Kompatybilność urządzeń Zigbee z koordynatorami - pytanie początkującego w temacie

Proszę powiedzcie czy to

pójdzie na tym koordynatorze od Grzegorza?

1 Like

Jeśli piszesz o Grzegorzu Sterniczuku i korzystasz z Z2M to tak:

Tak tylko martwi mnie bo tam jest napisane, że to wersja Zigbee 3 a ja jestem “strasznie” początkujący jeśli chodzi o zigbee i dla tego moje pytanie.

Skoro masz koordynator Zigbee3 i urządzenia Zigbee3 to wszystko jest w najlepszym porządku.
Standard Zigbee umożliwia nawet komunikację między urządzeniami pracującymi w różnych wersjach Zigbee np. pomiędzy Zigbee3 <–> ZHA1.2 oraz Zigbee3 <–> ZLL1.0, więc nawet koordynatory zbudowane na starszym sprzęcie (który nie wspiera Zigbee3) mogą być wykorzystywane (z pewnymi ograniczeniami) z osprzętem Zigbee3, a koordynator Zigbee3 poradzi sobie ze starszym sprzętem pracującym w obu dawnych odnogach standardu.

Generalnie takie zestawienie nie gwarantuje niczego poza poprawnym parowaniem, bo sam standard Zigbee jest dość mocno “rozmyty” (prywatnie nazywam go z tego powodu pseudo-standardem), bo zezwala na tworzenie urządzeń odstających od założeń standardu na tyle, że wymagają posiadania przez sterującą nimi bramkę odpowiednich profili (sterowników), co może tworzyć (i tworzy) sztuczną niekompatybilność między różnymi producentami sprzętu.

Z drugiej strony skoro korzystasz z oprogramowania open-source tworzącego z koordynatora bramkę, to obsługa “dziwnych” urządzeń jest w nim sukcesywnie dodawana, głównie właśnie przez użytkowników takich mniej typowych urządzeń (tu ujawnia się siła otwartego oprogramowania, dzięki niemu sprzęt dowolnego producenta może pracować razem ze sprzętem dowolnie innego).

Z tym tylko, że ta wersja 3 to jest tego silniczka do rolet a mój to zigbee2mqtt - Grzegorz podaje, że urządzenia z tej strony działają Zigbee2MQTT. a na nich nie widze w/w sprzętu

Jednak nic nie rozumiesz…
wersja Zigbee koordynatora jest zależna od jego firmware
mam nadzieję, że je zaktualizowałeś, ale generalnie dla tego modelu sticka to jest Zigbee3

Zgbee2MQTT jest softem tworzącym właśnie bramkę, dzięki temu jesteś na wygranej pozycji, bo wyjątki obsługujące dziwny sprzęt są w nim tworzone stosunkowo szybko i bardzo często.

Firmware dla tego sticka to Z-Stack_3.x.0 i to jest właśnie firmware obsługujące Zigbee3

natomiast co dzieje się dalej na drodze do HA to już zależy od tego jaką integrację wykorzystasz

W dużym skrócie Zigbee2MQTT jest takim właśnie serwerem (stanowiącym realnie właśnie “bramkę”), który używając zarządcy sprzętu (w tym wypadku tego konkretnego sticka jest to komplet zigbee-herdsman oraz “słowniki” zigbee-herdsman-coverters stanowiących “sterowniki” tych nietypowych urządzeń, które wspomniałem wyżej) tłumaczy komunikację Zigbee (w każdej wersji) do MQTT i komunikuje się z brokerem MQTT

Natomiast HA w tym wypadku komunikuje się już tylko z brokerem MQTT.

ok - kupiłem a w takim razie powiedz czy Sonoff SNZB-03 podpiętego pod ten sam koordynator moge ustawić aby jego stan wykrycia ruchu zmienic z 1 minuty na 30 sek?

Nie wiem :stuck_out_tongue:
przecież to nie zależy od komunikacji Zigbee3 między stickiem, a silnikiem rolet.
Tylko od obsługi tego konkretnego silnika rolet przez oprogramowanie pośredniczące lub tego jak sobie to oprogramujesz po stronie HA (lub jakiegokolwiek innego systemu, który ma tym sterować).

Sprawdź w bazie Blakkadera czy i przez jakie bramki jest obsługiwany ten silnik

Hehe ale ja sprytnie przeszedłem na inne urządzenie to co podałem teraz to czujka ruchu która trzyma stan on przez minute i nie idzie tego zmienic, dla tego pytałem czy można się jakoś dostać do tego

Hehe no sprytnie :smiley: bo nie zauważyłem zmiany tematu starając się uzupełnić poprzedniego posta, mam nadzieję na tyle, że zrozumiesz jak to działa…

Pewne rzeczy zależą od wewnętrznej budowy danego urządzenia wykonawczego czy czujnika, więc może to być awykonalne.

Kupując najtańszy sprzęt musisz się liczyć z tym, że w jakiś sposób koszty zostały obcięte, a najprościej to zrobić upraszczając konstrukcję.
np. żarówki bazujące na Tuya nie obsługują nawet nieskomplikowanych krzywych korekcyjnych przy sterowaniu PWMami (dlatego są takim szajsem).