KC868 + Switch terminal KinCony

Cześć. Dopiero zaczynam przygodę z HA więc proszę o nie linczowanie jak cos głupiego napisze.

Buduję dom. Instalacja elektryczna przede mną. Całą instalację chcę wykonać samodzielnie z pomocą wujka. Wujek elektryk ale już starszej daty wiec tematu smart home nie ogarnia ale w kwestii połączeń i samego zbudowania rozdzielnicy jestem spokojny.

I tu chciałbym Was zapytać co sądzicie o rozwiązaniu sterowania oświetleniem z wykorzystaniem KC868-H32B ?
32 CHANNEL ETHERNET WIFI MQTT RELAY MODULE – KC868-H32B -

Docelowo wyglądałoby to tak:

  • instalacja elektryczna w gwiazdę. Do łączników 3x1.5 mm2 plus skrętka (gdzie nie gdzie 5x1.5)
  • kc868 h32b + Switch terminal który obsługuje tradycyjne przełączniki po skrętce na odległość do 300m
  • instalacja oparta na stycznikach 25A tak jak na filmie niżej
  • instalacja na HP T630 wraz z Home Assistant i ConBee 2 dla integracji z jakimiś czujnikami porozrzucanymi po domu.

Do ogarnięcia miałbym około 29 punktów świetlnych (styczniki NO) i około 18 obwodów z gniazdami 230V (styczniki NC). Niestety musiałbym przytulić dwa takie sterowniki ale nadal taniej wyjdzie niż inny zamknięty system.

Co może się nie udać ? Pozdrawiam

1 Like

Jaki jest cel położenia jednocześnie obok przewodów także skrętki?

A co zrobisz jak jeden z tych sterowników się zepsuje? Masz plan B na taki wypadek? Jakieś obejście problemu?

Skrętkę mam zamiar wykorzystać jako podstawowe sterowanie (łączniki oświetlenia <–> switch terminal, a ten dopiero komunikuje się z KC868). I tu właśnie standardowe przewody mają być zapasem w razie awarii. Uważam że koszt dodatkowych przewodów 3x1.5 na tle całej inwestycji jaką jest budowa domu wcale nie jest jakiś duży. Zawsze będę mógł spiąć instalacje w sposób tradycyjny chociaż jeśli zastosuje styczniki z trybem manualnym (dźwignią) to będę mógł sobie włączyć światło w rozdzielnicy - na czas naprawy układu Kc868. I to jest właśnie ten plan awaryjny.

Generalnie nie chce modułów dopuszkowych na wifi. Wolałbym całość wsadzić do rozdzielnicy i tam mieć wszystko. Wiem że nie uniknę nie użycia w końcu jakichś rozwiązań bezprzewodowych ale to co się da to chce mieć po kablu.

Wiem też, że najlepszym rozwiązaniem byłyby pojedyncze moduły wykonawcze tak jak to jest w przypadku np Grentona ale niestety cena jest dla mnie dosyć zaporowa.

Jeśli istnieje jakieś inne rozwiązanie dla mnie to prosiłbym o nakierowanie. Czytam o smart home od miesiąca i już mam całkiem niezły śmietnik w głowie.

2 Likes

Także idę w stronę okablowania ale tak jak już pisałem wielokrotnie plan jest inny: tradycyjna instalacją w gwiazdek, łączniki dzwonkowe i przekaźniki bistabilne, do takiej kombinacji zawsze można wpiąć (między przyciski a przekaźnik) układ sterujący np. PLC, Satel Integra a do tego zaawansowana logika w HA. Wyzwaniem są przekaźniki aby były w miarę uniwersalne (zasilanie cewki 12-24V DC). Jestem w trakcie rozmów i konsultacji z elektrykiem, trochę to jak zwykle potrwa.

2 Likes

Ja znowu nie planuję nie wiadomo jakiej zaawansowanej automatyki. Całe życie pstrykałem normalne przełączniki i żyję do tej pory ale… moja żona jest zapominalska i już nie raz wracaliśmy się do domu bo "chyba nie wyłączyłam żelazka :joy: "
Dlatego chcę prostą instalację abym mógł sobie na telefonie podejrzeć “co w domu piszczy” :slight_smile: I ewentualnie wyłączyć.

Temat styczników sterowanych prądem 12-24V DC też jest ciekawy. Muszę o tym więcej poczytać.

O ciągłych zmianach planów też coś wiem. Jeszcze miesiąc temu chciałem poupychać w gniazdkach i łącznikach różnego typu sonoffy mini… shelly… zamely… spiąć to Suplą i postawić serwer na RPI 4b. Jeszcze później chciałem sonoffy mini powsadzać do szafy na listwe DIN i tam ogarnąć połączenia. I w sumie spoko bo jak padnie jeden obwód to zmiana jednego sonoffa i dalej działa. Później zrozumiałem jak wielką “partyzantkę” chcę odwalić :laughing: Chociaż jakby to ładnie ogarnął w szafie to i może by to jakoś wyglądało. Ciekawe jakby wi fi (bądz zigbee) ogarnęło 30 urządzeń obok siebie hehe. Później poczytałem czym jest prawdziwy “smart home” i wylądowałem w tym miejscu gdzie teraz jestem.

Tak zapytam ogólnie osoby bardziej siedzące w temacie niż ja…
Czy ten KC868 to takie mniejsze wow czy jednak większe WOW ? W moich oczach spełnił by moje potrzeby w 100% ale może zbytnio się na niego napaliłem ?

Mam kilka sterowników KINCONY, niestety jako nowy na tym forum mogę napisać tylko 2 linijki … Może jutro :slight_smile:

Mamy kolejny dzień więc awansowałem i mogę już pisać dłuższe posty :joy:

Mam 2 takie sterowniki. Zamierzam jednego użyć do sterowania obwodami oświetlenia i jednego do sterowania roletami oraz bramą garażową. Jakoś wolę kable niż WiFi, chociaż na pewno będzie kilka czujników Aqara na Zigbee :slight_smile:

Obecnie intensywnie testuję zestaw 2 sterowników KINCONY KC868-H32B w połączeniu z HA i Node-Red postawionym na Raspberry 3. Na razie wszystko działa wzorowo. Oczywiście były problemy np. z synchronizacją stanów wyjść ale po kontakcie z producentem, wydał on nową wersję softu. Dodatkowo dzięki integracji przez NORA, całość fajnie obsługuje się przez głośnik Google Mini - niestety komendy w języku angielskim. Pracuje też nad połączeniem tego przy pomocy Node-Red zainstalowanego na bramce AI-Speaker aby używać języka polskiego. Producent sterownika wydał niedawno kolejną aktualizację, która obsługuje MQTT, więc integracja z HA będzie jeszcze łatwiejsza.

Mam też sterownik KC868-COL, na którym bezpośrednio można utworzyć proste automatyzacje, a zamierzam do niego podłączyć 14 czujników PIR, czujnik zalania, czujnik dymu, 5 czujników temperatury i pozostaje mi 16 wejść analogowych nad którymi jeszcze rozmyślam :dizzy_face:

W swojej instalacji chcę uniknąć ew. uszkodzenia przekaźników w sterownikach, więc zakupiłem dodatkowo podstawki na szynę DIN do miniaturowych przekaźników 6A/230V. Do nich chce podłączyć oświetlenie i to one będą sterowane przez sterownik. Docelowo chciałbym wyeliminować wewnętrzne przekaźniki sterownika, podłączając sterownik bezpośrednio do przekaźników w podstawkach, z ich wymianą na SSR aby zachować optoizolację. Nie jestem elektronikiem ale to chyba dobre rozwiązanie?

Poza tym ostatnio zachciało się nam z żoną szklanych, podświetlanych przełączników, które przy tym sterowniku muszą być w wersji impulsowej i są (oczywiście) droższe niż te na 230V … Zamierzam na razie kupić jedną sztukę LIVOLO do testów. Wciąż jednak szukam tańszej alternatywy, bo za same 30 szt. przełączników robi się zawrotna kwota :scream: Może ktoś pomoże??

2 Likes

Czy tym modułem wykonawczym, który nie posiada żadnej logiki (?) można sterować bezpośrednio z HA (przez MQTT) z pominięciem Node-REDa?

Tak, nie ma żadnego problemu sterować nimi z HA ale mnie łatwiej było nauczyć się podstaw Node-Red i zależało mi na sterowaniu głosem.

Poza tym jak kupiłem sterowniki to nie miały funkcjonalności MQTT, bo jest to funkcja dostępna od ok. miesiąca.

Podoba mi się jednak łatwość obsługi, stabilność i możliwości zaadaptowana. Dodatkowo do tego sterownika można podłączyć bezpośrednio np. kilka termometrów po kilka zł za sztukę i działają nawet na 50 m skrętce (testowane).

2 Likes

Tego właśnie szukałem :slight_smile:

Chcesz jeszcze bardziej odciążyć sterownik ? Znaczy… jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko awarii samego sterownika? Ale czy jest sens tak robić gdy przekaźnik w Kincony będzie tylko zasilał kolejny przekaźnik SSR ? (chyba że źle zrozumiałem Twoje zamiary?)

Na razie całość wygląda zachęcająco. Coś mi się wydaje że trzeba zrobić zakupy na Ali zanim zacznie obowiązywać podatek :rofl:

Czy ktoś jeszcze używa sterowników firmy https://www.kincony.com/? Są różne modele, nawet takie oparte na ESP32, np. KC868-A8. Pytanie czy to działa stabilnie na Tasmota albo na ESPHome? Choć może to potwierdza, że chyba nie jest tak źle:

2 posty zostały podzielonye na nowy temat: boneIO kontroler

Kincony ładnie wygląda na zdjęciach i marketingowo. I nic więcej.
Od 2019 ugrzęzłem w gównie pt. “Kincony”. Problemy na każdym kroku.
Co chwila jakaś poprawka softu, spalające się przekaźniki. Zmiana sprzętu na super fajny i osobne moduły z przekaźnikami. Wszystko fajne, bylebyś tylko kupił, …a potem, martw się i kombinuj.
Sprzęt bez gwarancji, bez wsparcia technicznego, bez możliwości reklamacji.
Usunęli mojego posta z forum Kincony, bo był nieładny marketingowo. Nabijają ludzi w butelkę.
A to coś popsute, a to aplikacja, której nie da się zainstalować, a to co chwila jakieś poprawki do softu.
Wg mnie to banda złodziei.
Jak ktoś chce to mogę oddać za pół ceny… moduły przekażnikowe 2x16, KC868-H32BS i jakieś starsze śmieci.

To ich autorskie rozwiązanie a skoro firma jest tylko w Chinach to ostatecznie przestałem się tym interesować ale mam od nich sterowniki oparte na ESP32 - seria KC868-A i wszystko działa dobrze. Używam ESPHome więc problemu z softwarem nie mam.

Miło poczytać… Mi cały dom stoi na 3 sztukach :d

Mam pośrednie przekaźniki do tego a na roletach mam bezpośrednio. Software ich… Ale po MQTT działa stabilnie.

Czyli jak to bywa zawsze: zapytałeś na forum o rozwiązanie, potem je wdrożyłeś ale już nie podzieliłeś się informacjami i doświadczeniem z jego zastosowania (od ponad roku). Wiem, wiem, brak czasu, itd., życie :slight_smile:.

1 Like

Bo jeszcze nie mieszkam ale wszystko jest spięte i działa ok :stuck_out_tongue: Pod prądem jest od około 7 miesięcy i nieporządanych włączeń/wyłączeń nie było. Minusem napewno jest to że nie ma możliwości włączania dwóch punktów w tym samym czasie… Ale umówmy się jak często tak będzie że w tym samym czasie ja i ktoś inny będzie naciskał przełącznik :wink:

Dwa sterowniki ogarniają światła i kilka gniazdek (np pralnia i gniazdo gdzie będzie żelazko), może podłogówkę (jeszcze nie wiem). Osobny sterownik to rolety.

Stabilnie… Pamięć poprzedniego stanu gdy zabraknie prądu… Praca z przełączników ściennych bez serwera HA… No nie wiem co mógłbym jeszcze napisać :stuck_out_tongue:

:thinking: nie ogarniam tego - “możliwości włączania dwóch punktów w tym samym czasie”, “jak często tak będzie że w tym samym czasie ja i ktoś inny będzie naciskał przełącznik” ?

Po prostu wciśnięciecie dwóch różnych przełączników (dzwonkowe) w tym samym czasie blokuje jakąkolwiek reakcje.

Dla wszystkich najlepsze co mógłbyś zrobić to opisać co konkretnie było podłączone pod te przekaźniki, które się popaliły, H3FF/JQC-3FF powszechnie stosowane w chińskiej elektronice (i przez Kincony w niektórych wypustach) to linia o stosunkowo niskiej obciążalności styków (5A/10A tylko dla obciążeń czysto rezystancyjnych).

Nie jestem zdziwiony, szczególnie jeśli wspomniałeś im o g**nie :smiley:
Rozumiem, że możesz być wkurzony jeśli nie działa jak było reklamowane, ale jak patrzę na to co mają w ofercie, to głównie sprzęt dla hobbystów, którzy sami sobie ogarną oprogramowanie więc bardzo mnie dziwi to co piszesz:

co swoją drogą kłóci się z kolejnym zdaniem

To są te poprawki czy ich nie ma?

Jakkolwiek kupując sprzęt adresowany do fanów DIY trzeba się liczyć z brakiem wsparcia (nawet w europejskim i polskim prawie konsumenckim są pewne wyjątki na taką okoliczność, więc osprzętu DIY przeważnie nie da się zwrócić tak samo jak rozpakowanej bielizny, a czasem wręcz prawo wyklucza reklamacje), a tu mówimy o chińskim producencie, gdzie w standardzie obowiązuje “gwarancja do bramy i dalej się nie znamy” (a wsparcie po-sprzedażowe Aliexpressu jest wręcz śmieszne).

Pozwolę sobie się nie zgodzić, przeanalizowałem jakieś ich wypusty (z serii A, bo tylko takie mają dla mnie jakikolwiek sens) i:

  • zaprojektowane zupełnie poprawnie
  • dokumentacja jest na poziomie bardzo przyzwoitym
  • można używać alternatywnego firmware (wręcz jest jakieś podstawowe wsparcie dla Tasmota i ESPHome) i producent nie ukrywa tego faktu, a wręcz się chwali (chyba nawet mają certyfikat “Made for ESPHome”)

Generalnie tanie chińskie wypusty z dobrą zrozumiałą dokumentacją to rzadkość, a tu jeszcze jest cała seria poradników wideo podzielonych na sensownie lekcje i to w dodatku angielszczyzną może nie idealną, ale znacznie lepiej zrozumiałą od hinduskiego angielskiego.

Swoją drogą IoT jest taką dziedziną, że o niezadowolonych nietrudno - przeważnie marketing jest lata świetlne przed realnymi możliwościami sprzętu (i nie ominęło to chyba żadnej znanej marki, a niektórzy giganci rynku po prostu centralnie lejąc na użytkowników kończą wsparcie, bo im się ono nie opłaca), nie wiem czy dobrze strzelam po nicku, ale samochody są pewnie Ci bliskie, więc czy słyszałeś choćby o jednym mechaniku na którym ktoś psów nie wiesza?

No cóż jeśli się decydujesz na model do którego nie ma za bardzo jak napisać własnego softu, to jesteś skazany na chińskie wypusty :open_mouth: (ja na ten model w życiu bym się nie zdecydował).

Mamy do tego dział z ogłoszeniami, wrzuć ogłoszenie ze zdjęciami i uczciwym opisem (jeśli coś jest uszkodzone) oraz proponowanymi cenami, myślę że chętni się znajdą (ostatnio jak ktoś wrzucił jakieś Kincony, to ogłoszenie chyba nawet jednego dnia nie wisiało).