Klastrowanie urządzeń Zigbee2MQTT

Kontynuując dyskusję z Problem z Zigbee2MQTT:

Moi Drodzy :slight_smile:

Mam następujący problem: zbyt duża fizyczna odległość czujnika otwarcia bramy do koncentratora. Na szczęście w połowie tej odległości umieszczone jest gniazdo smart, działające bez zarzutu.

Zatem pytanie: w jaki sposób wymusić aby czujnik otwarcia bramy nie próbował łączyć się z siecią zigbee bezpośrednio do koncentratora ale wyłącznie poprzez wspomniane gniazdo smart zigbee, które powinno pełnić w sieci rolę routera (repeatera - wzmacniacza sygnału zigbee)?
Czyli połączenie byłoby ZAWSZE takie: koncentrator <=> gniazdo <=> czujnik.
A nie takie: gniazdo <=> koncentrator <========> czujnik.
Czytałem coś o konieczności zastosowania połączeń klastrowych dla takiego przypadku (opcje Bind / Cluster w ustawieniach dla czujnika bramy).

Czy ktoś z Was mógłby wytłumaczyć jak się to definiuje?

Bind to bezpośrednie sparowanie urządzeń zigbee bez pośrednictwa/udziału koordynatora np przycisku z żarówką. Spróbuj ponownie sparować czujnik ale przez gniazdo. W Permit join rozwiń listę i tam będziesz miał listę routerów poprzez które możesz sparować czujnik do sieci. Następnie join i powinno być ok.

2 Likes

Sieć Zigbee to sieć typu mesh, możesz na poczatku wymusić parowanie przez router ale później nie masz już większego wpływu na siatkę połączeń miedzy urządzeniami.

Pomogło i zadziałało! Czujnik bramy śmiga aż miło patrzeć! :slight_smile: Bardzo dziękuję, @wileu :beer: