Konfiguracja MQTT

Witam wszystkich!
to moje początki w temacie HA proszę o wyrozumiałość :slight_smile: próbuje uruchomić brokera MQTT wg instrukcji MQTT - uruchamiamy brokera dodadkowo dodawałem również do Mosquitto brokera nowo utworzone konto jaki i te którym się loguje do panelu HA. Próbowałem również dodawać wpisy do configuration.yaml :
mqtt:
discovery: true
discovery_prefix: homeassistant
broker: 192.168.1.100 // adres IP
port: 1883
username: xxx
password: hasło_xxx
robiełem nawet świeżą instalacje HA bez skutku. W terminalu dostaję cały czas “Error: Address not available” a w logach


mam sonoffa z zainstalowanym AFE z IP 192.168.31.40 który jak widać w logach łączy się po czym “invalid subscriotion” i rozłącza. Gdzie szukać przyczyny braku komunikacji przez żle skonfigurowany broke (brak komunikacji przez terminal) czy błąd jest po stronie sonoffa i AFE.

ATE przekazuje nieprawdłowy ciąg tematu. Prawdopodobnie przekazujesz podwójny “//”. Pamietam, że w ATE w dokumentacji jest info, żeby gdzieś nie dawać “/” bo ATE automatycznie wstawia. Chyba w podtematach sensorów,switchy, .etc. i wychodzi coś takiego “temat/temat/switch//”.

  • Ważne: Temat MQTT nie może kończyć się znakiem /

wgrałem tasmota i przekaznik z czujnikiem temperatury zostałał wykryty przez HA lecz nadal nie mogę podgladać MQTT przez SSH

Tymi narzędziami z linku możesz na bieżąco monitorować co się dzieje na brokerze MQTT jak również manualnie wysyłać i testować wiadomości.

Witam wszystkich, jak wielu zaczynam przygodę z HA. Nie chcę zakładać nowego tematu żeby nie zaśmiecać forum. Problem mam podobny co forumowicz “Grabek” tzn. próbuję uruchomić mqtt, ale na początek chciałem spróbować sposobu Artura (link w pierwszym poście), ale niestety nie działa mi SSH&WebTerminal na polecenie: mosquitto_sub -d -t testTopic otrzymuję : Error : Address not available.

Jakiś czas temu mi to działało, ale namieszałem w innych miejscach i musiałem od nowa stawiać serwer HA, ale teraz mam cały czas mam problem żeby to uruchomić. Nawet teraz konfiguracja SSH&WebTerminala u mnie wygląda tak:

authorized_keys: []
apks: []
password: użytkownik
server:
  tcp_forwarding: false
ssh:
  username: użytkownik
  password: hasło
  authorized_keys: []
  sftp: false
  compatibility_mode: false
  allow_agent_forwarding: false
  allow_remote_port_forwarding: false
  allow_tcp_forwarding: false
web:
  ssl: true
  certfile: fullchain.pem
  keyfile: privkey.pem
zsh: false
share_sessions: true
packages: []
init_commands: []

ponieważ ta konfiguracja z poradnika Artura nie chciała się zapisać.
Może ktoś ma jakiś pomysł, strasznie się zafiksowałem HA, walczę z tym od tygodnia, ale powoli tracę nadzieję, że uda mi się w końcu ogarnąć HA

Pozdrawiam
Darek

W najnowszej wersji SSH & Web Terminal konfiguracja powinna wyglądać tak:

ssh:
  username: hassio
  password: hasło
  authorized_keys: []
  sftp: false
  compatibility_mode: false
  allow_agent_forwarding: false
  allow_remote_port_forwarding: false
  allow_tcp_forwarding: false
zsh: true
share_sessions: false
packages: []
init_commands: []


Niestety ta konfiguracja nie działa jak pisałem wcześniej, zapisuje się tylko taka:

authorized_keys: []
apks: []
password: Darek
server:
  tcp_forwarding: false
ssh:
  username: użytkownik
  password:  hasło
  authorized_keys: []
  sftp: false
  compatibility_mode: false
  allow_agent_forwarding: false
  allow_remote_port_forwarding: false
  allow_tcp_forwarding: false
web:
  ssl: true
  certfile: fullchain.pem
  keyfile: privkey.pem
zsh: false
share_sessions: true
packages: []
init_commands: []

U mnie wygląda to tak

apks: []
password: '!ssh_password_ha'
server:
  tcp_forwarding: false

password: ‘!ssh_password_ha’ haslo w pliku konfiguracujnym secrets.yaml

#SSH addons HA
ssh_password_ha: ************

Trochę dziwna sprawa, ponieważ niby terminal działa (teoretycznie) MQTT też działa bo łączę się z czujnikami, ale jak chciałem uruchomić polecenie mosquitto_sub -d -t testTopic otrzymuję : Error : Address not available.

“Błąd: Adres niedostępny” - adres brokera MQTT jest niedostępny, dodaj parametr -h hostname gdzie hostname to nazwa lub IP brokera MQTT.

Dzięki za podpowiedź, dziś postaram się sprawdzić, ale mam pytanie (pewnie dla innych oczywiste), czy IP brokera to nie IP Maliny na której mam HA?

Tak to jest IP twojej maliny

Dziękuję wszystkim za pomoc, wszystko działa, musiałem użyć rozbudowanego polecenia (mosquitto_sub -u user -P password -h host name/IP -d -t testTopic), ale wszystko działa jak należy.