Kimatyzacja HAIER - jak zintegrować z HA

@isom1266
Nie jesteś na czarnej liście, napisałem to, gdy mnie “zagotowałeś” (gdybyś był nie widziałbym Twojego posta i bym nie odpowiedział).
Nie mam ogromu wiedzy (jest wiele tu osób które podziwiam, bo mają jej więcej) ale… jestem po prostu dostatecznie stary :smiley: pracuję wprawdzie w dziedzinie “wysokich technologii”, gdzie trzeba jakoś sobie radzić, ale nie ma to niczego wspólnego z tematyką forum, poza faktem, że sprzęt zawiera mnóstwo elektroniki.

A skąd ja mogę wiedzieć że nie jestem na czarnej liście skoro nie mam wglądu, ale mniejsza o to , gdybyś kiedyś miał wolną chwilę to ja sie piszę. Pozdrawiam z Wrocka
PS zdradziłem wszystkie Nasze tajemnice, ale dlatego że jesteś mistrzem i chcę Cię poznać

Chyba podejmę kolejne ryzyko i zbuduję układ na ESP-12F - zobaczymy.
Bardzo dziękuję za podjęcie tematu - schemat jest ogólnodostępny w serwisówce Haiko - nie chciałbym zaśmiecać forum ale jak możesz zerknij tu:

Co do instalacji elektrycznej - zabezpieczenia są standardowe - w kotłowni mam wyłączniki nadrądowe między 10A 16A i wszystko spięte pod jedną różnicówkę. Instalację robiłem sam, całość obmierzył uprawniony elektryk i zastrzeżeń nie było - do tej pory działała bez zastrzeżeń od 12 lat. Pierwszy raz natomiast widzę, żeby wywaliło bepiecznik jak podłączam urządzenie o max poborze 0,3A przy 5V. Może analiza schematu by coś wniosła w sferze wyjaśnień.

Klimatyzator Haier sterowane poprzez aplikację hOn można banalnie łatwo zintegrować z Home Assistantem. Nie potrzeba robić żadnych układów na ESP.
Wystraczy zainstalować integrację:
https://github.com/Andre0512/hon
Potem dodając integrację trzeba zalogować się emailem/hasłem z aplikacji hOn i wszystkie urządzenia pojawią się w Home Assistant automatycznie.

A do czego podpinasz ESP ?

Nie każdy AC Haier daje się zalogować do tej apki.

ESP podpina się do gniazda CN34, tam gdzie jest podpinamy oryginalny moduł. Co do aplikacji hON to będzie działać JEŚLI moduł wifi jest zainstalowany i działa. Tak się składa, że część klimatyzatorów nie ma modułu wifi i właśnie chodzi o to żeby go zbudować i uruchomić poprawnie. Powtórzę jeszcze raz - zrobiłem 5 modułów, 4 działają na mniejszych klimach z innymi płytami głównymi - tej jeden z którego robię pompę jak na złość nie działa (moduł sprawny).

Przetwornica zmienny/stały

Regulator stepdown z 12V/5V

Przetwornica i regulator, na pewno posiadają zabezpieczenia więc dziwne ze wywala ci 10A.
Bezpiecznika jaki widzę to 15A zabezpieczenie silnika.

Pierwszy raz spotkałem się z taką sytuacją. Też mi szczęka opadła. Rozumiem, że jakiś bezpiecznik na płycie by poleciał, ale w rozdzielni - jak dla mnie niewytłumaczalne.

Kombinuję obecnie nad ESP-12F i czy dobrym pomysłem będzie podłączenie go przez konwerter 5-3.3V w celu dopasowania poziomu logiki ? Widzę, że chyba jakieś zmiany były w obsłudze Haiera bo obecnie moduł, który mam na stole wypluwa dodatkowe komunikaty oczekiwania na komunikację ze strony płyty, a wcześniej tego nie było. Wczoraj znalazłem jeszcze Wemosa D1 mini i teraz nie wiem w którą stronę uderzyć.

Od czego to jest zalezne ze nje jazdy sie da wczytac do apki. Wlasnie bitykam sie z tym problemem mojego model

Ja też miałem z tym problem, więc zapytałem o to wprost support Haiera na Europę… i dostałem odpowiedź, że to jest zależne od konkretnego modelu AC.
Jeśli nie znajduje Ci urządzenia, proponuję odpuścić i zintegrować je przez ESPHome. Przynajmniej ja tak zrobiłem. I teraz wszystko działa.

Ok poszedłem w tą stronę i wywali mi błąd podczas wgrywania konfiguracji - logi poniżej

INFO ESPHome 2023.7.1
INFO Reading configuration /config/esphome/haier.yaml...
Failed config

switch.template: [source /config/esphome/haier.yaml:52]
  platform: template
  id: haier_climate_display_switch
  name: AC Salon Wyświetlacz
  icon: mdi:led-on
  entity_category: config
  
  The restore_state option has been removed in 2023.7.0. Use the restore_mode option instead.
  restore_state: True
  lambda: return id(haier_climate).get_display_state();
  turn_on_action: 
    climate.haier.display_on: haier_climate
  turn_off_action: 
    climate.haier.display_off: haier_climate
switch.template: [source /config/esphome/haier.yaml:64]
  platform: template
  id: haier_climate_health_mode
  name: AC Salon Tryb HEALTH
  icon: mdi:leaf

  The restore_state option has been removed in 2023.7.0. Use the restore_mode option instead.
  restore_state: True
  lambda: return id(haier_climate).get_health_mode();
  turn_on_action: 
    climate.haier.health_on: haier_climate
  turn_off_action: 
    climate.haier.health_off: haier_climate

EDIT:

Ogarnięte, po aktualizacji do 2023.7.1 powinno być:

 restore_mode: 'RESTORE_DEFAULT_OFF'

zamiast

restore_state: yes

Czy udało się Tobie kupić pasującą wtyczkę? Chodzi mi o gniazdo CN34.

Niestety nie. Znalazłem takie chyba na TME ale minimalny zakup 50 szt to odpuściłem. Esp32 w 4 klimach Heiko podłączyłem zwykłą taśmą żeńską od chińczyka i działa już od maja. Klimy Heiko 5 kW na razie nie udało mi się odpalić bo po podłączeniu Esp32 wywala mi bezpiecznik (planuje do niej dorobić konwerter napięć 3.3/5V).

Te 4 które podłączyłeś to jakiej mocy były? Ja mam właśnie 5kW JS-050-C1. Jak możesz pokaż co to jest taśma żeńska od chińczyka

Chyba mam ten sam model :smile:. Nie udała mi się czystą integracja esp32 - myślę że problemem jest niedopasowanie napięcia RX/TX na tym modelu płyty. Taśma żeńska to zwykłe chińskie kabelki do pinów w wersji żeńskiej, często na Ali sprzedawane w postaci taśmy która sobie dowolnie rozdzielacz na poszczególne pojedyncze kabelki. W planach mam dorobienie konwertera napięć ale czekam aż się sezon skończy i wtedy będę kompletnie modyfikował całą pompę. A działają mi 2 modele 2.5 i 2 modele 3.5 kW wszystkie na jednym modelu płyty (5 kW ma u mnie inna płyte). W przypadku Heiko widze że Chińczycy pcha do środka to co ma na stanie.

Dzień dobry. Z pomocą wiedzy z wątku skonfigurowałem sterowanie klimą Haier Tundra Plus (AS68TEDHRA-CL) z Home Assistanta z użyciem modułu ESP2866 z dolutowanym kabelkiem USB-A.

Wydaje się działać poprawnie - zarówno odczyt aktualnego stanu urządzenia, jak też sterowanie. Jedyna rzecz która mnie wkurza to że po każdej wysłanym poleceniu zmiany nastawy (jakiejkolwiek) jednostka wewnętrzna klimy pika 6 razy - całkiem to wkurzające (swoją drogą ciekawe co to mówi - czy to nie jakiś kod błędu po komendzie z np.niedozwoloną wartością).

I tu pytanie - czy spotkaliście się z tym i czy znaleźliście może sposób na wyłączenie tego (dla urządzenia pracującego z protokołem smartAir2) programowo po dobroci? A może jest jakaś magiczna kombinacja przycisków na pilocie do naciśnięcia żeby w ogóle to bipanie wyłączyć? Przeglądałem instrukcję serwisową, ale nie znalazłem póki co… Dzięki!

1 polubienie

Rozwiązałem! Chodziło o zbyt niski timeout odpowiedzi klimatyzatora. Przy zmianie jakiegoś parametru potrzebuje na odpowiedź ~850ms. Po podwyższeniu timeoutu działa tak jak trzeba, jedno pip na zmianę :slight_smile:

1 polubienie

Ten pip możesz całkowicie wyłączyć. To jest zwykły switch:
obraz

switch:
  - platform: template
    id: haier_climate_beeper_switch
    entity_category: config
    name: AC Gabinet Beep
    icon: mdi:volume-high
    restore_mode: "ALWAYS_OFF"
    lambda: |-
      return id(haier_climate).get_beeper_state();
    turn_on_action:
      climate.haier.beeper_on: haier_climate
    turn_off_action:
      climate.haier.beeper_off: haier_climate