Jakość powietrza

PM1 dotyczy cząsteczki o średnicy 1 mikro metra.
Zakres czujnika zaczyna się od 0,3 mikro metra (0,3 < 1). Chyba Tobie coś się pomyliło…

PM1 to cząstki mniejsze lub równe jednemu mikrometrowi, ale nie w tym rzecz.
Producent w tym modelu czujnika udokumentował jedynie metodę odczytu dla PM2.5


jak widać odpowiedź jest znacznie bardziej rozbudowana - więc można tam wygrzebać dane , które nie są przeznaczone do użytku (a ktoś piszący integrację, z tego co widzę użytą w tej formie jak dotąd chyba tylko w Tasmota, po prostu użył dokumentacji od znacznie droższego modelu, gdzie te dane są użytkowe).

1 polubienie

Cytat * z API nie można odczytać tego komunikatu jaki jest na stronie panelu Syngeos https://panel.syngeos.pl/sensor/pm10?device=997 wynik_koncowy
ponieważ ta informacja jest “obliczana” na podstawie parametrów current_norm i threshold_level z poszczególnych parametrów czujnika, uważam, że w Node-RED można to spokojnie ogarnąć.

No wlaśnie jak takową informację wywlec w takiej formie do dashboardu ?..To moja następna łamigłówka którą nie wiem jak rozwiązać…

Też o tym myślę. I chyba po prostu zrobię jakies lokalne wyliczenie na podstawie tego, jaka jest aktualna wartość a jaka jest zalecana przez WHO (nasze krajowe normy sa wyższe). tylko jeszcze nie usiadłem do tego i nie mam pomysłu jak to wyliczyć. Procentowo?

Cześć. Czy jest jakaś metoda na poprawę odczytów z SDS011? Obecne pomiary w domu wahają się pomiędzy 300-600 ug/m3 co jest abstracyjne. Testowałem oprogramowanie Luftdaten, esphome i wyniki sa podobne czyli błędne.

Tak bardzo zawyżone (o ile faktycznie nie masz wysokiego stężenia pyłu wewnątrz pomieszczeń) wskazania mogą świadczyć o tym, że sprzęt jest brudny wewnątrz (lub zużyty/uszkodzony).
Jeśli jest brudny możesz go przedmuchać tzw. “sprężonym powietrzem” (w rzeczywistości chodzi o preparaty na bazie skroplonych gazów łatwopalnych!).

Próbowałeś zmierzyć na zewnątrz?

W ESPHome możesz oczywiście zmodyfikować wyniki, tylko jaki by to miało sens? Masz jakiś sprawny czujnik odniesienia?

Nie mam nic do odniesienia, najbliższe czujniki ok 50km ale i tak pokazują max 10ug. Sprzęt wyjęty prosto z opakowania, podłączony i od razu 700ug wskazywał, obecnie troszkę spada

image

Aaa cierpliwości zabrakło :stuck_out_tongue: poczekaj aż wskazania się ustabilizują.
Jest duża szansa, że zacznie wskazywać poprawne wartości.

Duże stężenie pyłu w pomieszczeniach występuje np. po lutowaniu, palisz fajkę lub papierosy?
(wskazania mogą być szokująco wysokie)

lutowałem 24h temu w tym pomieszczeniu, fajek/papierosów 0 :slight_smile:

Czyli dać mu czas a wyniki się znormalnieją?

Czasem pozostałości procesu technologicznego powodują nieprawidłowe wskazania przez kilka godzin po 1 rozruchu (nie wiem jak jest w przypadku konkretnie tego modelu czujnika, bo takiego akurat nigdy nie używałem).

Fabrycznie nowy raczej będzie pokazywał prawdę (a raczej z całą pewnością po aklimatyzacji), więc może powinieneś się zastanowić nad potencjalnym źródłem pyłu, jeśli sąsiedzi nie zaczęli palić jakimś syfem to sprawdź czujnik na zewnątrz (uwaga przy dużych zmianach temperatury woda może się skraplać co też bywa przyczyną zakłamanych wskazań).

Czasem ludzie nie mają świadomości jakie mają źródła pyłu w mieszkaniu :smiley: (hodujesz papugi?).

normalny dom z dziećmi, bez nadzwyczajnych źródeł pyłu typu papugi :slight_smile: wilgotność w domu ok 60%

Edit:

Wartości spadły do poziomu 160-180 ale egvmni3 dalej jest to za dużo

EDIT2: Encja stała się nienumeryczna. Ktoś podpowie z jakiego powodu? Na stronie Luftdaten czujnik podaje wartości jak do tej pory

  1. Tu masz wykres PM 2.5 u mnie w mieszkaniu - ludzie właśnie zaczęli sezon palenia syfem

  2. Sensorów umieszczonych wewnątrz pomieszczeń NIE POWINIENEŚ publikować na Luftdaten! Niszczysz w ten sposób pracę wielu ludzi. Jeśli sensor ma pracować wewnątrz pomieszczeń użyj choćby ESPHome.

Czujnik testowo umieszczony w domu, po wydrukowaniu obudowy docelowo miał być na zewnątrz. Jednak czujnik chyba padł, bo nie podaje żadnych wartości. Zmieniane mikrokontrolery, okablowanie, oprogramowanie, bez zmian.
Czy polecicie jakiś czujnik współpracujący z HA którego pomiary można gdzieś udostępnić bo w promieniu 50km niema takiego czujnika… Bo SDS011 zaliczył u mnie falstart

SDS011 podobno jest OK (jest on dostarczany w gotowych kitach do budowy czujników jakości powietrza różnych dostawców, w tym m.in. polskim projekcie NAM/NAMF).

https://starter-kit.nettigo.pl/2018/12/nettigo-air-monitor-zbuduj-wlasny-czujnik-smogowy-wersja-0-2-1/

https://nettigo.pl/articles/nam_selection_guide

Polski projekt do którego linki podałem powyżej jest pochodną projektu Luftdaten
https://luftdaten.info/
który obecnie zmienił się w
https://sensor.community/pl/
a tu masz przykładowe kity dostępne na zachodzie Europy
https://sensor.community/pl/sensors/

Wracając do tematu tego polskiego projektu - firmware NAMF oprócz Nova Fitness SDS011 obsługuje też czujniki pyłu Sensirion SPS30 i serię Plantower PMSx003 (sam używałem bezproblemowo PMS5003, obecnie nie zamontowany z braku zasilania, ale jeśli ludzie zaczną palić byle g…nem, to się szarpnę na to by dociągnąć nowy przewód zasilający).

Oba te projekty nieco dobiła pandemia (nawet numeracja wersji NAMF utknęła w 2020 roku :stuck_out_tongue: ale projekt wciąż nie jest martwy).


A jeśli chcesz mierzyć stężenie pyłów dla siebie, to w zupełności wystarczy ESPHome

możesz nawet użyć gotowe czujniki VINDRIKTNING z Ikea poddając je drobnej (lub większej) modyfikacji:


PS Nie wiemy czy faktycznie trafiłeś na wadliwy SDS011, czy może przypadkiem usmażyłeś już niektóre GPIO w ESP, a może elektronikę w samym czujniku…
Zwykle nauka kosztuje, czasem w realnych pieniądzach wydanych na zniszczony sprzęt…

Do tego komentarza tak mnie trochę natchnął inny wątek, gdzie ktoś próbował podłączyć moduł przystosowany do logiki 5V bezpośrednio do GPIO w ESP.
(Nie wiadomo czy już ma straty w postaci usmażonego sprzętu, bo często się to nie dzieje od razu po przekroczeniu parametrów dopuszczalnych, ale i tak ma problem z działaniem tak prostego układu jak przekaźnik).

Czytałem i wgrywałem te softy, luftdaten, nettigo, esphome, nigdzie czujnik nie działa. Podłączałem do Wemosa, do NodeMCU i nic. Płytki łączą się z siecią, z HA, ale brak odczytów.
Obecnie jeszcze bawię się z ESPeasy i tasmotą ale nie wróżę sukcesów. VINDRIKTNING zamówione, na dniach przyjdzie nowy SDS011 więc może coś ruszy

W Luftdaten/Community sensors/NAMF czujnik MUSI być podpięty w konkretny sposób (zgodnie z dokumentacją pod właściwe GPIO).

Zwykła prekompilowana Tasmota nie obsługuje tego sensora, musisz użyć wersji Tasmota Sensors lub Tasmota32 - tylko dla ESP32 (a jak wygląda dokładnie konfiguracja nie wiem, ale widzę, że w ESP8266 należy użyć GPIO1 i GPIO3), a ESPEasy nie znam (co nie ma w sumie znaczenia, bo skoro port szeregowy w ESP8266/ESP8285 jest na określonych pinach to tam się trzeba podpiąć).

W przypadku ESPHome sam decydujesz konfigurując firmware przed jego kompilacją, ale sugeruję zalecane piny (w ESP8266 nie można portu szeregowego przenosić na dowolne piny, ESP32 jest nieco elastyczniejszy).

Możliwe, że czujnik padł, skoro działał, a nie działa, ale przyczyn problemów może być sporo więcej - choćby kiepskie zasilanie.
Nie zamieniłeś czasem w walce miejscami Rx z Tx? - zamień to nic nie kosztuje
(sam czujnik można zwykle zdiagnozować posługując się jego dokumentacją i używając konwertera UART na USB)

Zamieniałem przy każdej zmianie płytki /oprogramowania. Tasmote wgrałem tak jak mówisz, wersję sensors. Ale bez efektu.

Jakimś programem na PC obsługiwać po USB?

Windows? na początek wystarczy PuTTY i dokumentacja - musisz “z palca” zapytać sensor i poczekać na odpowiedź, nie mam SDS011 by sprawdzić czy odzywa się sam z siebie przy bootowaniu.

Ok. Nowy SDS011 już śmiga na zewnątrz i podaje myślę prawidłowe wartości, tamten był uszkodzony, zareklamowany.

Dodatkowo dla porównania kupiłem czujnik Ikea, do lutowałem Wemosa i postawiłem w domu.