Konfiguracja Samba

Cześć,
próbuje zestawić (przez Sambe) połączenie abym mógł wgrywać pliki do HA
Niby prosty temat ale oczywiście mam z tym problem :frowning:
HA na T630, VM
Konfiguracja Samby wygląda tak:
obraz
a logi:

[s6-init] making user provided files available at /var/run/s6/etc...exited 0.
[s6-init] ensuring user provided files have correct perms...exited 0.
[fix-attrs.d] applying ownership & permissions fixes...
[fix-attrs.d] done.
[cont-init.d] executing container initialization scripts...
[cont-init.d] samba.sh: executing... 
[07:47:31] WARNING: Can't read hostname, using default.
[07:47:31] INFO: Using hostname=hassio interface=enp0s18
No builtin backend found, trying to load plugin
tdbsam_open: Converting version 0.0 database to version 4.0.
tdbsam_convert_backup: updated /var/lib/samba/private/passdb.tdb file.
account_policy_get: tdb_fetch_uint32_t failed for type 1 (min password length), returning 0
account_policy_get: tdb_fetch_uint32_t failed for type 2 (password history), returning 0
account_policy_get: tdb_fetch_uint32_t failed for type 3 (user must logon to change password), returning 0
account_policy_get: tdb_fetch_uint32_t failed for type 4 (maximum password age), returning 0
account_policy_get: tdb_fetch_uint32_t failed for type 5 (minimum password age), returning 0
account_policy_get: tdb_fetch_uint32_t failed for type 6 (lockout duration), returning 0
account_policy_get: tdb_fetch_uint32_t failed for type 7 (reset count minutes), returning 0
account_policy_get: tdb_fetch_uint32_t failed for type 8 (bad lockout attempt), returning 0
account_policy_get: tdb_fetch_uint32_t failed for type 9 (disconnect time), returning 0
account_policy_get: tdb_fetch_uint32_t failed for type 10 (refuse machine password change), returning 0
Added user homesamba.
[cont-init.d] samba.sh: exited 0.
[cont-init.d] done.
[services.d] starting services
nmbd version 4.13.8 started.
Copyright Andrew Tridgell and the Samba Team 1992-2020
Registered MSG_REQ_POOL_USAGE
Registered MSG_REQ_DMALLOC_MARK and LOG_CHANGED
Registered MSG_REQ_POOL_USAGE
[services.d] done.
added interface enp0s18 ip=192.168.0.14 bcast=192.168.0.255 netmask=255.255.255.0
making subnet name:192.168.0.14 Broadcast address:192.168.0.255 Subnet mask:255.255.255.0
making subnet name:UNICAST_SUBNET Broadcast address:0.0.0.0 Subnet mask:0.0.0.0
making subnet name:REMOTE_BROADCAST_SUBNET Broadcast address:0.0.0.0 Subnet mask:0.0.0.0
daemon_ready: daemon 'nmbd' finished starting up and ready to serve connections
smbd version 4.13.8 started.
Copyright Andrew Tridgell and the Samba Team 1992-2020
Registered MSG_REQ_POOL_USAGE
Registered MSG_REQ_DMALLOC_MARK and LOG_CHANGED
Processing section "[config]"
Processing section "[addons]"
Processing section "[ssl]"
Processing section "[share]"
Processing section "[backup]"
Processing section "[media]"
added interface enp0s18 ip=192.168.0.14 bcast=192.168.0.255 netmask=255.255.255.0
INFO: Profiling support unavailable in this build.
Registered MSG_REQ_POOL_USAGE
No builtin backend found, trying to load plugin
Registered MSG_REQ_POOL_USAGE
Registered MSG_REQ_POOL_USAGE
daemon_ready: daemon 'smbd' finished starting up and ready to serve connections
waiting for connections
check_for_master_browser_fail: Forcing election on workgroup WORKGROUP subnet 192.168.0.14
send_election_dgram: Sending election packet for workgroup WORKGROUP on subnet 192.168.0.14
send_election_dgram: Sending election packet for workgroup WORKGROUP on subnet 192.168.0.14
send_election_dgram: Sending election packet for workgroup WORKGROUP on subnet 192.168.0.14
send_election_dgram: Sending election packet for workgroup WORKGROUP on subnet 192.168.0.14
send_election_dgram: Sending election packet for workgroup WORKGROUP on subnet 192.168.0.14
run_elections: >>> Won election for workgroup WORKGROUP on subnet 192.168.0.14 <<<
become_local_master_browser: Starting to become a master browser for workgroup WORKGROUP on subnet 192.168.0.14
*****
Samba name server HASSIO is now a local master browser for workgroup WORKGROUP on subnet 192.168.0.14
*****

Ktoś pomoże?

workgroup: WORKGROUP
username: samba
password: samba
allow_hosts:
  - 10.0.0.0/8
  - 172.16.0.0/12
  - 192.168.100.0/16
  - fe80::/10
veto_files:
  - ._*
  - .DS_Store
  - Thumbs.db
  - icon?
  - .Trashes
compatibility_mode: false

I tak u mnie chodzi bez zająknięcia się.

@Maciej_Husejko na podstawie logów Samba wystartowała i uruchomiła się poprawnie, opisz dokladnie co masz na myśli “próbuje zestawić (przez Sambe) połączenie” czyli z jakiego uzradzenia, jaki system operacyjny, jaki komunikta błędu itd. Jeżeli próbujesz się podłaczyć to również w logach Samby pojawiają się odpowiednie wpisy a tego nie pokazałeś.

próbuje “zestawić” tak aby HA pojawił się w oknie sieci:

System Win10pro, jest to firmowy laptop, i gdy wchodzę w sieć to mam:

zawartość z pierwszego prtscr pojawia się dopiero gdy kliknę


Próbowałem włączyć w ustawieniach odnajdywanie ale cały czas, po odświeżeniu widoku sieci wraca do poprzednich ustawień (wyłączone odnajdywanie)

gdy mam juz to okno
:


to nie ma żadnego okienka z z hasłem ani żadnej ikony z HA

\\192.168.100.6\config

Spróbuj w ten sposób - zamień IP na swój i wklej bezpośrednio w Eksploratorze

Po wklejeniu efekt jest taki :
image

1 polubienie

No to teraz może być pod górkę, testuj połączenie bez VPNa do firmy, odtwórz taki URL na laptopie - to Twoje HA z Sambą:

Powinno otworzyć się okienko z logowaniem, w polu username (nie pamiętam co jest w wersji polskiej Win10, może użytkownik) wpisujesz “\homesamba” a w polu password “abcde”.
Jeżeli się nie uda połączyć pokaż logi z Samby.

1 polubienie

Panowie, dziękuje.
Połączenie już mam :slight_smile:

Moi Drodzy,

Od pewnego czasu (mniej więcej od miesiąca) moja Samba przestała działać, choć nic w jej konfiguracji nie zmieniałem.
Logi mam następujące:

Konfiguracja jest standardowa:

image

Rozumiem treść logów, (brak interfejsu sieciowego) ale nie umiem zrozumieć dlaczego tak jest, skoro sam HA żwawo śmiga, jest dostępny zarówno z LAN jak i zdalnie (aktywne konto na duckdns.org, przekierowanie portu 443 na routerze działa).
Czy ktoś z Was ma jakiś pomysł?

Oczywiście używam wyłącznie najnowszych wersji HA Core/Supervisor/Host, Samba też najnowsza.

To tylko zgadywanie, ale zapewne aktualizowałeś addona nie dotykając konfiguracji (stare wersje miały możliwość konfiguracji interfejsu, a wręcz go autokonfigurowały).
Możliwe, że zostały jakieś śmieci po starej konfiguracji, a nie widać ich w GUI.

Po prostu przywróć domyślną konfigurację i skonfiguruj ponownie lub odinstaluj addona i zainstaluj go ponownie po restarcie hosta (i skonfiguruj).

@szopen , Też wpadłem na ten pomysł, zrobiłem pełny unistall samby, reboot HA, powtórnie ją zainstalowałem z domyślną konfiguracją, zmieniając jedynie adresację mojej sieci LAN (allow_hosts: 192.168.1.1/16)… niestety bez pozytywnego rezultatu. Pojawiają się wciąż te same wpisy o błędach.

Ustawienia sieci wyglądają tak:

image

Karta sieciowa z gniazdem Eth serwera HA jest połączona skrętką z portem LAN repeatera, który poprzez WiFi trzyma łączność z routerem propagującym po domu sieć Pentagon.

Standardowe

  - 192.168.0.0/16

ogarnia twoją sieć, ale jeśli się upierasz na węższą podsieć 192.168.1.0 to ma to wyglądać tak:

  - 192.168.1.0/24

Jeśli masz maskę 255.255.255.0 to zapisujesz ją jako /24
jeśli 255.255.0.0 to /16
analogicznie
255.240.0.0 = /12
i
255.0.0.0 = /8

Fajny kalkulator sieci online
https://jodies.de/ipcalc

1 polubienie

@szopen , GENIALNIE! Dzięki Tobie samba już działa! :slight_smile:
Miałem problem ze zrozumieniem zapisu x.x.x.x./y Ten y był dla mnie trochę enigmatyczny.
Był, ale wreszcie teraz go rozumiem. Serdeczne DZIĘKI! :slight_smile: :beer: