Konfiguracja Shelly 1 MQTT

Mam problem z konfiguracją Shelly 1 aby działał po MQTT wg poradnika Artura “MQTT - sterujemy przełącznikiem”.

Zrobiłem wszystko krok po kroku i końcowy efekt jest taki, że dodałem encję na lovelace.
Niestety efekt jest taki, że suwak owszem daje się przesunąć ale nie daje to żadnego efektu i po dwóch sekundach suwak wraca na off. (Shelly podpiąłem na test pod zwykłą żarówkę i w aplikacji Shelly na telefonie urządzenie prawidłowo reaguje).

W narzędziach deweloperskich encja wygląda następująco:
image

Natomiast wpis w configuration.yaml wygląda tak:
switch:

  • platform: mqtt
    name: shelly
    state_topic: shellies/shelly1-shelly/relay/0
    command_topic: shellies/shelly1-shelly/relay/0/command
    payload_on: on
    payload_off: off

Jak pewnie zauważyliście wpis w state_topic i kolejny różni się od tego co proponuje Artur. Oczywiście początkowo zrobiłem wszystko krok po kroku wg poradnika lecz efekt był taki sam. Próbowałem dać wpisy w " " oraz bez. Efekt ciągle jest taki sam.
Dałem inny wpis po zajrzeniu na stronę producenta: (pewnie już za bardzo kombinuję :wink: )
https://shelly-api-docs.shelly.cloud/#shelly1-1pm-mqtt

Niestety bez zmian. Czy ktoś wie ci robię nie tak?

Popatrzę na to jutro. Dzisiaj nie dam rady

@dan0031 próbowałeś przy state_topic i command_topic dać “” w sensie tak:

state_topic: "shellies/shelly1-shelly/relay/0"
command_topic: "shellies/shelly1-shelly/relay/0/command"

tak samo przy payload on i off

Tak Artur, próbowałem zarówno w “cudzysłowie” jak i bez. Może w samej konfiguracji Shelly zrobiłem coś nie tak? Chociaż wydaje mi się, że nie

a możesz sterować shelly na tych tematach przez klienta brokerowego?

Chodzi SSH & Web terminal ? Niestety nie wiem jak to sprawdzić

@dan0031 w tym artykule i filmie do niego masz info jak wysyłać komendy https://arturhome.pl/mqtt-czas-zaczac-uruchamiamy-brokera/
Dzięki temu ręcznie możesz wysłać polecenie włączenia na ten temat co masz w konfiguracji i dzięki temu zobaczysz czy sterujesz shelly. Jeśli będzie działać to widocznie jest problem w konfigu HA ale jak nie zadziała ręcznie to masz problem po stronie shelly albo po prostu masz złe tematy

W takim razie proszę jeszcze o podpowiedź co dokładnie mam wpisać.
Sam poradnik przebrnąłem od A do Z, jest efekt końcowy (tylko taki, że wpisuję “To działa” bez wykrzyknika, bo w przeciwnym razie pojawia mi się poniżej dodatkowa linia dquote> z którą nie mogę nic zrobić).
Niestety zupełnie się na tym nie znam - a trochę chciałbym :wink:

EDIT1:
Trochę pokombinowałem - czy poniższe wycinki coś Wam mówią?

EDIT2:
Po wprowadzeniu tej komendy na Lovelace zastałem taki efekt, że “przełącznik” miałem stale na ON - nie dało się go przesunąć na OFF bo wracał do swojej pozycji.
Udało mi się powrócić na lovelace do stanu, że przełącznik encji jest stale na OFF. Czyli jakiś efekt jest.

EDIT3:
Udało się! Od samego początku robiłem błąd… W nazwie użytkownika i haśle mqtt.
Początkowo myślałem, że to dane, które wpisywałem w pliku konfiguracyjnym zaraz po instalacji mqtt - wg poradnika Artura.
Dopiero po przejrzeniu tematu na forum “Konfiguracja Mosquitto broker” okazało się, że cały czas byłem na koncie administracyjnym, gdzie username i password są zupełnie inne. Teraz jest git i Shelly 1 reaguje tak jak powinien :slight_smile:

@dan0031 Gratuluje :slight_smile:

Dzięki! I teraz pytanie w jaki sposób działa to Shelly1? No bo domyślnie przez WiFi ale rozumiem, ze teraz działa tylko i wyłącznie po protokole MQTT?
Pytam, bo urządzenia pracujące po MQTT działają szybciej niż po WiFi. Być może jest więcej urządzeń, które domyślnie producent sprzedaje jako pracujące po WiFi a można je “przekombinować” na MQTT?

ale mqtt też idzie po wifi :slight_smile: mqtt to protokół nie rodzaj połączenia.

Człowiek uczy się całe życie :smiley:

Może porównujesz sterowanie Shelly po WiFi przy pomocy protokołu MQTT lokalnie ze sterowaniem, też po WiFi, ale przez chmurę producenta przez internet. Zawsze to co działa lokalnie, bedzię miało mniejsze opóźnienia, stąd “odczucie”, że działa szybciej.

Czy zdarzyło się komuś z Was, żeby Shelly 1 przestało działać? Cały czas miałem podłączone je testowo do żarówki aby móc sprawdzać działanie.
Dzisiaj HA przestał reagować na Shelly 1 - dopiero z poziomu Lovelace bo nie zdążyłem sterować nim za pomocą Node-RED. No i nie zdążyłem bo chyba “padło”.
Nawet z aplikacji czy też z przeglądarki nie dało się załączać obwodu. Zrobiłem reset urządzenia lecz nadal jest jakiś problem. Mimo, że aplikacja Shelly widzi nowe urządzenie, to niby je dodaje lecz po tej procedurze znika. Nigdzie go nie widzę, ani w aplikacji ani po adresie IP.
Czy komuś z Was się to przydarzyło?

Edit: Zupełnie nie wiem w jaki sposób ale Shelly działa - dodałem ponownie do sieci domowej i gitara :slight_smile:

Mam podłączone shelly z HA na MQTT (230V).
Czy istnieje możliwość aby zapalać z przełącznika a gasić z pozycji HA oraz odwrotnie?
Jakiś czas już próbuję gdzieś to wyczytać i z marnym skutkiem.
W ustawieniach próbowałem zmienić na tryb edge Switch jednak jest jakiś błąd :confused:

A gdzie w nowym oprogramowaniu na telefon jest MQTT ? Ja u siebie nie widzę MQTT

Czy zmiana stanu z przełącznika generuje jakąś wiadomość po mqtt?

Odnoszę się do shelly flood, z tego co pamiętam w oprogramowaniu na telefon była zakładka MQTT, przez długi czas nie zaglądałem do czujnika ani oprogramowania shelly. Ostatnio kupiłem Shelly Plug S
Po integracji w HA powiało taka biedą jeżeli chodzi o encje ( 2 encje ) myślałam że to podróbka. Niestety po otwarciu oprogramowania shelly na telefonie są statystyki gniazdka ale w chmurze ( Tuya kupiła shelly ? :slight_smile: ) Shelly Plug S zmieniłem już na tasmota.

A jak to sprawdzić? :face_with_monocle:

Co chcesz sprawdzić ?