Klimatyzator TCL

Witam wszystkich,
właśnie remontuję mieszkanie i planuję zainstalować klimatyzator. Interesuje mnie funkcja multi split tak jak w tym produkcie https://allegro.pl/oferta/zestaw-tcl-multi-split-fma-2-6kw-5-0kw-9861110568
Natomiast nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi czy taki klimatyzator można zintegrować z HA. Jest napisane, że można nim sterować przez wifi i tyle.

Czy jest może jakaś uniwersalna/generyczna integracja dla klimatyzatorów? W jaki sposób mogę sprawdzić czy dany klimatyzator da się włączyć do automatyzacji w HA?

Dziękuję za wszelkie informacje dotyczące tego jak ugryźć temat.

Pozdrawiam :slight_smile:

Takie ogólne spostrzeżenia, bo w temat klimatyzatorów nigdy jakoś specjalnie się nie wkręcałem, ale czytuję różne fora, więc takie małe podsumowanie tego co rzuciło mi się w oko.

Obsługa WiFi nic nie znaczy, bo wiele systemów korzysta z zamkniętych rozwiązań swoich producentów (czyli potencjalna możliwość jest, ale czy zostanie kiedykolwiek wykorzystana nie wiadomo).
Ale wiedząc jak się nazywa aplikacja którą można sterować po WiFi masz już jakiś punkt zaczepienia do poszukiwań.

Nie, ale istnieją protokoły, bądź API i czasem sprzęt różnych producentów może pracować z użyciem tego samego protokołu (jakkolwiek nie znaczy to, że taki protokół jest w pełni uniwersalny). Jeśli jest obsługa jakiegoś otwartego protokołu, to i zapewne prędzej, czy później taka integracja ma szansę powstać.
Spytaj o to sprzedawcę.

Najlepiej spytać sprzedawcę, problem jest tylko taki, że marketingowcy niestety nadal kłamią jak najęci, więc warto poprosić o prezentację :stuck_out_tongue:

Może ktoś jednak będzie znał ten sprzęt, to uzyskasz bardziej sensowną odpowiedź.

Prawdopodobnie będzie działać pod kontrolą Tuya ( Smart life)

Instrukcja modułu Wi-Fi
i numer kontaktowy :grinning:
https://tcl.lindab-polska.pl/pl/produkty/klimatyzatory-multi-split-fma/jednostki-zewnetrzne/fma-18i2hd-dvo.html

Ja mam klimatyzator TCL. Co prawda nie split tylko pojedynczy ale podejrzewam, ze może być ten sam moduł wifi. Nieststy nie udało mi się zintegrować z HA. Aplikacja dobsterowania klimą to chyba Intelligent AC. Szukałem w necie jakiejś integracji ale nie znalazłem.
Podobno niektóre klimatyzatory działają (albo kiedyś działały) pod Tuyą. Mój nie.
Jak narazie chyba jedyna opcja to broadlink albo inne podobne urządzenie.

Apka Intelligent AC (taka z czerwoną ikonką i chmurkami) łączy się z chmurą Broadlinka, konkretniej Broadlink International ibroadlink.com (więc to nie Tuya na 100%), ale to jakaś grubsza zagwozdka, bo Broadlink (ten od nadajników IR i drobnych urządzeń IoT) nie przyznaje się do klimatyzatorów…
https://www.ibroadlink.com/
za to ten fakt sugeruje, że bezproblemowe powinno być sterowanie ich transmiterami IR @Michał - zgaduję, że kody są dostępne online z ich bazy danych?

edit:
@Michał
Wnioski po przekopaniu Google Play

  1. Jest cień szansy, że z twoim klimatyzatorem zadziała ta integracja (przy założeniu, że działa apka TFIAC)
    Tfiac - Home Assistant

  2. Być może te apki też zadziałają
    https://play.google.com/store/apps/developer?id=ACSmart

  3. Jednak jest pewne prawdopodobieństwo, że to obrandowana na wyłączność Tuya (z podobnego rozwiązania korzysta Xiaomi) - dwie z 4 z punktu 2 łączą się z chmurą Tuya, w tym jedna z nich “SmartLife-SmartHome” mimo łudzącego podobieństwa nazwy nie jest tą “Smart Life”, która w miarę ładnie się integruje z HA (!?)

  4. Aby było weselej TCL ma też własną usługę chmurową, z której korzysta np.
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tcl.tclhome

Fragment:
" The unit can also be controlled using the “Smart Life” app by TUYA which is also available
in the app stores. We would advise on using the version above which is optimised for use
with your air conditioner as we cannot guarantee the correct functionality of all features with
the TUYA app. If you would prefer to use the TUYA app, please use the QR codes below "

Miałem 3 lata temu problem klimatyzatorem ElectriQ , nie chciała się połączyć z Tuya a połączyła się z Smart life ( ikonka niebieski domek z wifi)

TFIAC również nie działa. Reszty nie próbowałem ale zrobię to w najbliższej wolnej chwili.

Powiedzcie mi jeszcze czy system operacyjny telefonu może mieć znaczenie? Tzn czy może być tak, ze na androidzie będę mógł zintegrować klimę z aplikacja np. TuyaSmart ale już na iPhonie to się nie uda?

Jeśli chodzi o aplikacje, to tylko zależy czy jest na danej platformie (a chyba żaden liczący się producent nie może ignorować iOS?).

Natomiast integracja to zupełnie inna para kaloszy - ale do oficjalnej chmurowej integracji Tuya po prostu podajesz swoje dane logowania oraz aplikację, w której rejestrowałeś sprzęt na chmurze (bo to równoczesnie jest wybór serwera chmurowego przypisanego do chmury)
Tuya_cloud_HA

PS kod kraju dla Polski to 48

Pytalem ponieważ kiedyś miałem problem z dodaniem oczyszczacza Xiaomi na samsungu mojej żony. Aplikacja była zainstalowana, zalogowałem się na swoje konto i nic… nie był w stanie wyszukać oczyszczacza. Udało mi się dopiero na moim iPhone.

Wracając do tematu żadna z powyższych aplikacji nie działa z tym klimatyzatorem co za tym idzie nie ma prostej integracji z HA. Szkoda.

To akurat wbrew pozorom jest dość pozytywny objaw, bo może wspiera ona jakiś normalny standard, a nie zamknięte rozwiązanie firm, które jakoś nie dążą do jakiejkolwiek kompatybilności z “resztą świata IoT”.

Natomiast w kwestii ekosystemu Xiaomi (skoro oczyszczacz to pewnie Zhimi), to zazwyczaj jest odwrotnie, tj. więcej problemów jest pod iOS ze względu na regionalizację sprzętu (są jak dla mnie nieprawdopodobne problemy przez sztuczną niekompatybilność) i tu rozwiązaniem jest generalnie Android, bo na niego istnieje stale aktualizowana zmodyfikowana aplikacja umożliwiająca przynajmniej częściowe obejście tych blokad

Dla zainteresowanych tematem dało mi się w końcu zintegrować klimatyzację z HA ale niestety używając do tego Broadlinka.
Dowiedziałem się, ze klimatyzatory, których MAC adress to C8:F7:42:XX:XX:XX można zintegrować poprzez TFIAC (mimo tego, ze niektóre nie działają z tą aplikacją tylko z nową Intelligent AC).
Natomiast urządzenń z adresem 24:DF:A7:XX:XX:XX nie da się dodać do HA nawet poprzez wspomniany wcześniej TFIAC. Niestety moja klima jest w tej drugiej grupie.

Tak jak wspomniałem z pomocą przyszedł broadlink rm 4 mini oraz integracja SmartIR z HACS.
Kilka linijek kodu i już mamy w pełni działający komponent climate w HA.


Działa to bardzo dobrze, bez żadnych problemów. Urządzeń kompatybilnych jest mnóstwo wiec mogę zaryzykować stwierdzenie, ze każda klimatyzacja będzie działa z tą integracją. Zainteresowanych odsyłam do dokumentacji:

4 polubienia

Możesz pomóc z integracją klimatyzatora TCL
Jak odnaleźć sensory temperatury i wilgotności?

Już doczytałem że te encje muszą być z innych czujników

1 polubienie