Jakość powietrza

Wniosek - był problem z dostępnością “twojej” (i pewnie nie tylko) stacji pomiarowej (ten system trochę wygląda jak pisany na kolanie :smiley: może po prostu coś w nim grzebali, bo u mnie oficjalna integracja też nie działała, a nieoficjalna bez problemu, a przecież nie było aktualizacji HA w międzyczasie).

To raczej masz powód do radości niż do smutku (chociaż pewności nie ma, bo widzę jakie są skutki palenia byle czym w piecach…).

Kilkanaście lat temu miałem (nie)szczęście mieszkać tuż obok jednej z pierwszych 3 automatycznych stacji GIOŚ (wtedy się jakoś inaczej nazywali) w Polsce, ta stacja nadal tam stoi - kiedyś dane nie były publicznie dostępne, ale stację na Al. Wiśniowej we Wrocławiu postawiono ze względu na wtedy masakryczne zanieczyszczenie, którego podstawowym źródłem był wtedy tranzyt całego ruchu ciężarowego przez centrum miasta i dopiero budowa AOW, czyli A8 rozwiązała ten problem.

Jakkolwiek możesz samodzielnie zbudować taką amatorską stację (mierzącą tylko PM w kwestii jakości powietrza) HA zawiera nawet gotowe integracje do przykładowych projektów DIY w tym polskiego:

czy jego pierwowzoru:

BTW - niektóre zanieczyszczenia mają charakter ściśle lokalny - np. taki pojedynczy sąsiad palący w piecu byle czym - tego nie pokaże nawet stacja oddalona o 500m (szczerze wątpię by stacja oddalona zaledwie o 100m byłaby w stanie to wychwycić), nieco inna sytuacja jest gdy wszyscy palą syfem, albo masz tranzyt ciężarowy, który notorycznie stoi w korku - wtedy wynik interpolowany z kilku okolicznych stacji pomiarowych może to wychwycić, ale nie mam tu na myśli akurat stacji GIOŚ, wyniki interpolowane dostarcza np. taka integracja

PS Zestaw gotowy do złożenia kosztuje 350-400zł

ale z kosztami można się zmieścić w okolicach 100-150zł budując na bazie dokumentacji tego projektu coś własnymi rękami (policzyłem tylko koszt naprawdę niezbędnych części kupionych w możliwie najniższej cenie, resztę trzeba sobie przygotować samodzielnie, ale jeśli ktoś bawi się w elektroniczne DIY to z pewnością ma niezbędne materiały w szufladach, w przeciwnym wypadku trzeba doliczyć też koszt obudowy i generalnie części mechanicznych).

1 polubienie

Czy tylko u mnie GIOŚ znów nie działa? Sytuacja utrzymuje się już od ponad tygodnia.

Państwowe, to nie może działać dobrze :stuck_out_tongue_winking_eye:
jako testową stację polecałem 882 Diabla Góra (przynajmniej daje się dodać :open_mouth: ), ale dziś i tak nie działa, a nie mam czasu na eksperymenty.

Chyba nikt też nie zgłosił issue do oficjalnej wersji integracji (dane na mapie są dostępne, a integracja działa jedynie losowo lub wcale).

Pomoże ktoś z templatem do Syngeosa?
Akurat jest w mojej wiosce stacja i to nawet blisko mojego domu, dlatego zdecydowałem się właśnie na tą integrację. Tak mam w configuration.yaml:

# Jakość powietrza
sensor:
  - platform: rest
    scan_interval: 900
    name: syngeos 563
    resource: https://api.syngeos.pl/api/public/data/device/563
    value_template: " {{ address }}"
    json_attributes:
      - sensors
  - platform: template
    sensors:
      syngeos_563_pm25:
        value_template: '{{ states.sensor.syngeos_563.attributes["sensors"][3]["data"][0]["value"] }}'
        unit_of_measurement: 'µg/m³'
      syngeos_563_pm10:
        value_template: '{{ states.sensor.syngeos_563.attributes["sensors"][4]["data"][0]["value"] }}'
        unit_of_measurement: 'µg/m³'
      syngeos_563_pm1:
        value_template: '{{ states.sensor.syngeos_563.attributes["sensors"][5]["data"][0]["value"] }}'
        unit_of_measurement: 'µg/m³'

i niestety od jakiegoś czasu mam warning w logach - czepia się tego {{ address }}:
Template variable warning: 'address' is undefined when rendering '{{ address }}'
Jak to naprawić?

W drugim poście w tym wątku napisałem:

i dla takiej konfiguracji nie mam żadnych błędów w logach. Sprawdź u siebie.

Zrobiłem copy/paste Twojej konfiguracji - podmieniłem tylko id czujnika oraz częstotliwość odpytywania stacji. Dostaję to samo, co wcześniej:

Template variable warning: 'id' is undefined when rendering '{{ id }}'
8:07:32 – (OSTRZEŻENIA) helpers/template.py

To nie błąd, tylko warning od template :slight_smile:

Dzięki za sprawdzenie, faktycznie są warningi. Przeanalizowałem i takie coś będzie się pojawiać w logach, wynika to z 2021.4: For our advanced users ❤️ - Home Assistant. Proszę popraw na:

    value_template: " {{ id | default }}"

i w logach powinno być czysto.

Działa! Dzięki. Dla mnie te template’y to jeszcze czarna magia :wink:

Działa Wam GIOŚ ?

image

2021-09-15 07:22:00 WARNING (MainThread) [gios] Invalid response from GIOS API: 404

Nie działa od kilku dni :frowning: Zamówiłem czujnik, zobaczymy jak się sprawdzi.

1 polubienie

Ale on jest chyba wewnętrzny ?

Ja już do GIOŚ nie mam cierpliwości. Konfiguruje właśnie AIRLY. Tutaj przejrzysty poradnik:

Tak, wewnętrzny. Ale jak na zewnątrz jest słabe powietrze, to w domu będzie to samo :frowning:

Nie będzie, chyba, że mieszkasz obok koksowni :stuck_out_tongue:
Jeśli chcesz mierzyć co się dzieje na zewnątrz to możesz zbudować taką konstrukcję DIY

(mają też gotowca ale odpowiednio drożej, są też bardziej spasione wersje z podgrzewaniem powietrza dolotowego przed czujnikiem PM - to zapobiega zawyżaniu wskazań przy dużej wiolgotności).

Bardziej mi zależy na tym, na co mam wpływ. W mieszkaniu planuje oczyszczacz ze stajni chińskiej firmy. Niestety one mają zawyżone normy emisji, więc planuję sterować nim w trybie manual za pomocą NR, na podstawie odczytów z ww. czujnika.

To zmienia postać rzeczy :stuck_out_tongue_winking_eye:
Normy mają zawyżone, ale można stworzyć własną automatyzację (nawet na poziomie ich chmury, choć oczywiście także lokalnie w HA o ile wybierzesz jakiś obsługiwany model) używając… czujnika wbudowanego w sam oczyszczacz.

1 polubienie

Ten czujnik to jakaś porażka. Nie wiem czy TTTM czy to problem z urządzeniem. Odświeżanie zupełnie losowe, co innego pokazuje wyświetlacz, co innego raportuje do HA. Wskaźnik baterii pokazuje 100% i jednocześnie low battery.
Wysłałem reklamacyjnie, zobaczymy jaki będzie finał.

Ja niedawno zamówiłem BleBox airsensor o którym Artur nagrał film.
W ustawieniach można wybrać czy jest wewnątrz, czy na zewnątrz.
Jeśli wewnątrz, nie ma go wtedy na mapie Blebox

image

Korzystam z TEJ oficjalnej integracji Airly i w encji “sensor.airly_caqi” mam atrybuty w języku angielskim. Czy jest możliwość aby były one wyświetlane po polsku ?

A1

Samo Airly dla mnie jest za daleko zlokalizowane, ale czujnik od Syngeos mam jakieś 150m. Coś mi nie wychodziła integracja przez sensr, to zrobiłem w node red :wink: I działa.

Przydałoby mi się jeszcze wyciągniecie danych o UV i ozonie. Tylko skąd? Dark Sky takie info ma, ale api już niedostępne.

Jest szansa abyś udostępnił flow ?