Kompatybilność urządzeń Zigbee z koordynatorami - pytanie początkującego w temacie

Proszę powiedzcie czy to

pójdzie na tym koordynatorze od Grzegorza?

1 polubienie

Jeśli piszesz o Grzegorzu Sterniczuku i korzystasz z Z2M to tak:

Tak tylko martwi mnie bo tam jest napisane, że to wersja Zigbee 3 a ja jestem “strasznie” początkujący jeśli chodzi o zigbee i dla tego moje pytanie.

Skoro masz koordynator Zigbee3 i urządzenia Zigbee3 to wszystko jest w najlepszym porządku.
Standard Zigbee umożliwia nawet komunikację między urządzeniami pracującymi w różnych wersjach Zigbee np. pomiędzy Zigbee3 ↔ ZHA1.2 oraz Zigbee3 ↔ ZLL1.0, więc nawet koordynatory zbudowane na starszym sprzęcie (który nie wspiera Zigbee3) mogą być wykorzystywane (z pewnymi ograniczeniami) z osprzętem Zigbee3, a koordynator Zigbee3 poradzi sobie ze starszym sprzętem pracującym w obu dawnych odnogach standardu.

Generalnie takie zestawienie nie gwarantuje niczego poza poprawnym parowaniem, bo sam standard Zigbee jest dość mocno “rozmyty” (prywatnie nazywam go z tego powodu pseudo-standardem), bo zezwala na tworzenie urządzeń odstających od założeń standardu na tyle, że wymagają posiadania przez sterującą nimi bramkę odpowiednich profili (sterowników), co może tworzyć (i tworzy) sztuczną niekompatybilność między różnymi producentami sprzętu.

Z drugiej strony skoro korzystasz z oprogramowania open-source tworzącego z koordynatora bramkę, to obsługa “dziwnych” urządzeń jest w nim sukcesywnie dodawana, głównie właśnie przez użytkowników takich mniej typowych urządzeń (tu ujawnia się siła otwartego oprogramowania, dzięki niemu sprzęt dowolnego producenta może pracować razem ze sprzętem dowolnie innego).

Z tym tylko, że ta wersja 3 to jest tego silniczka do rolet a mój to zigbee2mqtt - Grzegorz podaje, że urządzenia z tej strony działają Zigbee2MQTT. a na nich nie widze w/w sprzętu

Jednak nic nie rozumiesz…
wersja Zigbee koordynatora jest zależna od jego firmware
mam nadzieję, że je zaktualizowałeś, ale generalnie dla tego modelu sticka to jest Zigbee3

Zgbee2MQTT jest softem tworzącym właśnie bramkę, dzięki temu jesteś na wygranej pozycji, bo wyjątki obsługujące dziwny sprzęt są w nim tworzone stosunkowo szybko i bardzo często.

Firmware dla tego sticka to Z-Stack_3.x.0 i to jest właśnie firmware obsługujące Zigbee3

natomiast co dzieje się dalej na drodze do HA to już zależy od tego jaką integrację wykorzystasz

W dużym skrócie Zigbee2MQTT jest takim właśnie serwerem (stanowiącym realnie właśnie “bramkę”), który używając zarządcy sprzętu (w tym wypadku tego konkretnego sticka jest to komplet zigbee-herdsman oraz “słowniki” zigbee-herdsman-coverters stanowiących “sterowniki” tych nietypowych urządzeń, które wspomniałem wyżej) tłumaczy komunikację Zigbee (w każdej wersji) do MQTT i komunikuje się z brokerem MQTT

Natomiast HA w tym wypadku komunikuje się już tylko z brokerem MQTT.

ok - kupiłem a w takim razie powiedz czy Sonoff SNZB-03 podpiętego pod ten sam koordynator moge ustawić aby jego stan wykrycia ruchu zmienic z 1 minuty na 30 sek?

Nie wiem :stuck_out_tongue:
przecież to nie zależy od komunikacji Zigbee3 między stickiem, a silnikiem rolet.
Tylko od obsługi tego konkretnego silnika rolet przez oprogramowanie pośredniczące lub tego jak sobie to oprogramujesz po stronie HA (lub jakiegokolwiek innego systemu, który ma tym sterować).

Sprawdź w bazie Blakkadera czy i przez jakie bramki jest obsługiwany ten silnik

Hehe ale ja sprytnie przeszedłem na inne urządzenie to co podałem teraz to czujka ruchu która trzyma stan on przez minute i nie idzie tego zmienic, dla tego pytałem czy można się jakoś dostać do tego

Hehe no sprytnie :smiley: bo nie zauważyłem zmiany tematu starając się uzupełnić poprzedniego posta, mam nadzieję na tyle, że zrozumiesz jak to działa…

Pewne rzeczy zależą od wewnętrznej budowy danego urządzenia wykonawczego czy czujnika, więc może to być awykonalne.

Kupując najtańszy sprzęt musisz się liczyć z tym, że w jakiś sposób koszty zostały obcięte, a najprościej to zrobić upraszczając konstrukcję.
np. żarówki bazujące na Tuya nie obsługują nawet nieskomplikowanych krzywych korekcyjnych przy sterowaniu PWMami (dlatego są takim szajsem).

Zaczynam z kilkoma urządzeniami zigbeei mam pytanie czy urządzenia końcowe same powinny się łączyć poprzez routery skoro są bliżej i pewnie lepszy sygnal,a nie łączyć się do koordynatora

Sieć “wie” lepiej przez co ma się łączyć. Możesz to wymusić aby łączyły się przez router tylko po co. Tu masz skonfiguruj i zapomnij a czas poświęć na inne przyjemności.

Właśnie mam problem ze skonfigurowaniem i zrobieniem sobie automatyzacji.
Zakupiłem kilka czujników zalania ,dymu i syrenę do tego.Wszystko podłączyłem i utworzyłem alarm i powiadomienia na telefon i głośnik Googla, działa też syrena ale jakoś dziwnie bo np. Po zanurzeniu czujnika dochodzi powiadomienie na telefon głośnik się odzywa a syrena nie chce uruchomić alarmu,dopiero za trzecim albo czwartym razem gdy zaleje czujnik włącza się syrena.Jest oddalona od koordynatora tylko o 3m.Mam zamiar jeszcze dołożyć główny zawodów odcinający wodę ale jak będą takie szopki to szkoda kasy bo działa to losowo.
Mam też bramkę Tuya i nie wiem czy nie spróbować wszystkiego pod nią podpiąć,a nie przez zigbee2mqtt.Chociaz każdy ucieka z integracji Tuya.

Nie napisałeś z jakiego koordynatora korzystasz. Na screenie widać, że w miarę sensowny sygnał ma tylko czujnik zalania (ten z niezmienioną nazwą). Tworząc sieć zadbaj o routery aby nie mieć problemów z zasięgiem oraz o odpowiednio dobrany kanał pracy Z2M.

1 polubienie

To zależy od tego na ile kompatybilne te routery, tak swoją drogą na mapce masz tylko 1 - słownie jeden (a sieć mesh działa dobrze gdy urządzeń końcowych jest mniej więcej tyle samo co routerów i są one w sensownych odległościach od siebie - nie znam warunków propagacji - może mieszkasz w żelbecie albo masz metrowe mury z cegły?, ale jak zauważył @rafkan jakość sygnału jest dramatycznie niska).
Dorzuć do sieci kilka żarówek z Ikei, które są raczej znane z dobrej kompatybilności (ale podobno ich sprzęt do roku można zwrócić, sprawdź warunki).

Mam ustawiony kanał 11 ,koordynator to CC 2531z antenką.Czy po zmianie kanału muszę wszystkie urządzenia łączyć na nowo,zmienia się ich nazwy i encje w HA?
Pewnie za jakiś czas będę chciał zmienić koordynatora tylko na co i czy sobie poradzę z konfiguracją w proxmox i HA .
Nie planuję więcej niż 20-25 urządzeń

Koordynator zmień od razu - nie ma opcji by z CC2531 (zapewne na firmware z obsługą ZHA1.2) przejść na Zigbee3 bez ponownego parowania (a chcesz zmienić kanał, tak poza konkurencją to tyle lat minęło, a w obu integracjach z2m i zha nadal nie ma możliwości zmiany kanału “on the fly” choć standard Zigbee na to zezwala… i niektóre zamknięte lub “pół-zamknięte” systemy Zigbee umożliwiają taką zmianę oczywiście bez ponownego parowania).

Skoro do tej pory sobie radziłeś to sobie poradzisz.

Po zmianie kanału musisz parować od nowa. Zapisz/zapamiętaj nazwy urządzeń, wtedy zostaną Ci nazwy encji w automatyzacjach.
Ale zastanów się nad zmianą koordynatora. Ten co masz przysporzy Ci tylko problemów.

Edit:
@szopen był szybszy

Kanał zmienia się w konfiguracji dodatku zigbee2mqtt,czy w ustawieniach zawansowanych?
Bo po zmianie w zaawansowanych na 25 i restarcie wywala mi błąd gateway 502.Nie mogę się dostać do panelu zigbee2mqtt.
Przywróciłem HA z ostatniej kopi i działa ,ale dalej jest 11 kanał.
Czy wymiana koordynatora z CC2531 na jakiś inny będzie to wyjmij jeden ,podłącz drugi i działa?Czy czeka mnie znowu jakieś grzebanie w proxmox i HA? Ktoś już wymieniał i na co?

W Z2M w ustawieniach zaawansowanych:

Jeśli zdecydujesz się na koordynatora opartego na CC2562P i po podłączeniu do Twojego HA “zgłosi” się pod tym samym portem co CC2531 to wystarczy wyjęcie jednego i podłączenie drugiego. Jeśli port będzie inny to zmienisz w ustawieniach Z2M port.
A tak na marginesie którą wersję Z2M masz zainstalowaną?