PM2.5 a są niższe niż AQI i tym samym kolor żółty zmienia się dopiero przy 51 a powinien przy 36.

Może ktoś mi pomoże rozwiązać problem

GIOŚ również podaje AQI ale słownie:
aqi gios

wiem, ale nie w wartości cyfrowej

Do takich celów mam rozwiązanie “na leniwca”, czyli kartę custom:more-info-card dostępna w HACS


GIOS_more_info_Screenshot_2021-04-12 Poziomo - Home Assistant
całość kodu tej karty wygląda tak:

type: 'custom:more-info-card'
title: AQI
entity: air_quality.gios_korzeniowskiego

Akurat stacje GIOŚ to generalnie rzadkość i z tej integracji korzystam tylko w 1 lokalizacji (za to stacja jest dość “wypasiona”).

Działa Wam integracja z GIOŚ?

Oficjalna integracja GIOŚ nie działa, prawdopodobnie dlatego, że sam GIOŚ zmienił format danych, jest nawet nowy regulamin korzystania z nich (tzn. w tej chwili go nie ma!)
https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/content/terms_of_service

Nieoficjalna (dostępna w HACS) wersja integracji działa (ale działa nieco inaczej)

a o ile się nie mylę autor oficjalnej integracji jest ten sam, więc pewnie wprowadzi poprawki w kolejnej wersji.
W sumie warto by było otworzyć issue, bo ostatnie poprawki kodu w oficjalnej wersji są sprzed 2 miesięcy

Przy okazji - wskutek zmian w HA 2021.6.x karta more-info-card przestała działać w oczekiwany sposób, zamiast niej proponuję kartę entity-attributes-card (jeśli chcemy sobie łatwo wylistować atrybuty encji by były stale widoczne)

1 polubienie

troche lipa, bo mało tych stacji, do najbliższej mam 50km, a to juz nie to

U mnie GIOŚ działa już poprawnie.

Wniosek - był problem z dostępnością “twojej” (i pewnie nie tylko) stacji pomiarowej (ten system trochę wygląda jak pisany na kolanie :smiley: może po prostu coś w nim grzebali, bo u mnie oficjalna integracja też nie działała, a nieoficjalna bez problemu, a przecież nie było aktualizacji HA w międzyczasie).

To raczej masz powód do radości niż do smutku (chociaż pewności nie ma, bo widzę jakie są skutki palenia byle czym w piecach…).

Kilkanaście lat temu miałem (nie)szczęście mieszkać tuż obok jednej z pierwszych 3 automatycznych stacji GIOŚ (wtedy się jakoś inaczej nazywali) w Polsce, ta stacja nadal tam stoi - kiedyś dane nie były publicznie dostępne, ale stację na Al. Wiśniowej we Wrocławiu postawiono ze względu na wtedy masakryczne zanieczyszczenie, którego podstawowym źródłem był wtedy tranzyt całego ruchu ciężarowego przez centrum miasta i dopiero budowa AOW, czyli A8 rozwiązała ten problem.

Jakkolwiek możesz samodzielnie zbudować taką amatorską stację (mierzącą tylko PM w kwestii jakości powietrza) HA zawiera nawet gotowe integracje do przykładowych projektów DIY w tym polskiego:

czy jego pierwowzoru:

BTW - niektóre zanieczyszczenia mają charakter ściśle lokalny - np. taki pojedynczy sąsiad palący w piecu byle czym - tego nie pokaże nawet stacja oddalona o 500m (szczerze wątpię by stacja oddalona zaledwie o 100m byłaby w stanie to wychwycić), nieco inna sytuacja jest gdy wszyscy palą syfem, albo masz tranzyt ciężarowy, który notorycznie stoi w korku - wtedy wynik interpolowany z kilku okolicznych stacji pomiarowych może to wychwycić, ale nie mam tu na myśli akurat stacji GIOŚ, wyniki interpolowane dostarcza np. taka integracja

PS Zestaw gotowy do złożenia kosztuje 350-400zł

ale z kosztami można się zmieścić w okolicach 100-150zł budując na bazie dokumentacji tego projektu coś własnymi rękami (policzyłem tylko koszt naprawdę niezbędnych części kupionych w możliwie najniższej cenie, resztę trzeba sobie przygotować samodzielnie, ale jeśli ktoś bawi się w elektroniczne DIY to z pewnością ma niezbędne materiały w szufladach, w przeciwnym wypadku trzeba doliczyć też koszt obudowy i generalnie części mechanicznych).

1 polubienie