Konfiguracja Mosquitto broker

@artur co było nie tak?

@macek w sumie to wszystko było ok. Tylko bardziej chodziło o wyjaśnienie co jak działa i co z czym łączyć.

Witam wszystkich!
Mam podobne problemy i z zainteresowaniem czytam już kolejny wątek na temat MQTT, ale kończą się one umówieniem się na sesje team viewera. Proszę o krótką notkę jak rozwiązany jest problem. Masz rację, że zazwyczaj to jest banalne przeoczenie czegoś, ale uchroni to innych od takich błędów. Nie jestem informatykiem tylko początkującym pasjonatem HA i zauważam, że niektóre rzeczy które są dla Ciebie oczywiste mi się komplikują. Ogólnie mówiąc poradniki i filmy na najwyższym poziomie. Pozdrawiam.

@Bogdan_Wiśniewski W tym konkretnym przypadku chodziło bardziej o wytłumaczenie jak działają dodatki mosquitto i zigbee2mqtt. Natomiast nie było żadnego konkretnego problemu technicznego.

Rozumiem. Bardzo dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.
Pozdrawiam

@Bogdan_Wiśniewski w moim przypadku konfigurowałem niewłaściwy dodatek, a mam ich trzy. W sumie konfigurowałem dwa :grinning:, nie sądziłem że ten trzeci jest tym właściwym (ale takie błędy, to podobno przywilej świeżaka, więc skorzystałem :wink:). @artur wyjaśnił mi co należy zrobić ( jeszcze raz wielkie dzięki @artur) i automatycznie HA już “widział” moje czujniki zigbee.

Ja walczyłem z integracją gniazdka Gosund SP111 z wgraną Tasmotą. Zapomniałem ustawić “SetOption19 1” w konsoli tasmoty, więc gniazdko nie pojawiało się w integracji MQTT. Teraz działa. Pozdrawiam.

Cześć podłącze się pod temat. Mam zainstalowanego brokera MQTT i podłączone pod nie go (na ten moment testowo) przełącznik Sonoff mini z wgranym softem Tasmota. Podłączyłem go po MQTT. Wszystko śmiga bezproblemowo. Ale wczoraj go odłączyłem od prądu i przez cały czas mam możliwość sterowania nim z panelu. Żadnego komunikatu, że urządzenie nie jest dostępne. Czy jest możliwość wykrywania przez HA, że tego urządzenia nie ma w sieci ?.

image

Przy poprawnej konfiguracji nie masz możliwości sterowania, dla urządzenia z Tasmota w stanie “unavailable” przycisk sterowania jest nieaktywny (wyszarzony). Poniżej przykłady stanów przycisku sterowania:

Untitled

Tak, to się dzieje automatycznie w HA dla takiej sytuacji.
Polecam włączyć auto wykrywanie, w console Tasmoty musisz wpisać: SetOption19 1 , dodatkowo warto ustawić większą częstotliwość niż 5 minut na raportowanie czujników, komenda Teleperiod <wartość w sekundach>.

Dzięki powalczę z tematem

Mam ustawiony w brokerze checkbox “nasłuch”, wpisałem do Sonoffa komendy
SetOption19 1
Teleperiod 300

I nic, dalej po odłączeniu po 5, 10 minutach przycisk jest aktywny. Nie wiem co dalej. Prośba o jakąś sugestię.

Checbox “Włącz wykrywanie” nie “nasłuch”

Zrób jeszcze to:

To enable MQTT discovery in Home Assistant, add the following to your configuration.yaml file:

# Example configuration.yaml entry
mqtt:
  discovery: true

After every change to the configuration.yaml file you’ll need to restart Home Assistant to make it aware of the changes.

Wszystko jest opisane w dokumentacji https://tasmota.github.io/docs/Home-Assistant/

@macek dzięki Ci za pomoc. Przełącznik działa jak należy.

Cześć, odgrzewam kotleta, ostatnio zauważyłem problemy z tym dodatkiem, oraz mam taki błąd

21-06-08 11:31:17 WARNING (MainThread) [supervisor.addons.options] Option ‘anonymous’ does not exist in the schema for Mosquitto broker (core_mosquitto)

Czy mam to rozumieć, że w konfiguracji powinienem usunąć wpis anonymous: false?
obecnie mam taką konfiguracje jak poniżej:

logins: []
customize:
  active: false
  folder: mosquitto
certfile: fullchain.pem
keyfile: privkey.pem
require_certificate: false
anonymous: false

Od wersji 6.0.0 wpis

anonymous: false

należy usunąć z konfiguracji.

Panowie, pomocy bo zaczynam rozumieć, że nic nie rozumiem.
Po konfiguracji Mosquitto brokera wyglądało, że wszystko zadziałało jak należy, ale po jakimś czasie przestało.
Mam ESP32 ze skonfigurowanym MQTT które na monitorze daje mi informację, że połączył się do mojego brokera. Mam tez co 30 sekund publikowany temat z wartością z tego samego ESP32.
Ale w brokerze na HA jak zrobię nasłuch na wszystko “#” to po kliknięciu “Rozpocznij nasłuch” pojawia mi się wartość, ale ze starymi wartościami:
image
Uruchomiłem sobie MQTT Explorer i wygląda jak by nie było żadnej publikacji tematu przez większość czasu, tylko dwie wartości.


Skąd zatem broker bierze sobie te wartości?
Gdy wyłączę ESP32 z zasilania to broker nadal po rozpoczęciu nasłuchu podaje mi te wartości. Dziwne. Skąd?
No i druga sprawa, czy jeśli robię publikację na przykład z ESP32 na adres Mosquitto brokera, to czy w usługach nie powinno mi się automatycznie pojawiać urządzenie do wykorzystania
image
, tak jak to jest na przykład dla usługi configuraiton.yaml
image
Dzięki

Pomogę na tyle ile wiem.

W explorerze pojawiają się tylko tematu, które zostały opublikowane od momentu jego uruchomienia oraz tez z flagą Retain. Więc to co widzisz może być całkiem OK. Wygląda na to, że konfigurację masz w porządku.
Nasłuch tematu robi mniej więcej to samo co explorer.

Być może ten ESP publikuje z fagą Retain=true.

Niekoniecznie… jednak dokładnie nie znam zasad automatycznego dodawania.
Być może również nic nie działa i te dane są naprawdę historyczne i od ostatniej zmiany ustawień brokera (np. autoryzacji) przestał czytać publikację od urządzeń.

1 polubienie

Po tym jak pozostawiłem ESP włączone do sieci pojawiło się kilka nowych publikacji tematu, ale są one nierównomierne i z dużymi przerwami, a ESP rozgłasza temat co 30s, co widać w “serial monitor” Arduino. Wygląda więc na pewnego rodzaju problem z komunikacją. Gdzie szukać przyczyn, ma ktoś jeszcze jakąś sugestię?
ESP32 pinguje się za każdym razem z czasem średnio 150ms.
image

Mało konkretów na temat projektu - przeważnie to jest tak, że wszystko zgodne jest z tym co zaprogramowałeś.