Język polski dla Xiaomi Dreame L10 pro - gotowa paczka i instrukcja

Po pierwsze chciałem się przywitać. Mam na imię Sebastian. W necie bardziej znany jako Xury. Niedawno trafiłem na to forum i podoba mi się, bo mało w polskim necie jest konkretnych rzeczy o NodeRed, a to właśnie mnie najbardziej interesuje.
Na powitanie chciałem się podzielić moim opracowaniem polskiego języka dla robota Dreame L10 pro. Prawdopodobnie będzie też pasować do starszych modeli D9 i F9
Jako, że jestem leniwy to nabyłem robota i strasznie mnie drażniło to, że nie ma polskiego. Poszukałem i pogooglowałem. Niestety ten model jest nowy i nic o nim nie ma. Jednak znalazłem trochę informacji o starszych modelach i okazało się, że narzędzia do nich działają również z Dreame L10. Więc zrobiłem integrację z HA, a przy okazji znalazłem informację o możliwości podmiany komunikatów językowych. Opisał to mickabrig7 na githubie
Zrobiłem więc paczkę z polskimi komunikatami.
W ten sam sposób można zrobić spolszczenie dla starszych modeli D9 i F9.
Być może nawet ta paczka będzie do nich pasować.

Polski dla Dreame bot L10 pro by Xury.

Instrukcja instalacji jezyka polskiego do Dreame bot L10 pro.
Do instalacji potrzebujemy znać token i DID (device id) robota.
Najłatwiej uzyskać to instalując na telefonie z androidem modowaną aplikację Mi Home ze strony kapiba.ru
Najpierw trzeba odinstalować oryginalną. Bez obaw wszystkie urządzenia po instalacji nowej apki będą nadal.
ЗАПИСКИ ЛЕНИВОГО ЭНТУЗИАСТА: Модифицированный Mi Home с переводом действий, условий и статусов (русский и английский языки)
Jeśli nie mamy dodanego robota to go dodajemy.
Aby zobaczyć token i DID należy przytrzymać palec na obrazku odkurzacza, a następnie z dolnego menu wybrać “zmień nazwę”
Token można uzyskać też na inne sposoby np. przy pomocy token_extractor.py
Teraz potrzebny będzie na komputer z linuxem z zainstalowanym Python3 i jakimś webserwerem, gdzie należy umieścić plik en.tar.gz
Plik ten musi być dostępny do ściągnięcia. Czyli wklejając link do przegladarki ma rozpocząć się jego pobieranie.

W konsoli bash’a instalujemy:
pip3 install python-miio
Po instalacji należy do katalogu gdzie się zainstalował miio skopiować plik dreamevacuum.py z paczki.
u mnie ścieżka do modułu miio to /usr/local/lib/python3.7/dist-packages/miio/
W tym katalogu jest też plik init.py, w którym musimy dopisać jedną linijkę:

from miio.dreamevacuum import DreameVacuum

Najlepiej ją dopisać pod następującym wierszem:

from miio.dreamevacuum_miot import DreameVacuumMiot

Po poprawnej edycji możemy przetestować czy python go widzi wpisująć w bash:
miiocli dreamevacuum --help

Powinien pojawić się opis funkcji między innymi z interesującą nas opcją “install_voice_pack”

Możemy ewentualnie skopiować gotowy plik init.py z mojej paczki. Ale zalecam edycję , bo wersja python-miio którą zainstalujecie może się różnić od mojej i może coś nie działać.
Edytować też trzeba plik dreamevacuum.py
Szukamy w nim linku http://192.168.22.111:1880/en.tar.gz i zmieniamy na swoją ścieżkę do pliku.
Druga rzecz co potrzeba zmienić pod siebie to:
“did”:"",
Czyli między cudzysłowia wpisać swój numer DID uzyskany w modowanej Mi Home np.:
“did”:“123443210”
Jeśli wszystko mamy gotowe, czyli:
Mamy token, DID, plik en.tar.gz dostępny pod webserwerem (kopiując link do przeglądarki ma rozpocząć się jego pobieranie)
I poprawnie zmienione pliki dreamevacuum.py oraz init.py to przystępujemy do instalacji paczki języka:
W bashu wpisujemy:

miiocli dreamevacuum --ip --token <twój token> install_voice_pack

Jeśli wszystko będzie OK to po chwili twój robot będzie mówił po polsku. Łatwo to sprawdzić np. montując pojemnik na wodę. W aplikacji Mi Home język będzie dostępny jako francuski.
Jeśli chcemy podmienić inny język to zmieniamy wpis “FR” w dreamevacuum.py (w tej samej linii co edytowaliśmy link do paczki) na kod innego języka np. na EN czy RU.
Link do paczki: Dreame_L10_polish_lang_pack.zip - Dysk Google

3 polubienia

Moje S 5 poznały polski język przez aplikacje FloleVac

Niestety Dreame to nie Roborock. Flolevac nie działa.

Jest inna możliwość niż stawianie LINUX’a ? jesteś w stanie pomóc zdalnie ?

Cześć, jak zintegrowałeś tego robota Dreame L10 pro w HA? Szukałem różnych rozwiązań i najlepszy jaki znalazłem to za pomocą xiaomi_vacuum i vacuum-card

Może niektórym taka aktualizacja karty odkurzacza wyda się kontrowersyjna, ale sytuacja na Wschodzie jest poważna

1 polubienie