Konfiguracja czujnika ruchu

Hej Artur, możesz się podzielić kodem?
Dzięki

Proszę

flows.json (32,7 KB)

1 polubienie

Poradziłem sobie inaczej : Jeżeli światło jest już włączone (za pomocą pilota) to automatyczne uruchamianie oraz gaszenie światła zostaje deaktywowane. Teraz muszę dodać zmianę kolorów za pomocą kostki Aqara.

1 polubienie

Ulepszenie czujnika Aqara, jest poradnik w sieci który niby ma ulepszyć działanie.

@bartik22 jak używasz podzielisz się spostrzeżeniami po zastosowaniu tych zmian?

Czy zauważam różnicę?
Wcześniej była to zabawka, teraz jest to czujnik, który robi to co powinien :slight_smile:
Jak masz ten czujnik, to tylko w ten sposób jest z niego użytek.
Ja mam również tylko ołówkiem połączone piny i działa.
Weź czujnik i włącz logi zigbee, będziesz miał komunikat co 1-2 minuty,
Jak połączysz piny to komunikat jest co 1-10 sekund jak jestes w zasiegu.
No i oczywiście occupancy_since tez obowiązkowo.
np. Jak zamkną się drzwi od łazienki to jeżeli w ciągu 31 sekund dostanie no ocupancy since = 30 to ustawia że łazienka jest na pewno bez ludzi, aż do momentu otwarcia drzwi.

Dziękuję Ci za informację, podpowiesz jeszcze dwie kwestie “ołówkiem podłączone piny” jak to zrobić i drugie gdzie wpisać:

devices:
 '0x00158d00053fcabf':
   friendly_name: Aqara1
     no_occupancy_since:
       - 30
       - 60
       - 90
       - 120
       - 180
       - 240
       - 300
     retain: true
  1. ołówek, musisz narysować połączenie,
    rozbierasz i łączysz te dwa piny rysując raz w jedną raz w drugą stronę kreskę, żeby było grubo. Miękki ołówek.
  2. dajesz to w konfiguracji zigbee2mqtt w ciągu urządzeń jak poniżej
    ja mam AIS i mam taką ścieżkę:
    /data/data/pl.sviete.dom/files/home/zigbee2mqtt/data/ configuration.yaml

‘0x00158d0005866624’:
friendly_name: czujnik drgan1
retain: true
‘0x00158d00054d1b1a’:
friendly_name: czujka ruchu lazienka
no_occupancy_since:
- 30
- 60
- 90
- 120
- 180
- 240
- 300
‘0x04cf8cdf3c798528’:
friendly_name: Aqara Opple2
retain: true

@pawelwaz na poniższej fotce masz które piny należy połączyć, przykład jest z lutowaniem ale jak napisał @bartik22 ołówek też działa

@bartik22, @rafkan dzięki panowie, wszystko już jest dla mnie jasne, w weekend się zabieram za to - fajny patent.

Ja akurat się z tym niezgodzę :slight_smile:, nie mam żadnej modyfikacji tych czujników i wszystko działa zgodnie z założeniami. Uważam, że zbyt częste “cykanie” (on/off) światłem niczego nie wnosi i nie wprowadza dużych oszczędności.

Hej,
oczywiście to jest moja opinia,
miałem sytuacje że czujnik zapala światło, czyli wysyła occupancy true to jak czujnik po tej minucie sprawdza czy jest ruch ( a akurat sie nie poruszyłem) to wysyłało mi false i zaraz true i miałem właśnie miganie światła, teraz już nie mam.

Wszystko zależy od tego jak sobie zaplanujesz automatyzacje, np. Sterowanie oświetleniem w korytarzu.

A 100% gwarancję daje Ci czujnik zamknięcia drzwi na “klucz” (może do bolca dokleić pastylkę neodymową a w ościeżnicę kontaktron) wtedy wiadomo, że ktoś jest w środku w łazience :slight_smile:.

U mnie nikt nie zamyka na zamek… także w moim przypadku się nie sprawdzi

U mnie też nie, w przypadku gości się sprawdzi. Mimo wszystko mam to na liście do wykonania przy remoncie mieszkania.

@bartik22 czy możesz podrzucić jakieś przykładowe flow z NR, bo jakoś mi coś nie wychodzi.

W którym miejscu masz trudność, gdzie się zatrzymałeś?

W sumie to zrobiłem tak: dotarłem do pliku devices.yaml zrobiłem wpis (w sumie nie byłem pewny dokładnych spacji, ale wzorowałem się na tym z poradnika), później zacząłem robić flow w NR, oczywiście wszystkie automatyzację związane z czujnikiem się wysypały (nie działały on/off),
Zrobiłem od flow tak jak w poradniku, ale mi to wcale nie zadziałało.

Pewnie będę jeszcze próbował się z tym uporać.

?? i co w tym pliku wpisałes? to no_occupancy_since? Jeżeli tak, to nie tam miałes to wpisać tylko w configuration.yaml ale tej od zigbee2mqtt nie od HA

Tak, tylko u mnie jest tak, że jest odnośnik w configuration.yaml (zigbee2mqtt) do pliku devices.yaml. Tam też miałem wpisane inne urządzenia:
wpis w configuration.yaml (z2m):
Zrzut ekranu 2021-01-9 o 16.21.58

A takie wpis zrobiłem w devices.yaml:
Zrzut ekranu 2021-01-9 o 16.24.24

no_occupance_since ma być równo z friendly name, bez podwojnej spacji