Kompatybilność urządzeń Wifi z Zigbee

Kupiłem u chińczyka przez przypadek sensor temperatury/wilgotności a’la Tuya w wersji Wi-Fi. Chciałem go dodać w zigbee2mqtt, ale nie zostaje wykryty. Zakładam, że wersje Wi-Fi nie współpracują z Zigbee.

Czy jest możliwość przerobienia takiego urządzenia w wersji WiFi na Zigbee?

Pozdrawiam

Masz racje nie współpracuje

Co do przeróbki, może jedynie obudowa by pasowała :wink:

teoretycznie by się pewnie dało, kwestia wgrania innego firmware. Ale nie wiem czy ktoś to przerabiał, poza tym duże ryzyko zbrickowania sprzętu. Taniej i szybciej będzie chyba zamówić drugi taki (obecnie mają akcję 3x1,99 i dostawa w 11 dni, TH na ZigBee kosztuje coś koło 12zł)

Praktycznie nie da się, to nie kwestia firmware tylko fizycznego układu.

1 polubienie

Podzielisz się linkiem? Szukam takich które nie działają z dużym opóźnieniem.

Jeśli potrzebujesz termohigrometru, który działa z częstym raportowaniem, to nie szukaj sprzętu Zigbee tylko BLE (oczywiście musisz brać pod uwagę ograniczenia tej technologii np. w kwestii zasięgu, za to BLE umożliwia nawet do kilku raportów na minutę).

Jeśli chodzi o temperaturę to nic lepszego/szybszego niż ds18b20 na esp nie znalazłem.

Co masz na myśli pisząć “szybkiego”? Jakie masz zmiany temperatury, że potrzebujesz “szybkiego czujnika”. Przy stałych warunkach otoczenia nawet DS18B20 raportuje co kilkanaście minut, nawet przy update_interval: 60s, mój przykład:

image

Osobiście uważam odczyt temperatury co 1 minutę za wystarczający.

Jeśli warunki są stałe to pewnie tak będzie ale jeśli jest zmiana temp to szybciej zareaguje.
Zależy mi na szybkości zwłaszcza ze względu na łazienkę. Mam ogrzewacz nadmuchowy który jest uruchamiany przed prysznicem. Termometry bateryjne maja dużą bezwładność i nawet jak w łazience jest już gorąco to mija kilka minut zanim to ogarną. A to wyklucza automatykę na nich opartą.

Przejrzyj sobie te wątki (to tak odnośnie tego co proponowałem wyżej, znajdziesz tam też inne czujniki, które mogą się nadać)
https://forum.arturhome.pl/tag/lywsd03mmc

Mam ustawione throttlowanie wskazań na jedną minutę, ale nie filtrując te czujniki dają koło 4 odczytów na minutę (a na alternatywnym sofcie można chyba nieco to stuningować)


1 polubienie

Dziwne bo u mnie to kilkanaście sekund po zmianie wilgotności/temperatury, może twoja sieć wnosi takie opóźnienia.

Jaki dokładnie model?

Screenshot - 21.04.2023 , 22_22_15
Stary jak świat.

1 polubienie