Konfiguracja czujnika ruchu

U mnie nikt nie zamyka na zamek… także w moim przypadku się nie sprawdzi

U mnie też nie, w przypadku gości się sprawdzi. Mimo wszystko mam to na liście do wykonania przy remoncie mieszkania.

@bartik22 czy możesz podrzucić jakieś przykładowe flow z NR, bo jakoś mi coś nie wychodzi.

W którym miejscu masz trudność, gdzie się zatrzymałeś?

W sumie to zrobiłem tak: dotarłem do pliku devices.yaml zrobiłem wpis (w sumie nie byłem pewny dokładnych spacji, ale wzorowałem się na tym z poradnika), później zacząłem robić flow w NR, oczywiście wszystkie automatyzację związane z czujnikiem się wysypały (nie działały on/off),
Zrobiłem od flow tak jak w poradniku, ale mi to wcale nie zadziałało.

Pewnie będę jeszcze próbował się z tym uporać.

?? i co w tym pliku wpisałes? to no_occupancy_since? Jeżeli tak, to nie tam miałes to wpisać tylko w configuration.yaml ale tej od zigbee2mqtt nie od HA

Tak, tylko u mnie jest tak, że jest odnośnik w configuration.yaml (zigbee2mqtt) do pliku devices.yaml. Tam też miałem wpisane inne urządzenia:
wpis w configuration.yaml (z2m):
Zrzut ekranu 2021-01-9 o 16.21.58

A takie wpis zrobiłem w devices.yaml:
Zrzut ekranu 2021-01-9 o 16.24.24

no_occupance_since ma być równo z friendly name, bez podwojnej spacji

Ok, poprawiam w takim razie, restart Z2M i zobaczymyZrzut ekranu 2021-01-9 o 16.36.09

Zrobiłem takie flow w NR, ale chyba ja coś jednak nie zrozumiałe jak tego się używa :slight_smile:

Masz ten nasłuch zigbbe dobrze ustawiony?
zacznij o zobaczenia logów zigbee czy w ogole wysyła ta czujka, jak wysyła to dopiero kolejne kroki

Masz rację, coś nie tak bo w logach mi nie wykrywa “no_occupancy_since”

Dobra zaczęło coś w końcu działać (po kolejnym restarcie Z2M), w każdym razie nie wiem czy rozumiem logikę działania “no_occupancy_since”, a na zabawę w lutowanie muszę leć trochę więcej czasu.

Dzięki za pomoc @bartik22

Po “zmodowaniu” za pomocą ołówka działa Wam to ? U mnie działało jakiś tydzień i nagle czujka przestała w ogóle wykrywać ruch. Usunąłem ją z HA i zesparowałem ponownie. Mimo ustawień:

  no_occupancy_since:
    - 10
    - 20
  occupancy_timeout: 15

działa jak jak bez moda. Słabo narysowałem ścieżkę ?
Zamówiłem właśnie LAKIER PRZEWODZĄCY NAPRAWA OGRZEWANIA SZYBY TYLNEJ - 8787989979 - oficjalne archiwum Allegro
Zobaczymy czy będzie lepiej.

Daj znać, jak Ci to działa po jakimś czasie, zastanowię się czy bawić się w to - bo narazie mi to co mam wystarcza.

Witam, wszystkich nie wiem, czy już ktoś może do tego dotarł, ale ja bez modyfikacji w urządzenie mogę zmienić

occupancy_timeout: 15

Są takie opcje w ZIGBE2MQTT poniżej dodaje scriny encji oraz ustawienia dla czujki AQUARA
Widać jak jest dodawana encja podczas wykrycia.
Chyba że już wszyscy o tym fakcie wiedzą, a ja tak sobie tylko piszę :stuck_out_tongue:

Zmienić możesz ale bez modyfikacji sprzętowej po upływie ustawionego czasu (w podanym przykładzie 15 sekund) nie wykryje Ci ponownie ruchu - trzeba odczekać ok. 90 sekund aby ponownie wykrył ruch.
Piszę oczywiście o modelu RTCGQ11LM.
Jeśli posiadasz model Aqara P1 (MS-S02) to faktycznie wystarczy zmiana w ustawieniach Z2M.

1 polubienie

Ok, czyli falstart xD :sweat_smile: to mam w takim razie pytanie. Czy jak przerobie czujkę to ograniczam się do tych ustawień które pokazałem powyżej i będzie wszystko działać .Czy muszę wklejać gdzieś kod który przewija się powyżej tego tematu?

Nie ma znaczenia czy wpiszesz powyższą opcję w pliku
devices.yaml czy panelu Z2M, efekt będzie ten sam.
Oczywiście wygodniej jest skorzystać z panelu Z2M.

Przerobione! Teraz ten czujnik ma sens :smiley:
Dodam tylko dla tych, którzy będą się chcieli zabrać za lutowanie… bez trzeciej ręki i soczewki wzrok trzeba było, by mieć sokoli aby temu podołać xD no ja nie mam, tak więc polecam.

Pozdrawiam i dziękuję @rafkan