Konfiguracja Rest Api

Witam,
na początek chciałbym zaznaczyć, że zaczynam swoją przygodę z HA.
Już sporo czasu siedzę nad problemem którego nie jestem w stanie rozwiązać.
Chciałem w HA utworzyć serwer Rest Api aby za pomocą zewnętrznego urządzenia w sieci lokalnej odczytywać określone paramenty.
Posiada system który ma możliwość komunikacji za pomocą Api więc wymyśliłem sobie, że do obsługi domofonu użyję HA natomiast światło i inne elementy ma na tym innym systemie. Chciałbym aby system HA w momencie wykrycia dzwonienia przez domofon (to już udało mi się zrobić) ustawiał mi wartość zmienne którą będę w stanie odczytać przez Api na innym które urządzeniu które nasłuchuje.
Będę wdzięczny za pomoc.

Ha ma zapisać zmiemne i udostępniać przez Api czy wysłać dalej ?
Wydaje mi się że nodered byłby tutaj idealny.

HA ma już wszystko co jest potrzebne - REST API | Home Assistant Developer Docs.

Czyli dzwoni domofon, HA wie, że dzwoni domofon i teraz inny system ma odpytać HA czy dzwoni domofon? I tak w kółko: jeżeli nie dzwoni telefon to HA nic nie robi a inny system cały czas musi odpytywać HA czy dzwoni domofon? Tak nie projektuje sie systemów, powinno być tak: dzwoni domofon, HA wie, że dzwoni domofon i powiadamiania inny system o tym fakcie więc to ten inny system powinien mieć API do komunikacji. Inny podejściem jest wykorzystanie MQTT do komunikacji między HA i tym innym systemem.

1 polubienie