Ogrzewanie - pomiar przed modernizacją - wymiana kotła - od czego zacząć?

Jak obecnie wygląda ogrzewanie mojego domu:

Wprowadziłem się do domu w którym chcę zmodernizować ogrzewanie.
Obecnie posiadam:

  • kocioł olejowy (moc 16-25 kW)
  • podłogówka w piwnicy
  • podłogówka w salonie
  • 10 kaloryferów na piętrach + 1 w garażu

Hydraulika jest w obieg otwartym

Pow. użytkowa to ok 160 mkw. Na oko do ogrzania jest jakieś 220 mkw.

Chcę pozbyć się pieca olejowego na rzecz bufora ciepła z grzałkami elektrycznymi który już wiem, że powinien mieć pojemność min. 2000 l.

Proszę tylko aby dyskusja nie zeszła w kierunku “co lepsze” (pompa ciepła, pellet itp.). Wstępnie będzie to zbiornik akumulacyjny.

Technologia którą posiadam

W domu zrobiłem sieć LAN/WiFi opartą o urządzenia Ubiquiti. Nic poza moimi urządzeniami w powietrzy nie fruwa.

Zamówiłem koordynator CC2652P który wepnę do HA postawionym na Proxmoksie.

Co potrzebuję?
Na początku jak najmniejszym kosztem chcę “zmierzyć” temperaturę we wszystkich lub w wybranych pomieszczeniach. Na podstawie wygenerowanych statystyk/wykresów chcę ocenić które z pomieszczeń należało by zmodernizować. Pisząc “jak najmniejszym kosztem” mam na myśli dobre urządzenia w rozsądnej cenie. Wszystko co kupię, chce aby później było użyteczne i pomogło mi w inteligentnym zarządzaniu domem.

Za routery będą ew. robiły wyłączniki światła Lonsonho X711A (1, 2 lub 3 przyciskowe)

Czym mierzyć temperaturę na zewnątrz czy może nie ma to sensu? (bo może lepiej pobierać temperaturę z jakiegoś serwisu z Internetu…?)

Co sprawdzi się lepiej do pomiaru temperatury w domu?

A może termostat TS0601_thermostat ?

Czy wyłącznik światła z pomiarem temperatury ma sens? Ktoś z Was takie rozwiązania stosuje u siebie? QBKG11LM

Urządzenia to jedno, soft to drugie…
Zacząłem się też zastanawiać nad tym, czy w ogóle w HA jestem w stanie zrobić wykresy i statystyki temperatur. Jeżeli jest to możliwe to dajcie znać w czym to najlepiej ogarnąć.

Z góry dzięki za pomoc i dzielenie się doświadczeniem!

Da się statystyki i wykresy robić chociażby GRAFANA :wink:

@bielen2k ile próśb :stuck_out_tongue: ale damy rady, może na podstawie moich testów (tylko Zigbee) opiszę to tak:
Posiadam 3 wymienione przez Ciebie czujniki:

  • TS0201 słaby zasięg w porównianiu z pozostałymi ale routery załatwiają problem, jeden był “uszkodzony” - zżerał baterie wciągu 2 miesiecy, duzy z czytelnym wyświetlaczem, dodatkowa nożka, zamontowany w sypialni i łazience, fajnie widać od razu (nie wchodzę do łazienki z telefonem) kiedy jest ciepło i jaka jest wilgotność powietrze, docelowo i dodatkowo: do sterowania wentylatorem uważam za dobre rozwiązanie,
  • WSDCGQ01LM dobry zasięg, najmniejszy ze wszystkich, zamontowany w pokojach dzieci, odczyt wiadomo tylko z aplikacji, mi wystarcza,
  • WSDCGQ11LM podobny do WSDCGQ12LM, dobry zasięg, mały kwadratowy, zamontowany na zewnątrz ale nigdy nie przeliczyłem pokazywanego ciśnienia na prawidłową wartość (czytaj Czujnik Aqara - ciśnienie atmosferyczne), już dwukrotnie zmieniałem miejsce instalacji tak aby nie było wpływu na pomiary, ostatecznie taśma 3M nie trzyma i czujnik gdzieś leży na dworze, nadal działa, napewno musi być w “domku/obudowie” aby np. padające promienie świetlne nie nagrzewały czujnika, napewno nie jest to czujnik typowo “outdoor”.

Wszystkie wymienione czujniki pokazują temperaturę z dokładnością do 2 miejsc po przecinku (pamiętaj, że to są bardziej wskaźniki niż czujniki, są robieżności w wynikach), jeżeli w Z2M wymusisz parametr temperature_precision = 1 czujniki bedą rzadziej raportować zmiany temperatury.

Typowym czujnikiem temperatury na zewnątrz może być np. opisywany przeze mnie Czujnik ruchu Philips Hue outdoor sensor (Zigbee). W nocy idealnie pokazuje temperaturę, w dzień “gorzej” ale to wynika znów z miejsca zamontowania, u mnie to czujnik ruchu dlatego wskazania temperatury poszły na drugi plan.

Też myślałem, że to dobry pomysł ale tak pięknie nie jest - czujniki mogą być źle zamontowane i wyniki są przekłamane (poczytaj Jakość powietrza).

Uważam, że tak pod warunkiem, że na taki wyłacznik nie będą padały promienie świetle czyli znów pojawia się odpowiednie miejsce instalacji. Jak dobrze pamiętam to optymalna wysokość instalacji czujników temperatury to 150 - 160 cm od podłogi, przełaczniki mam na wysokości 90 cm więc nie brałem nigdy pod uwagę takiego rozwiązania.

Pamiętaj, że na końcu i tak Ty decydujesz i bierzesz za to odpowiedzialnośc :wink:.

BTW. Też się zdziwiłem jak zobaczyłem przełączniki na takiej wysokości 90 cm ale potem przy dzieciach nie istniał problem - “tato, włącz mi światło” :grin:, gorąco polecam, niech wszyscy elektrycy i projektanci mówią co innego a i tak w nowym mieszkaniu też będą na tej wysokości.

Z zigbee testowałem czujnik temp. Sonoff SNZB-02 są tańsze niż Xiomi, w porównaniu z Xiaomi Mijia LYWSD03MMC (których obecnie używam na BT spięte z ESP32 z custom firmware wgranym przez telefon hehe) oraz czujnikiem Xiaomi Mi LYWSDCGQ, różnica we wskazaniach temperatury to ok +0,5 w Sonoffie.

Czujniki Mijia możesz spiąć z apką Xiomi, jeśli potrzebujesz czegoś taniego do wstępnego pomiaru. Na Aliexpress znajdziesz 4 szt za ok 50 - 60 zł z wysyłką do paczkomatu (możesz jeszcze taniej jak poszukasz). Idzie to z CN do 2 tygodni (czasami mają w magazynie na terenie EU).

Zigbee jest dobrym wyborem, ja poszedłem w czujniki BT Xiomi Mijia i ESP, ponieważ kontroluje tym ostatnim głowice termostatyczne na belce rozdzielaczy CO.

Głowic nie chciałem przy grzejnikach bo są głośne :stuck_out_tongue_winking_eye:

Z drugiej strony są ok bo akurat te można kontrolować proporcjonalnie funkcją PID. Trochę zabawy z ustawianiem, ale czy droga do sukcesu nie jest nagrodą samą w sobie :slight_smile: heheh.

Integrację tego wszystkiego zrobisz w HA, a automatykę w node red.

HA możesz postawić na raspberry pi albo na terminalu np. HP T620 4 rdzeniowym albo ekwiwalencie (mały pobór prądu ok 20W) na VM.

Sam piec możesz kontrolować na zasadzie ON/OFF, ale jeśli będziesz miał w nim możliwość kontroli protokołem np. OpenTherm - są odpowiednie bramki integracje HA które pozwalają na wiele wiele różnych rzeczy.

Pozdrawiam