Klimatyzacja - uniwersalny sterownik ZigBee

Dzień dobry wszystkim, dołączam do waszej smart rodziny.

Zastanawiam się czy istnieje jakiś uniwersalny sterownik/moduł ZigBee, który możemy podpiąć do różnego rodzaju klimatyzatorów? Z tego co zauważyłem, to większość jednostek działających po komunikacji WI-FI (każde?) da się wprowadzić do HA. Ciekawi mnie jednak, jak załatwić sprawę z klimatyzorami nieposiadającymi zewnętrznego sterowania. Czy da radę je w jakikolwiek sposób zautomatyzować?

Mam splita podłączonego bezpośrednio do rozdzielnicy więc na początku myślałem o podpięciu przekaźnika takiego jak dopuszkowy, ale po pierwsze nie wiem czy to jest w ogóle możliwe, po drugie sterowanie zasilaniem włącz/wyłącz w taki sposób chyba nie jest najlepszym pomysłem, a ponadto standardowe moduły mają dopuszczalną wartość do 2,4kV, a split ma 2,5kV. Nie ryzykowałbym.

Mam klimatyzator Mitsubishi MSZ-HR więc ostatecznie mogę do niego dokupić moduł wi-fi MAC-567IF-E za +/- 400 zł i dodać go do HA przez MELCloud.

Pytanie początkującego - czy po takim dodaniu sprzętu do HA, będę mógł skonfigurować automatyzację w połączeniu z produktami dodanymi przez z2m, np. czujnikami? Dotyczy to w sumie wszystkich sprzętów WI-FI dodanych do HA (oczyszczaczy, nawilżaczy, oświetlenia np. Yeelight).

Jeżeli sprzęty są zintegrowane z HA, to może sterować np. klimatyzacją po Wi-Fi na podstawie czujnika Zigbee, technologia w jakiej jest podłaczone urządzenie do HA nie ma już potem znaczenia.

Dzięki.

Pozostaje kwestia klimatyzatorów. Widzę po tematach, że każdy skupia się na podstawowym rozwiązaniu → odszukać czy do HA da się dodać dany klimatyzator na podstawie oprogramowania sterującego jednostką po WI-FI. Nie ma innej drogi? Do jednostek jest doprowadzony przewód 3x1,5 lub 3x2.5. Podpięcie tam przekaźnika o odpowiedniej mocy spowodowałoby, że spit byłby traktowany jak np. lampka. Mogłoby to rozwiązać problem włącz/wyłącz wg własnych założeń. Następnie robi się mało komfortowo, bo pozostaje sterowanie ręczne pilotem, chyba że ktoś korzysta głównie z 1 funkcji więc może udałoby się uzyskiwać automatycznie dane ustawienie temperatury za każdym razem (o ile nasze urządzenie uruchamia się wg ostatniego trybu, a wyłączenie zasilania i ponowne jego włączenie nie powoduje uruchomienie splita wg ustawień fabrycznych).

Podzielcie się rozważaniami w tej kwestii.

Edit:

Dla potomnych - uruchamianie jednostki przez włączanie i wyłączanie zasilania jest podobno niekorzystne dla klimatyzatora. Pozostaje nabyć dedykowany moduł wifi albo uniwersalny pilot Broadlink.

1 polubienie

Hej, piszesz, że jednostka ma 2,5kW. Ona ma tyle mocy chłodniczej a nie mocy elektrycznej😉. Max pobór prądu obstawiał bym na 1,5kW. Odłączanie zasilania z pracującej jednostki to b zły pomysł…