KC868 + Switch terminal KinCony

Mamy kolejny dzień więc awansowałem i mogę już pisać dłuższe posty :joy:

Mam 2 takie sterowniki. Zamierzam jednego użyć do sterowania obwodami oświetlenia i jednego do sterowania roletami oraz bramą garażową. Jakoś wolę kable niż WiFi, chociaż na pewno będzie kilka czujników Aqara na Zigbee :slight_smile:

Obecnie intensywnie testuję zestaw 2 sterowników KINCONY KC868-H32B w połączeniu z HA i Node-Red postawionym na Raspberry 3. Na razie wszystko działa wzorowo. Oczywiście były problemy np. z synchronizacją stanów wyjść ale po kontakcie z producentem, wydał on nową wersję softu. Dodatkowo dzięki integracji przez NORA, całość fajnie obsługuje się przez głośnik Google Mini - niestety komendy w języku angielskim. Pracuje też nad połączeniem tego przy pomocy Node-Red zainstalowanego na bramce AI-Speaker aby używać języka polskiego. Producent sterownika wydał niedawno kolejną aktualizację, która obsługuje MQTT, więc integracja z HA będzie jeszcze łatwiejsza.

Mam też sterownik KC868-COL, na którym bezpośrednio można utworzyć proste automatyzacje, a zamierzam do niego podłączyć 14 czujników PIR, czujnik zalania, czujnik dymu, 5 czujników temperatury i pozostaje mi 16 wejść analogowych nad którymi jeszcze rozmyślam :dizzy_face:

W swojej instalacji chcę uniknąć ew. uszkodzenia przekaźników w sterownikach, więc zakupiłem dodatkowo podstawki na szynę DIN do miniaturowych przekaźników 6A/230V. Do nich chce podłączyć oświetlenie i to one będą sterowane przez sterownik. Docelowo chciałbym wyeliminować wewnętrzne przekaźniki sterownika, podłączając sterownik bezpośrednio do przekaźników w podstawkach, z ich wymianą na SSR aby zachować optoizolację. Nie jestem elektronikiem ale to chyba dobre rozwiązanie?

Poza tym ostatnio zachciało się nam z żoną szklanych, podświetlanych przełączników, które przy tym sterowniku muszą być w wersji impulsowej i są (oczywiście) droższe niż te na 230V … Zamierzam na razie kupić jedną sztukę LIVOLO do testów. Wciąż jednak szukam tańszej alternatywy, bo za same 30 szt. przełączników robi się zawrotna kwota :scream: Może ktoś pomoże??

2 polubienia

Czy tym modułem wykonawczym, który nie posiada żadnej logiki (?) można sterować bezpośrednio z HA (przez MQTT) z pominięciem Node-REDa?

Tak, nie ma żadnego problemu sterować nimi z HA ale mnie łatwiej było nauczyć się podstaw Node-Red i zależało mi na sterowaniu głosem.

Poza tym jak kupiłem sterowniki to nie miały funkcjonalności MQTT, bo jest to funkcja dostępna od ok. miesiąca.

Podoba mi się jednak łatwość obsługi, stabilność i możliwości zaadaptowana. Dodatkowo do tego sterownika można podłączyć bezpośrednio np. kilka termometrów po kilka zł za sztukę i działają nawet na 50 m skrętce (testowane).

2 polubienia

Tego właśnie szukałem :slight_smile:

Chcesz jeszcze bardziej odciążyć sterownik ? Znaczy… jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko awarii samego sterownika? Ale czy jest sens tak robić gdy przekaźnik w Kincony będzie tylko zasilał kolejny przekaźnik SSR ? (chyba że źle zrozumiałem Twoje zamiary?)

Na razie całość wygląda zachęcająco. Coś mi się wydaje że trzeba zrobić zakupy na Ali zanim zacznie obowiązywać podatek :rofl:

Czy ktoś jeszcze używa sterowników firmy https://www.kincony.com/? Są różne modele, nawet takie oparte na ESP32, np. KC868-A8. Pytanie czy to działa stabilnie na Tasmota albo na ESPHome? Choć może to potwierdza, że chyba nie jest tak źle:

2 posty zostały podzielonye na nowy temat: boneIO kontroler

Kincony ładnie wygląda na zdjęciach i marketingowo. I nic więcej.
Od 2019 ugrzęzłem w gównie pt. “Kincony”. Problemy na każdym kroku.
Co chwila jakaś poprawka softu, spalające się przekaźniki. Zmiana sprzętu na super fajny i osobne moduły z przekaźnikami. Wszystko fajne, bylebyś tylko kupił, …a potem, martw się i kombinuj.
Sprzęt bez gwarancji, bez wsparcia technicznego, bez możliwości reklamacji.
Usunęli mojego posta z forum Kincony, bo był nieładny marketingowo. Nabijają ludzi w butelkę.
A to coś popsute, a to aplikacja, której nie da się zainstalować, a to co chwila jakieś poprawki do softu.
Wg mnie to banda złodziei.
Jak ktoś chce to mogę oddać za pół ceny… moduły przekażnikowe 2x16, KC868-H32BS i jakieś starsze śmieci.

To ich autorskie rozwiązanie a skoro firma jest tylko w Chinach to ostatecznie przestałem się tym interesować ale mam od nich sterowniki oparte na ESP32 - seria KC868-A i wszystko działa dobrze. Używam ESPHome więc problemu z softwarem nie mam.

Miło poczytać… Mi cały dom stoi na 3 sztukach :d

Mam pośrednie przekaźniki do tego a na roletach mam bezpośrednio. Software ich… Ale po MQTT działa stabilnie.

Czyli jak to bywa zawsze: zapytałeś na forum o rozwiązanie, potem je wdrożyłeś ale już nie podzieliłeś się informacjami i doświadczeniem z jego zastosowania (od ponad roku). Wiem, wiem, brak czasu, itd., życie :slight_smile:.

1 polubienie

Bo jeszcze nie mieszkam ale wszystko jest spięte i działa ok :stuck_out_tongue: Pod prądem jest od około 7 miesięcy i nieporządanych włączeń/wyłączeń nie było. Minusem napewno jest to że nie ma możliwości włączania dwóch punktów w tym samym czasie… Ale umówmy się jak często tak będzie że w tym samym czasie ja i ktoś inny będzie naciskał przełącznik :wink:

Dwa sterowniki ogarniają światła i kilka gniazdek (np pralnia i gniazdo gdzie będzie żelazko), może podłogówkę (jeszcze nie wiem). Osobny sterownik to rolety.

Stabilnie… Pamięć poprzedniego stanu gdy zabraknie prądu… Praca z przełączników ściennych bez serwera HA… No nie wiem co mógłbym jeszcze napisać :stuck_out_tongue:

:thinking: nie ogarniam tego - “możliwości włączania dwóch punktów w tym samym czasie”, “jak często tak będzie że w tym samym czasie ja i ktoś inny będzie naciskał przełącznik” ?

Po prostu wciśnięciecie dwóch różnych przełączników (dzwonkowe) w tym samym czasie blokuje jakąkolwiek reakcje.

Dla wszystkich najlepsze co mógłbyś zrobić to opisać co konkretnie było podłączone pod te przekaźniki, które się popaliły, H3FF/JQC-3FF powszechnie stosowane w chińskiej elektronice (i przez Kincony w niektórych wypustach) to linia o stosunkowo niskiej obciążalności styków (5A/10A tylko dla obciążeń czysto rezystancyjnych).

Nie jestem zdziwiony, szczególnie jeśli wspomniałeś im o g**nie :smiley:
Rozumiem, że możesz być wkurzony jeśli nie działa jak było reklamowane, ale jak patrzę na to co mają w ofercie, to głównie sprzęt dla hobbystów, którzy sami sobie ogarną oprogramowanie więc bardzo mnie dziwi to co piszesz:

co swoją drogą kłóci się z kolejnym zdaniem

To są te poprawki czy ich nie ma?

Jakkolwiek kupując sprzęt adresowany do fanów DIY trzeba się liczyć z brakiem wsparcia (nawet w europejskim i polskim prawie konsumenckim są pewne wyjątki na taką okoliczność, więc osprzętu DIY przeważnie nie da się zwrócić tak samo jak rozpakowanej bielizny, a czasem wręcz prawo wyklucza reklamacje), a tu mówimy o chińskim producencie, gdzie w standardzie obowiązuje “gwarancja do bramy i dalej się nie znamy” (a wsparcie po-sprzedażowe Aliexpressu jest wręcz śmieszne).

Pozwolę sobie się nie zgodzić, przeanalizowałem jakieś ich wypusty (z serii A, bo tylko takie mają dla mnie jakikolwiek sens) i:

  • zaprojektowane zupełnie poprawnie
  • dokumentacja jest na poziomie bardzo przyzwoitym
  • można używać alternatywnego firmware (wręcz jest jakieś podstawowe wsparcie dla Tasmota i ESPHome) i producent nie ukrywa tego faktu, a wręcz się chwali (chyba nawet mają certyfikat “Made for ESPHome”)

Generalnie tanie chińskie wypusty z dobrą zrozumiałą dokumentacją to rzadkość, a tu jeszcze jest cała seria poradników wideo podzielonych na sensownie lekcje i to w dodatku angielszczyzną może nie idealną, ale znacznie lepiej zrozumiałą od hinduskiego angielskiego.

Swoją drogą IoT jest taką dziedziną, że o niezadowolonych nietrudno - przeważnie marketing jest lata świetlne przed realnymi możliwościami sprzętu (i nie ominęło to chyba żadnej znanej marki, a niektórzy giganci rynku po prostu centralnie lejąc na użytkowników kończą wsparcie, bo im się ono nie opłaca), nie wiem czy dobrze strzelam po nicku, ale samochody są pewnie Ci bliskie, więc czy słyszałeś choćby o jednym mechaniku na którym ktoś psów nie wiesza?

No cóż jeśli się decydujesz na model do którego nie ma za bardzo jak napisać własnego softu, to jesteś skazany na chińskie wypusty :open_mouth: (ja na ten model w życiu bym się nie zdecydował).

Mamy do tego dział z ogłoszeniami, wrzuć ogłoszenie ze zdjęciami i uczciwym opisem (jeśli coś jest uszkodzone) oraz proponowanymi cenami, myślę że chętni się znajdą (ostatnio jak ktoś wrzucił jakieś Kincony, to ogłoszenie chyba nawet jednego dnia nie wisiało).

Dokładnie, wrzuć na giełdę.

Widzę, że jesteście fanami, czegoś, co polscy producenci robią 100x lepiej i obecnie na dodatek taniej. Wasza sprawa.
Nie chce mi się, polemizować z fanami, bo to są moje rozczarowujące wrażenia z Kincony.

Podam parę przykładów, może oczekiwałem zbyt dużo, może jestem przyzwyczajony do wyższego poziomu obsługi.

  1. Kiedy przekaźniki zaczęły się przycinać, to dostałem instrukcję oraz video jak je odblokować —> w skrócie, to stukając śrubokrętem.
    „ Because the instantaneous starting current of switching power supply is very large, mainly depends on the starting current.
    Because of the high temperature of the instantaneous current, the relay contacts have been bonded. If you tap the relay with your hand, sometimes the contacts will release again.
    your load use KC868-H32L or KC868-H32B will no problem.”
    Hahaha, …jak w ubiegłym wieku klepało się w ruski telewizor.
    (Przepalać się zaczęły od lampy 11żarówek LED 5Wat każda)

Kupiłem więc zgodnie z poradą nowy moduł, tylko z przekaźnikami zajmował on jak się okazało 4x więcej miejsca niż poprzedni.
Zajebiście, trzeba było nową rozdzielnicę zakładać.

  1. Po czym okazało się, że nowy moduł miał uszkodzony jeden z dwóch sterowników do pilota.
    Żadnej odpowiedzi i reakcji nie było ze strony Kincony, mimo moich pism, a na forum po paru dniach skasowano normalnego i kulturalnego posta. Czemu? …zapewne był niewygodny, bo nie potrafiono odpowiedzieć.

  2. Przy instalacji apki SmartHome, po zeskanowaniu QR codu zawieszała się. Również pozostawiono bez odpowiedzi.

OBECNIE INSTALUJĘ INNY MODUŁ POLSKIEGO PRODUCENTA I MAM PORÓWNANIE. KINCONY DLA MNIE TO DNO!

Fanem się nie czuję i chętnie dowiem się o polskim rozwiązaniu, które jakimś cudem jest tańsze od chińszczyzny i równocześnie lepsze (chyba, że chodzi o chińszczyznę z polską nalepką, bo przez ostatnich parę lat widziałem parę polskich bądź polskawych projektów, które zapowiadały się doskonale, ale upadły ze względów ekonomicznych, więc wsparcie i wszystko inne się skończyło wyjątkowo szybko, natomiast “giganci” polskiej elektroniki nie są w stanie cenowo konkurować z Chińczykami…).

Ba, sądzę, że jeśli przekonasz innych “fanów” do tego polskiego rozwiązania (sugeruję osobny wątek, opisy techniczne i zdjęcia z instalacji mile widziane, niemile widziany tylko SPAM i SEO), to i oni będą woleli promować dobre polskie rozwiązania niż tanią chińszczyznę…

Czyli styki się “sklejają” - wniosek obciążenie jest większe niż być powinno.

Pisałem o tym wyżej - te malutkie przekaźniki mają śmiesznie małą obciążalność, nie znam producenta, który by nie przyrumakował w tej kwestii - albo mały rozmiar, albo duża obciążalność.

Więc naprawdę mógłbyś pomóc innym informując jakie obciążenie tam podpiąłeś - co konkretnie, bo te przekaźniki H3FF lub zgodne z nimi stosowane są powszechnie w elektronice produkowanej na całym świecie…

Ja aby uniknąć sklejania przekaźnikow w kincony użyłem dodatkowych przekaźnikow. Kincony pracuje mi tylko na 12v i myślę że szybko nie zdechnie w ten sposób.

Na rozdzielnicy użyłem kilku rodzai przeźników aby zobaczyć co jest trwałe a co nie. Mam po kilka sztuk na zapas z każdego rodzaju więc będzie wymieniane. Ale tak wiem… Zrobiłem to z duuuużym zapasem bo niektóre mają 16-25A :slight_smile:

Z kolei rolety mam bezpośrednio zasilane przez kincony więc zobaczymy kiedy coś zdechnie.

A takie pytanie mam… Po co korzystać z ich apki skoro Home Assistant ogarnia moduły w zupełności?

Moje Kincony to KC868-H32b

1 polubienie

Obciążalność znamionowa jest praktycznie zawsze podawana dla obciążenia czysto rezystancyjnego, dla każdego innego rodzaju obciążenia trzeba użyć współczynnika korekcji, który zawsze jest mniejszy od jedności (i w pewnych szczególnych przypadkach jest on bliższy zera niż jedności! i tak właściwie w dzisiejszych czasach to wcale nie są takie “szczególne” przypadki, bo obciążenia rezystacyjne to dziś właściwie nikły odsetek sprzętu spotykanego w przeciętnym domu - w zasadzie jedynie czajnik, czy grzejnik olejowy stanowią takie obciążenie, natomiast w zasadzie cała reszta to obciążenia głównie pojemnościowe lub indukcyjne, przy czym “hardkorowym” przypadkiem jest oświetlenie LED, gdzie moc jest pozornie niska, ale obciążalność należy dobierać do zasilacza, który zwykle ma nadmiarową moc, a współczynnik korekcji jest bliski zera ze względu na ogromne pojemności kondensatorów na wejściu przetwornicy).

Dlatego tak męczę wkurzonego @autopiratek by napisał co miał popodpinane bezpośrednio do tych miniaturowych przekaźników…

Fajne tabelki są u znanego importera chińszczyzny
https://www.fif.com.pl/pl/content/16-obciazalnosc

1 polubienie

Przekaźniki sklejały się od, tak jak wcześniej pisałem od lampy, w której to jest zamontowanych 12 żarówek LED, każda o mocy = 4W, czyli w sumie 48W. (żarówka edisona kulka clear LED E14 barwa ciepła 4W SpectrumLED 14071 - Proszę bardzo, udało się odnaleźć w archiwum)

Wiem, prąd rozruchowy, ale komu by to przyszło do głowy przy tak stosunkowo niskiej mocy lampy.

Mnichu byłeś może zapobiegliwy i ogarnąłeś.

Co montuję? Właśnie obrabiam prawie na nowo rozdzielnię, to jak skończę, to może pochwalę się za jakiś czas. Lecę dalej obrabiać, bo chcę normalnie tej automatyki już, bo z rok czasu odkładałem ten temat.

1 polubienie