Komenda w konsoli - Tasmota (opóźnienie włączenia przy komendzie restart)

Czy mógłby ktoś pomógł w skonstruowaniu komendy w tasmocie, która po wyzwoleniu komendy restart, załączy zasilanie po np. 10 minutach

Padł mi HA i nie mam możliwości podłączenia monitora, żeby zobaczyć logi. W domu nie będzie mnie kilka dni i jestem odcięty. Mam na szczęście dostęp do konsoli tastmota w gniazdku przez web.

Gniazdo gosund zasila UPS-a. Pod UPS podłączony jest switch, serwer z HA i AP (który łączy się z gniazdkiem po wifi).

Chodzi mi o efekt, żeby UPS sie wyzerował z baterii, gdzie po ponownym rozruchu zrestartuje mi HA.

W web UI urządzenia Tasmota masz harmonogram. Ustaw w nim załączenia przekaźnika za np. 15m jednorazowo. Wyłączysz zasilanie z palca i pozostaje mieć nadzieję, że zadziała.

OFF TOPIC

Nie chcesz wiedzieć dlaczego się stało to?

Bez usunięcia faktycznej przyczyny będziesz nadal polegał na jakimś rozwiązaniu, które nie działa poprawnie, a skoro brzytwy się chwytasz by zrobić “ruski reset” (wymusić zabootowanie maszyny przez odcięcie zasilania), to chyba ta instalacja zajmuje się czymś istotnym?

Jeśli jest ktokolwiek na miejscu (nawet totalnie nietechniczny), to zazwyczaj naciśniecie przycisku zasilania wyzwala na ile to możliwe poprawne zamknięcie systemu (co trwa kilka minut, więc to musi być ktoś cierpliwy).

1 polubienie

rozumiem że tutaj:

Tak tutaj… jak widać na załączonym obrazku.

:crossed_fingers: :clock10:

@angler … zadziała to gdy nie będzie NTP?

Dobre pytanie, musiałbym sprawdzić ale bedę mógł dopiero ok 18.00

EDIT:
Harmonogram działa pomimo braku dostępu do serwera czasu. Odliczanie leci pomimo odcięcia podłączenia do WiFi.

1 polubienie

Działa pod warunkiem, że w momencie bootowania taki dostęp był, tak jak w każdym urządzeniu nie posiadającym podtrzymywanego zegara RTC.

Zaangażowałem syna i mówie co nastąpiło - przyczyn się nie dowiedziałem.
Zeskanowany adres IP HA przez nmap-a. Okazało się, że port 8123 nie jest otwarty, ale inne porty tj 5050, 445, 139 i kilka innych tak.

Na terminalu HA (hassOS) - podgląd z monitora przez HDMI - standardowy, jak by się nic nie działo, wyświetlone logo i min. adres http://homeassistant.local:8123/

pomimo tego że niektóre integracje zainstalowane na HA tj. APP Deamon dało sie zobaczyć przez WEB, to przykłądowo nie działała sieć zigbee - test załączania żarówki.

Finalnie komputer z HA został zrestartowany a po powrocie do życia logów nie znalazłem sprzed godziny zawieszenia.

Tak, niestety logi trzeba uzyskać przed rebootem.

To może sugerować wyciek pamięci i niektóre serwery zabite przez Supervisora
(za mało szczegółów, ale przykładowo APP Deamon jest osobnym serwerem, Z2M też jest osobnym, gdyby był zabity HA to na lokalnym terminalu CLI powinno być widać jakieś info, swoją drogą z poziomu CLI można sporo zdiagnozować, czy wręcz zrestartować samo HA core bez całej reszty systemu).
Jeśli jest takie podejrzenie, że mógłby to być wyciek pamięci, to trzeba monitorować zasoby systemmonitor (a akurat APP Deamon jest potencjalnym źródłem, tak samo jak Node Red - w obu można uruchomić potencjalnie wadliwy kod bez większego problemu).

Być może masz włączone autoaktualizacje jakichś Dodatków i nieudana aktualizacja była źródłem problemu…

Tak, coś musi się kasztanić (mam informacje na telegramie dot. startu HA i wyłączenia HA). Czasami przychodzą mi komunikaty o samym starcie (co wiąże się domyślnie z nieplanowanym zamknięciem)