Jakość powietrza

@marcin1 jasne. Jutro jak będę w domu, to wyciągnę i tu wstawię. Pewnie można to zrobić lepiej niż ja, ale najważniejsze, że działa :slight_smile:

@marcin1 dodaje. Jakbyś miał uwagi, to może da sie to rozbudować. Z tego co idzie z API to można jeszcze pobrać datę i godzinę aktualizacji. W inject jest link do API i tam trzeba zmienić numer na swoją lokalizację.
synegos.json (5,7 KB)

1 polubienie

Wielkie dzięki, pierwsze forum gdzie faktycznie ludzie sobie pomagają …

2 polubienia

Jest Pirate Weather, które zastępuje wyłączone API DarkSky.

API jak najbardziej działa, jest tylko zablokowana możliwość zakładania nowych kont na Dark Sky API

Zgadza się, jeszcze działa… Ja mam tam konto, ale już go nie używam, bo pamiętałem, że mieli wyłączać API dla istniejących kont do końca 2021. Ale teraz widzę, że jeszcze przedłużyli usługę do końca 2022

https://blog.darksky.net/

Update: Support for the Dark Sky API service for existing customers will continue until the end of 2022. The iOS app and Dark Sky website will also be available until the end of 2022.

koledzy, a co powiecie na to żeby samemu zbudować czujnik?

  1. SDS011 84zł - shopee
  2. wemos d1mini - 18zł
  3. wydrukować obudowy - około 15zł
    obraz

i Tasmota

ja już kupiłem :sunglasses: czekam aż przyjdzie

właśnie anulowałem po poniższym wpisie :grimacing: i kupiłem na allegro ikea

@luki25 - Ale po co, jest gotowy za 40PLN w Ikea + ESP i działa:

https://en.gassensor.com.cn/ParticulateMatterSensor/info_itemid_105.html

Przeglądałem kiedyś ten opis na hackaday i autor pozbawił czujnik cyklu samoczyszczenia, ciekawe czy pozostałe opisy też go tak kastrują.
Jakkolwiek jeśli zamierzasz mierzyć stężenie pyłu wewnątrz pomieszczeń, to chyba nie ma na dziś tańszego rozwiązania.

We wrocławskiej Ikei te czujniki miały premierę jakiś czas temu (w tym roku w sumie raczej niedawno) - nawet w sierpniu zrobiłem zdjęcia na półce zastanawiając się czy brać, czy może stanieją (jak to bywa z ikeowskimi chińczykami)


Kastrowania nie polecam. Gość obniżył bezrefleksyjnie zasilanie wentylatorka z 5 na 3,3.
Najlepiej chyba sprawdzi się Wemos D1mini. Można zasilić ESP z 5V, dostępnego wewnątrz i dołożyć dodatkowe czujniki. BME itp. Jest na tyle miejsca, że można spróbować wstawić ESP32 i dodatkowo mieć bramkę BLE. Na głośność nie ma co narzekać, może być uciążliwe na stoliku nocnym ale wolnostojący nie irytuje.

a na zewnątrz to się nada? taki jest cel u mnie.

@luki25 Jeśli Zaimpregnujesz elektronikę i upchniesz np. do takiej obudowy (dziś to 12€, ale bywała i po 7€)

(sorry za zdjęcie jak robione ziemniakiem :stuck_out_tongue: ale chciałem na szybko to zrobić) to czemu by nie? W sumie koszt groszowy, więc można wymieniać za każdym razem jak szlag trafi (ale to nieekologiczne), jakkolwiek czyjniki pyłu nie są wieczne i i tak będzie trzeba go wymienić za jakiś czas.

Bez wstępnego podgrzewania powietrza przed sensorem chyba słabo. Dla poglądowych pomiarów jest OK. U mnie stoi w salonie, jak sąsiad zapali w kominku, to widzę momentalnie na wykresie. W specyfikacji zakresy temperatur i wilgotności jest szeroki. Zobacz link do załączonej dokumentacji sensora. Tak jak napisał @szopen, jak odpowiednio zabezpieczysz przed warunkami atmosferycznymi, to pewnie posłuży. Jak długo, to musisz się sam przekonać i dać nam znać. :wink:

Wyniki po prostu będą zawyżone w przypadku jesienno-zimowo-wiosennej pogody (konkretniej gdy jest mgła), z podgrzewaniem powietrza dolotowego wcale nie jest wesoło - woda lubi się znienacka skroplić w nieoczekiwanych miejscach (w NAM to chyba w końcu rozwiązali).

update: Można to (VINDRIKTNING) też ogarnąć w ESPHome

Czy nie wydaje Wam się, że ten czujnik z Ikea zawyża PM1, tak ze 100 krotnie ? Właśnie przerobiłem i PM1 odczytuje około 800u/M3. Czujnik temperatury Ds18b20 , umieszczony w środku podgrzewa się i zawyża temperature. Jak kupię inne czujniki wyprowadzę na zewnątrz.

To było oczywiste, że czujnik temperatury w środku będzie podgrzany, jakkolwiek nie masz powodu do jego usuwania - będziesz chociaż wiedział kiedy jest ryzyko skroplenia się wody.

Jest jeszcze taka kwestia zupełnie poboczna (w tym wypadku nieistotna, bo w obudowie masz inne silniejsze źródła ciepła, ale na przyszłość warto wiedzieć), że przy ciągłym pomiarze DS18B20 podgrzewa sam siebie i nawet jego producent zaleca tryb pracy w którym sterujemy jego zasilaniem (by je odcinać w przerwach między pomiarami), gdy nie mierzymy bezpośrednio ośrodka o dużym cieple właściwym i dobrej przewodności cieplnej (powietrze nie ma ani jednego, ani drugiego).

800 μg/m³ jest szokująco wysokim wynikiem, ale jest on prawdopodobny na zewnątrz, gdy w okolicznych domach wszyscy palą syfem, weź też poprawkę na mgłę - wtedy czujniki pokazują sporo zawyżone wyniki (jeśli nie dostarczymy im powietrza podgrzanego powyżej punktu rosy).

Nie zdążyłem jeszcze przerobić sprzętu (dopiero w tym tygodniu w końcu kupiłem te czujniki z myślą o przeróbce), w każdym razie jedno mogę obiecać, gdy w końcu to odpalę to porównam wskazania z konstrukcją bazującą na Plantower PMS5003.
Niestety nawet nie wiem czy to będzie jeszcze w tym roku, bo wyjazdowa robota jednak mnie zawala, a w święta na 100% nie będę w tym grzebał.

Czujnik zamontowany w domu, więc PM1 na poziomie 800 μg/m³ jest abstrakcyjny, ale widziałem na forum “ai-s” zrzuty ekranów i inni też mają na poziomie 800-1000 μg/m³. Na razie dzielę na 100 i jest mi lepiej jak widzę 7-8 μg/m³. PM25 i PM10 wydają się być wiarygodne (porównuję do czujników airly z okolicy). Tymczasowo offset temperatury -2. Ciśnienie i wilgotność również tymczasowo z airly.
image

Będę wdzięczny jak się podzielisz wynikami porównań z innym czujnikiem.

Mam ten czujnik zintegrowany dzieki Tasmota i odczyty dla PM 2,5 wydają się być prawidłowe. Może jest problem przy ESPHome?

Ten czujnik w/g specyfikacji nie mierzy PM1, więc tu wyczuwam przyczynę. :smiley:

Nie sądzę, bo ESPHome nie daje dostępu do wskazań spoza specyfikacji (chyba, że coś się zmieniło od sierpnia?), w każdym razie gdy ogarnę się z tematem, to sprawdzę.

Ja widzę co innego

czyli mierzy PM 2,5 i PM 10 :slight_smile: A nie PM1 gdzie masz 0,1 mikro.