Konfiguracja czujnika ruchu

Cześć. Walczę od jakiegoś czasu z procesem po zakupie czujki ruchu AQARA. Mam problem z wyłączeniem przy braku ruchu. Trochę zaczyna irytować bo wyłącza się wtedy kiedy nie chcesz. Leżysz na kanapie i bach się wyłącza bo nie ma ruchu. Probowałem to wykonać na nodach delay po 2 minuty lub więcej ale już sam się zaplątałem w procesie i dużego efektu nie dało. Coś patrzyłem w internecie że nie którzy kożystają z nodów loop time, triger ja jeszcze nigdy ich nie używałem. A może wy macie pomysł jak zrobić ten proces inaczej. Ważne aby mi nie wyłączał tak szybko światła jak leże na kanapie i ruchy jakieś są małe i fajnie jakby resetowały licznik czasu do wyłączenie oświetlenia oraz ważne aby nie wyłączał światła jak pracuje przy komputerze wieczorem. Teraz wygląda to tak

@Barzal_210 Trochę to chyba przekombinowane :slight_smile: zrób eksport swojego procesu. Spróbuje to we wtorek ogarnąć i coś zaproponować.

Dzięki @artur zaczynam dopiero przygodę z tymi automatyzacjami w NR i czasem mnie coś przerośnie.flows.json (6,7 KB)

@Barzal_210 Zrobisz ze trzy większe procesy i będzie z górki :grin: też tak miałem na początku. Postaram się coś we wtorek przygotować.

Hej. Ja też mam pytanie co do czujek ruchu i światła w NR. Mam wszystko skonfigurowane tak jak Artur w filmie i działa… Prawie. Mianowicie czujka wykrywa ruch włącza światło , mija 3 minuty wyłącza światło. i koniec procesu powinien być a u mnie czasami za minutkę czasami za pół jeszcze na chwilę włącza się światło. Czy ktoś z Was tak miał ?

Mam zrobione na czujkach ruchu Aqara. Mam podobny objaw, po wykryciu ruchu czujka włącza światło, delay 30 s i API przełącza stan czujki na off i światło gasnie. I tu zaczynają się problemy, po tych 30 s gdy światlo zgaśnie czujka już nie wykrywa ruchu i ponownie się zapala po 30-40 s. Od tego momentu odliczane jest ponownie 30 s delaya i gaśnie. Po takim cyklu wraca do normy. Moje podejrzenie jest takie, ze pomimo iż stan czujki jest na off to samo urządzenie dalej odlicza swój czas. W mojej aqarze jest to właśnie jakaś minuta z hakiem.

@sztomag czujka aqara przechodzi w stan off dopiero po 60 sekundach. Ustawienie tego czasu w API poniżej tej wartości nie ma sensu.

Tutaj by był potrzebny taki zabieg ale nie wiem jak wtedy z baterią

No ale cały proces z API stworzony przez @artur był po to by skrócic czas gdy czujka po wykryciu ruchu jest w stanie on. Chyba, że czegoś nie rozumiem.

Sprawdzaj, czy komputer jest włączony i od tego uzależniaj włączenie/wyłączenie światła. Ja akurat sprawdzam przez bt.

@sztomag “fabrycznie” czujki aqara-xiaomi przechodzą w stan off po wybudzeniu po ok. 100 - 120 sek.
Zastosowany wpis w API przez @artura skraca ten czas do 60 sek. @artur wspomina o tym w cytowanym przez Ciebie filmie.
Metodę “inwazyjną” aby czas skrócić nawet do dekundy podał @on6222

Mam zaołówkowane ścieżki w czujnikach a i tak włącza jeszcze raz światło

@Krzysztof_S Zobacz proszę czy w procesie nie masz jakiejś “luki” To znaczy, zobacz czy proces uwzględnia sytuacje jakie w nim zachodzą. Może Twoje urządzenia przechodzą w jakiś status o którym nie wiesz i przez to sypie się logika. Często jest tak, że ktoś zakłada sytuację kiedy urządzenie zmienia stany z on → off i odwrotnie i tak buduje logikę. A tu czasami urządzenie dostaje np status unavailable i często logika potrafi się posypać.
Prześledź nodem debug (polecam film o rozwiązywaniu problemów w node-red link na końcu) co się dzieje w procesie gdy włączasz i wyłączasz światło. Szczególnie zwróć uwagę na ten moment samozaświecenia :slight_smile: NodeRed wszystko Tobie powie.

1 polubienie

Myślę że powinieneś zwrócić uwagę na umiejscowienie w procesie i ustawienie nodu daily.
Stosując opóźnienie w działaniu może ono być zastosowane do każdego wywołania (czego nie zauważamy przy debugowaniu) lub działać jak bramka filtrująca dalsze czy niechciane wywołania.
Nie wiem co masz za Daily i na jaki czas ustawiony. Ale zweryfikuj nodem debug czy czasem to z noda Daily nie wypuszczają się niechciane ścieżki procesu.

Cześć,
Nie wiem Panowie czy was pociesze, ale mam identyczny problem.
Po analizie logów wynika że czujka w 1s zmienia 2x status i dlatego mruga światło.
Może macie jakiś pomysł jak zweryfikować dokładne działanie czujki ?
Ewentualnie może można wykorzystać inny node, albo inaczej go skonfigurować bo sprawdzanie statusu on/off w tej sytuacji się nie sprawdza.

Jak ktoś potrzebuje całego kodu to piszcie “30 sekund zanim wyłączysz” po każdym wykryciu resetuje timer.

1 polubienie

Pozwólcie że się podepnę. Mam zrobioną bardzo prostą automatyzację : czujnik nr 1 wykrywa ruch i włącza światło na określony czas. Ale tak pomyślałem czy da się to zrobić na dwóch czujnikach - pierwszy uruchamia światło a drugi przy wyjściu zgasi ? Tylko mam problem że czujnik nr 2 mimo delay 30 sekund aktywuje się razem z czujnikiem nr 1 i nie gasi światła po wyjściu np po 1 minucie…

Wklej Kod Nred i czemu masz aż po 3 nody usługi ?
Dwie czujki to chyba kiepski pomysł chyba ze będzie to rozbudowane o licznik osób wchodzących i wychodzących. Każda osoba która wejdzie do kuchni po tobie zmieni stan i cała automatyzacja leży

Posiadam trzy żarówki Ikea Tradfii dlatego trzy usługi. Hm licznik tego jeszcze nie przerabiałem :slight_smile: Problem jest w tym że czujniki mają dość długi czas " restartu" a czasem wchodzi się dosłownie na chwile i zaraz wychodzi. W sumie moim jedynym problemem jest długi czas restartu czujnika.

[{“id”:“70bf1325.7bf6ac”,“type”:“tab”,“label”:“Kuchnia”,“disabled”:false,“info”:""},{“id”:“c79e82ac.8e3cb”,“type”:“server-state-changed”,“z”:“70bf1325.7bf6ac”,“name”:“czujnik ruchu kuchnia”,“server”:“315d2a02.9527e6”,“version”:1,“exposeToHomeAssistant”:false,“haConfig”:[{“property”:“name”,“value”:""},{“property”:“icon”,“value”:""}],“entityidfilter”:“binary_sensor.0xbc33acfffe2a509e_occupancy”,“entityidfiltertype”:“exact”,“outputinitially”:false,“state_type”:“str”,“haltifstate”:“on”,“halt_if_type”:“str”,“halt_if_compare”:“is”,“outputs”:2,“output_only_on_state_change”:true,“for”:0,“forType”:“num”,“forUnits”:“minutes”,“ignorePrevStateNull”:false,“ignorePrevStateUnknown”:false,“ignorePrevStateUnavailable”:false,“ignoreCurrentStateUnknown”:false,“ignoreCurrentStateUnavailable”:false,“x”:120,“y”:60,“wires”:[[“5313534a.50ee9c”,“95457294.c739d”,“ffd27b73.81e768”],[“142b8709.6a6059”,“c8fed9ff.53fd98”,“a267bae.dc6f848”]]},{“id”:“5313534a.50ee9c”,“type”:“api-call-service”,“z”:“70bf1325.7bf6ac”,“name”:“Włącz światło kuchnia”,“server”:“315d2a02.9527e6”,“version”:1,“debugenabled”:false,“service_domain”:“light”,“service”:“turn_on”,“entityId”:“light.0x680ae2fffe957307”,“data”:"",“dataType”:“json”,“mergecontext”:"",“output_location”:"",“output_location_type”:“none”,“mustacheAltTags”:false,“x”:620,“y”:20,“wires”:[[“a8ead320.3760e”]]},{“id”:“95457294.c739d”,“type”:“api-call-service”,“z”:“70bf1325.7bf6ac”,“name”:“Włącz światło kuchnia”,“server”:“315d2a02.9527e6”,“version”:1,“debugenabled”:false,“service_domain”:“light”,“service”:“turn_on”,“entityId”:“light.0x680ae2fffe82c2c9”,“data”:"",“dataType”:“json”,“mergecontext”:"",“output_location”:"",“output_location_type”:“none”,“mustacheAltTags”:false,“x”:620,“y”:80,“wires”:[[“a8ead320.3760e”]]},{“id”:“ffd27b73.81e768”,“type”:“api-call-service”,“z”:“70bf1325.7bf6ac”,“name”:“Włącz światło kuchnia”,“server”:“315d2a02.9527e6”,“version”:1,“debugenabled”:false,“service_domain”:“light”,“service”:“turn_on”,“entityId”:“light.0xbc33acfffed88b49”,“data”:"",“dataType”:“json”,“mergecontext”:"",“output_location”:"",“output_location_type”:“none”,“mustacheAltTags”:false,“x”:640,“y”:140,“wires”:[[“a8ead320.3760e”]]},{“id”:“142b8709.6a6059”,“type”:“api-call-service”,“z”:“70bf1325.7bf6ac”,“name”:“Wyłącz światło kuchnia”,“server”:“315d2a02.9527e6”,“version”:1,“debugenabled”:false,“service_domain”:“light”,“service”:“turn_off”,“entityId”:“light.0x680ae2fffe957307”,“data”:"",“dataType”:“json”,“mergecontext”:"",“output_location”:"",“output_location_type”:“none”,“mustacheAltTags”:false,“x”:650,“y”:240,“wires”:[[]]},{“id”:“c8fed9ff.53fd98”,“type”:“api-call-service”,“z”:“70bf1325.7bf6ac”,“name”:“Wyłącz światło kuchnia”,“server”:“315d2a02.9527e6”,“version”:1,“debugenabled”:false,“service_domain”:“light”,“service”:“turn_off”,“entityId”:“light.0x680ae2fffe82c2c9”,“data”:"",“dataType”:“json”,“mergecontext”:"",“output_location”:"",“output_location_type”:“none”,“mustacheAltTags”:false,“x”:650,“y”:280,“wires”:[[]]},{“id”:“a267bae.dc6f848”,“type”:“api-call-service”,“z”:“70bf1325.7bf6ac”,“name”:“Wyłącz światło kuchnia”,“server”:“315d2a02.9527e6”,“version”:1,“debugenabled”:false,“service_domain”:“light”,“service”:“turn_off”,“entityId”:“light.0xbc33acfffed88b49”,“data”:"",“dataType”:“json”,“mergecontext”:"",“output_location”:"",“output_location_type”:“none”,“mustacheAltTags”:false,“x”:650,“y”:320,“wires”:[[]]},{“id”:“a8ead320.3760e”,“type”:“delay”,“z”:“70bf1325.7bf6ac”,“name”:"czekaj 30 s ",“pauseType”:“delay”,“timeout”:“30”,“timeoutUnits”:“seconds”,“rate”:“1”,“nbRateUnits”:“1”,“rateUnits”:“second”,“randomFirst”:“1”,“randomLast”:“5”,“randomUnits”:“seconds”,“drop”:false,“x”:890,“y”:120,“wires”:[[“ef64ca0a.6779e8”]]},{“id”:“ef64ca0a.6779e8”,“type”:“api-current-state”,“z”:“70bf1325.7bf6ac”,“name”:“czujnik światła wyl przy wyjsciu”,“server”:“315d2a02.9527e6”,“version”:1,“outputs”:2,“halt_if”:“on”,“halt_if_type”:“num”,“halt_if_compare”:“is”,“override_topic”:false,“entity_id”:“binary_sensor.0x588e81fffe1ea091_occupancy”,“state_type”:“str”,“state_location”:“payload”,“override_payload”:“msg”,“entity_location”:“data”,“override_data”:“msg”,“blockInputOverrides”:false,“x”:1090,“y”:120,“wires”:[[“142b8709.6a6059”,“c8fed9ff.53fd98”,“a267bae.dc6f848”],[]]},{“id”:“315d2a02.9527e6”,“type”:“server”,“name”:“Home Assistant”,“addon”:true}]

Kod jest z bledami , w node red eksportuj jako download i wtedy na forum dodaj jako plik *.json