Kable elektryczne

Na etapie robienia elektryki, jakie kable warto jest wyprowadzić pod przyszły alarm?

Rozumiem, że jeszcze nie wybrałeś systemu alarmowego?

Absolutne minimum do czujek to 2x2x0.5, jeśli osobno chcesz kontrolować “tampery” to 3x2x0.5. Sygnalizarory 4x2x0.5.
Osobiście połozyłbym 4x2x0.5 na całości.
Kabel teletechniczny 4 pary po 2 żyły czyli tak jak skrętka komputerowa. Oczywiście skrętka też moze byc - nawet lepsza. Kwestia budżetu.

1 Like

Większość instalatorów systemów Satel odradza dla tego systemu kładzenia skrętki komputerowej, co pokazuje praktyka?

1 Like

Jest szkoła otwocka i falenicka :wink: Gdy się nie wie co będzie instalowane bezpieczniej jest stosować skrętkę. Trzeba poczytać i wyciągnąć wlasne wnioski. Nie będę się spierał

Poczytałem, pogadałem z instalatorami, spierać się nie będę (bo mi szkoda czasu) ale nie udało mi się pogadać z klientem, który ma skrętkę w systemie Satela stąd moje wcześniejsze pytanie “co pokazuje praktyka?” Może ktoś na forum ma taki przypadek i może się podzielić doświadczeniem działania Satela na skrętce, czy wszystko działa poprawnie.

Nie wiedząc o problemie ja mam częściowo skrętke. Jest trochę gruby i niektórym może się ni podobać. Linie po których idzie transmisja można zrobić tak aby działało poprawnie, bo tego dotyczy główny zarzut. Ogólnie jest sprawnie, oczywiście najlepiej jest zrobić jakiś wstępny projekt i połozyć właściwe kable. W przypadku zastosowania skrętki w większości punktów zostają niepotrzebne miotły przewodów. Przewód jest grubszy, bardzej go widać i trudniej ułożyć. Elektrycznie jest Ok.
Mechanicznie jest bardziej odporny i ma lepszą izolację.

Mam satela od 10 lat, wszędzie położona skrętka (miałem długie kawałki z odzysku to zużyłem) i działa bez żadnego problemu. Przy czujkach i manipulatorach podłączenie bez problemu, kabel dało się ukryć, wpięcie do centralki wymagało gimnastyki bo faktycznie zrobiło się dużo żył.
Do każdej czujki jedna skrętka, nie wiem czy nie byłoby zakłóceń jak by podłączył np. dwie czujki.

2 Likes

Można i po 2 czujki (doświadczenia nie z Satela, ale nie umiem sobie wyobrazić sytuacji w której mógłby być problem z jakimikolwiek typowymi czujkami).

1 Like

Zalecam 6x0,5 jest z różnymi kolorami jest wygodniej w połączeniach ,a klawiatura Integry ma 6 złączy i wprowadzisz 2 linie do centrali.Skrętka jest popularnym medium w łączeniu czujek nie ma różnicy jedynie w polączeniach centralka - klawiatura lub moduły rozszerzeń wejść wyjść są sygnały CLK i DTA które nie należy puszczać tą samą parą tylko rozdzielić z COM i +12V.

1 Like