Ogrzewanie - pomiar przed modernizacją - wymiana kotła - od czego zacząć?

@bielen2k ile próśb :stuck_out_tongue: ale damy rady, może na podstawie moich testów (tylko Zigbee) opiszę to tak:
Posiadam 3 wymienione przez Ciebie czujniki:

  • TS0201 słaby zasięg w porównianiu z pozostałymi ale routery załatwiają problem, jeden był “uszkodzony” - zżerał baterie wciągu 2 miesiecy, duzy z czytelnym wyświetlaczem, dodatkowa nożka, zamontowany w sypialni i łazience, fajnie widać od razu (nie wchodzę do łazienki z telefonem) kiedy jest ciepło i jaka jest wilgotność powietrze, docelowo i dodatkowo: do sterowania wentylatorem uważam za dobre rozwiązanie,
  • WSDCGQ01LM dobry zasięg, najmniejszy ze wszystkich, zamontowany w pokojach dzieci, odczyt wiadomo tylko z aplikacji, mi wystarcza,
  • WSDCGQ11LM podobny do WSDCGQ12LM, dobry zasięg, mały kwadratowy, zamontowany na zewnątrz ale nigdy nie przeliczyłem pokazywanego ciśnienia na prawidłową wartość (czytaj Czujnik Aqara - ciśnienie atmosferyczne), już dwukrotnie zmieniałem miejsce instalacji tak aby nie było wpływu na pomiary, ostatecznie taśma 3M nie trzyma i czujnik gdzieś leży na dworze, nadal działa, napewno musi być w “domku/obudowie” aby np. padające promienie świetlne nie nagrzewały czujnika, napewno nie jest to czujnik typowo “outdoor”.

Wszystkie wymienione czujniki pokazują temperaturę z dokładnością do 2 miejsc po przecinku (pamiętaj, że to są bardziej wskaźniki niż czujniki, są robieżności w wynikach), jeżeli w Z2M wymusisz parametr temperature_precision = 1 czujniki bedą rzadziej raportować zmiany temperatury.

Typowym czujnikiem temperatury na zewnątrz może być np. opisywany przeze mnie Czujnik ruchu Philips Hue outdoor sensor (Zigbee). W nocy idealnie pokazuje temperaturę, w dzień “gorzej” ale to wynika znów z miejsca zamontowania, u mnie to czujnik ruchu dlatego wskazania temperatury poszły na drugi plan.

Też myślałem, że to dobry pomysł ale tak pięknie nie jest - czujniki mogą być źle zamontowane i wyniki są przekłamane (poczytaj Jakość powietrza).

Uważam, że tak pod warunkiem, że na taki wyłacznik nie będą padały promienie świetle czyli znów pojawia się odpowiednie miejsce instalacji. Jak dobrze pamiętam to optymalna wysokość instalacji czujników temperatury to 150 - 160 cm od podłogi, przełaczniki mam na wysokości 90 cm więc nie brałem nigdy pod uwagę takiego rozwiązania.

Pamiętaj, że na końcu i tak Ty decydujesz i bierzesz za to odpowiedzialnośc :wink:.

BTW. Też się zdziwiłem jak zobaczyłem przełączniki na takiej wysokości 90 cm ale potem przy dzieciach nie istniał problem - “tato, włącz mi światło” :grin:, gorąco polecam, niech wszyscy elektrycy i projektanci mówią co innego a i tak w nowym mieszkaniu też będą na tej wysokości.