Jedna lampa - dwa kanały

Witam.
Mam lampkę w akwarium z dwoma kanałami. Jeden dla koloru białego. Drugi dla roślin (mieszanka czerwonego i niebieskiego). Chciał bym ją zautomatyzować.

Da się jakoś skonfigurować tak światło aby się dało sterować obydwoma kanałami oddzielnie w ramach jednej lampy? Czyli brightness i włącznik jest wspólny dla całej lampy, a max każdego kanału mogę ustawić ręcznie suwakiem?
Opcja CWWW jest bardzo obiecująca, ale ma niestety wspólny suwak.
Niby w dokumentacji widnieje: “The two channels can be controlled individually or together.”, Ale nigdzie nie potrafię znaleźć jak ustawić to: “controlled individually”.
Ideałem były by osobne suwaki dla każdej ze składowych barwy.

Mogę zrobić dwie lampy oddzielnie i starować jakąś automatyzacją. Ale to nie do końca to czego bym szukał.

Da się to jakoś ogarnąć w ramach jednej lamy?

Dokumentacja czasami nie nadąża za zmianami, prawdopodobnie osobne suwaki zostały usunięte z modelu obsługi światła typu CCCW.
Z założenia ten model obsługi służy do obsługi światła białego o zmiennej temperaturze barwowej, więc jak znam życie dostosowano to do interfejsu z suwakiem jasności + suwakiem temperatury barwowej (sprawdziłem to na bazie makiety projektu tj. skompilowanego projektu bez fizycznych wyjść światła i tak jest w istocie, nie sprawdzałam wszystkich kombinacji opcji, choć oczywiście nie wiem jak samo światło się będzie zachowywało w rzeczywistości - to już na bazie teorii działania).

Tak samo (z punktu widzenia interfejsu) zachowuje się model obsługi CCCW jak i model obsługi H-bridge, w przypadku tego drugiego w dokumentacji wciąż jest stary interfejs świateł w HA.

Jeśli taki interfejs Cię zadowala (niestety regulacja jasności dotyczy całej lampy, a temperaturą barwową będziesz regulował stosunek jasności części białej do różowej)
CCCW_or_H-bridge_2023-03-19_22-32
karta to dostępna w HACS custom:light-entity-card


PS z pewnością można spróbować to ogarnąć inaczej - budując sobie na bazie Light Core lampę z 2 lamp (które będą tylko jako internal w ESPHome, choć nie wiem czy to dobra droga - może po prostu lampa z 2 eksponowanych lamp byłaby lepsza?).

Dzięki za zainteresowanie.

Szkoda. Już myślałem, że czegoś nie dopatrzyłem i da się to ogarnąć na dwa suwaki.
No nic. będę musiał coś napisać samodzielnie, poza ekosystemem HA i jakąś apkę klecić na komórkę.
Dzięki.

Spróbuj tego co zaproponowałem na końcu - myślę, że to wykonalne, tylko jestem za leniwy by drążyć temat dla mnie zupełnie bezużyteczny, a jeśli jesteś programistą to możesz to ogarnąć na poziomie ESPHome
https://esphome.io/components/light/custom.html

Spoko :slight_smile: Jeszcze próbuję temat ugryźć :slight_smile: Może coś uda się wykombinować.
Dopiero wczytuje się w Custom Light Output. Są to moje początki z ESPHome i trochę jak pies do jeża podchodzę :). Jakoś do końca nie mogę zatrybić tego całego ekosystemu od strony programowej, tak do końca. Jakoś nie może mi ten hebel zaskoczyć w głowie.
Ale jeszcze się nie poddałem :).

EDIT:
Widzę, że najsensowniejszym rozwiązaniem na “już”, jest przestawienie platformy światła na:
“- platform: rgbww”
Wtedy zamiast pojedynczego suwaka barwy, mam na dole dwa niezależne suwaki barwy ciepłej i zimnej :slight_smile: - Czyli to co chciałem. Szkoda, że to znika przy przełączeniu na:
“- platform: cwww”
No i mam to niepotrzebne koło koloru, ale lepsze to rozwiązanie niż nic :slight_smile:

Możesz użyć Tasmota, te oprogramowanie ma konfigurowanie poprzez komendy SetOption. Dla oświetlenia osobny dział dokumentacji:

@MarCiu
Wydaje mi się, że zacząłeś podchodzić do tematu od tyłka strony starając się wykorzystać gotowy komponent który służy do czegoś zupełnie innego tylko dlatego, że ilość suwaków w interfejsie się zgadza, a równocześnie ignorując zasadę działania danego modelu światła.
(Być może jesteś świetnym programistą i na jego bazie napiszesz własny 2-kanałowy komponent, ale moim zdaniem nie tędy droga.)

Potraktuj ESPHome jak klocki lego - weź sobie takie klocki, które zapewniają wykonanie elementarnych funkcji i je połącz w całość, zamiast brać gotową zabawkę z wodotryskami, w której właściwie nic nie pasuje poza np. pilotem - musiałbyś ją rozebrać na części pierwsze i zbudować od nowa z niej coś zupełnie innego.

Masz gotowy komponent światła białego ściemnialnego, bierzesz takie 2 (powstają 2 “oddzielne lampy”) następnie ich działanie “uwspólniasz” stosując np. automatyzacje - możesz sobie np. stworzyć przycisk

który wykona cały ciąg akcji (np. tak jak jest w tej dokumentacji da wpis do logu, ale oprócz tego dodasz 2x light toggle

button:
  - platform: template
    # ...
    on_press:
      then:
        - logger.log: Button Both Lights Pressed
        - light.toggle:
            id: light_1
        - light.toggle:
            id: light_2