Jakość powietrza

Cześć,

Czym oddychamy to modny ostatnio temat. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby takie informacje pobrać do Home Assistant. Możliwości masz kilka:

W HA jest już natywna integracja z Airly dostępna z GUI więc nie powinno być problemów z dodaniem do konfiguracji https://www.home-assistant.io/integrations/airly/. Niestety w okolicy gdzie mieszkam nie ma żadnego czujnika z Airly dlatego musiałem korzystać z Syngeos, pomocny okazał sie artykuł Home Assistant - integracja z Syngeos (jakość powietrza).

O jakość powietrza możesz także zapytać asystenta głosowego Google - Dane z sensorów Airly dostępne w Asystencie Google.

1 Like

[UPDATE]
Krótko co spotkało mnie przy integracji z API Syngeos https://api.syngeos.pl/api/public/data/device/997

  • dane z czujników uaktualniane są co około 5 minut, czas aktualizacji danych podawany jest w czasie UTC,
  • lokalizacja odczytana z czujników nie zawsza zgadza się z fizyczną lokalizacją instalacji urządzenia,
  • zdarza się, że urządzenie jest zamontowane w złym miejscu, warunki instalacji mają wtedy wpływ na wyniki pomiarów, np poranne promienie słońca padają bezpośrednio na czujnik co powoduje, że temperatura i wilgotność powietrza są zawyżone,
  • z API nie można odczytać tego komunikatu jaki jest na stronie panelu Syngeos https://panel.syngeos.pl/sensor/pm10?device=997wynik_koncowy
    ponieważ ta informacja jest “obliczana” na podstawie parametrów current_norm i threshold_level z poszczególnych parametrów czujnika, uważam, że w Node-RED można to spokojnie ogarnąć.

W pliku uniwersalna konfiguracja sensorów w HA do Syngeos, wystarczy string 997 zamienić na wartość id czujnika, z którego chcemy pobrać dane.
syngeos_997.yaml (4.7 KB)

2 Likes

Gdyby ktoś potrzebował odczytów z airly po mqtt to polecam rozwiązanie: https://gist.github.com/tnowak/8a80e0776de15ca118cd6d265f78e434 a szczególnie flow, który ktoś dodał w komentarzu, bo jest bardziej rozbudowany.

Do integracji z Airly można nadal korzystać z custom_components, szczegóły w Airly custom integration - air quality data.

[UPDATE]
Home Assistant umożliwia także integrację z portalem „Jakość Powietrza” GIOŚ (Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska), szczegóły znajdziesz na stronie https://www.home-assistant.io/integrations/gios/.

Wiem, że to takie pytanie początkującego, ale może podpowiecie jak szukać.
Otóż zainstalowałem https://www.home-assistant.io/integrations/gios/, i nie wiem jak wyświetlić dane np. na karcie Entities albo Galance. Jedyny entity który mogę wybrać to air_quality.gios i koniec. A jednak jak się kliknie poźniej na taką kartę to otwiera się okienko z większą ilością danych. Podpowiecie jak się do nich dobrać? :slight_smile:

Musisz użyć template do wyciągnięcia encji
Temat przerabiany mamy tu eksperta na forum @rafkan :slight_smile:

@Krzysztof_Em zrób screna z atrybutami ktore są w encji to pomożemy

Takie coś mam :slight_smile:

Jeżeli dobrze rozumiem to w configuration.yaml powinienem dodać swój sensor, jak tutaj:

i będę wtedy mógł sobie “wyklikać” karte Entietes?
Generalnie nie wiedziałem z której strony to ugryść, a powyższa sugestia to już jakiś kierunek jak to ograć :slight_smile:

jakby co to działa :slight_smile: wrzucam jakby ktoś szukał.

Panowie, dziękuje za pomoc.

Zainstalowałem integrację AirVisual (co zastąpiłem GIOŚ) i kartę AirVisual z HACS. Poniżej zdjęcie jak t wygląda. Chciałem w sumie zmienić zakresy (chodzi o zmianę koloru) i zadowalałby mnie wygląd. Natomiast ni jak nie mogę zmienić tych zakresów, otworzyłem w Visual studio tą kartę w .js - znalazłem, zmieniłem wartości i zapisałem ale nic to nie dało. Może ktoś jest biegły w tym i coś zrobił takiego podobnego?
Zrzut ekranu 2020-12-14 o 16.27.41

@pawelwaz co skłoniło Cię do zmiany GIOŚ na AirVisual?

Odwrotnie, AirVisual na GIOŚ. Jedyne różnice to AV podaje wartość AQI a GIOŚ wartość jednostek PM2.5. No i co mnie wkurzało bo rozjeżdżała się karta nazwy po angielsku bardzo długie.
Teraz mam po polsku jest ok, ale tez zmiany kolorów mnie irytują, bo w GIOŚ podaje wartość PM2.5 a są niższe niż AQI i tym samym kolor żółty zmienia się dopiero przy 51 a powinien przy 36.

Może ktoś mi pomoże rozwiązać problem

GIOŚ również podaje AQI ale słownie:
aqi gios

wiem, ale nie w wartości cyfrowej

Do takich celów mam rozwiązanie “na leniwca”, czyli kartę custom:more-info-card dostępna w HACS


GIOS_more_info_Screenshot_2021-04-12 Poziomo - Home Assistant
całość kodu tej karty wygląda tak:

type: 'custom:more-info-card'
title: AQI
entity: air_quality.gios_korzeniowskiego

Akurat stacje GIOŚ to generalnie rzadkość i z tej integracji korzystam tylko w 1 lokalizacji (za to stacja jest dość “wypasiona”).

Działa Wam integracja z GIOŚ?

Oficjalna integracja GIOŚ nie działa, prawdopodobnie dlatego, że sam GIOŚ zmienił format danych, jest nawet nowy regulamin korzystania z nich (tzn. w tej chwili go nie ma!)
https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/content/terms_of_service

Nieoficjalna (dostępna w HACS) wersja integracji działa (ale działa nieco inaczej)

a o ile się nie mylę autor oficjalnej integracji jest ten sam, więc pewnie wprowadzi poprawki w kolejnej wersji.
W sumie warto by było otworzyć issue, bo ostatnie poprawki kodu w oficjalnej wersji są sprzed 2 miesięcy

Przy okazji - wskutek zmian w HA 2021.6.x karta more-info-card przestała działać w oczekiwany sposób, zamiast niej proponuję kartę entity-attributes-card (jeśli chcemy sobie łatwo wylistować atrybuty encji by były stale widoczne)

1 Like

troche lipa, bo mało tych stacji, do najbliższej mam 50km, a to juz nie to

U mnie GIOŚ działa już poprawnie.