Konfiguracja Sonoff ZBMINI zigbee

Cześć,

Chcę zmienić działanie pinów w Sonoff MINI zigbee.
Widziałem sposoby zmiany oprogramowania w Sonoffach ale WiFi przez Taskmota.
Jak to zrobić w przypadku zigbee?

Pozdrawiam.

Urządzenia zigbee łączysz z koordynatorem zigbbe i w taki sposób integrujesz je z HA. Nic w nich nie zmieniasz. Przeszukaj forum na temat “zigbee” a dowiesz się jak tego dokonać.

Sonoffy MINI już dawno temu mam podpięte i funkcjonujące w HA.
Chcę zmienić funkcjonalność Sonoffa, przez obsługę niewykorzystanych I/O.

Ten przycisk ma trochę bardziej ograniczone działanie. U mnie np. działa jednie 3x klik… Rozumiem, że chciałbyś wyciągnąć z niego więcej?

Co masz na myśli jako I/O? (przyłącza modułu, czy GPIO zastosowanego chipsetu Zigbee?)
Otwierałeś go już? (i wiesz jaki to chipset?)

Pomijając powyższe pytania (zakładam, że skoro pytasz, to zamierzasz grzebać w elektronice) więc ostatnie - jesteś takim hardkorem, aby wykorzystać to?
https://ptvo.info/

PS Oczywiście nie mam pojęcia czy ten soft jest do wykorzystania - to zależy co ZBMINI ma w środku.

Jestem elektronikiem, więc dla mnie to nie hardkor. Wystarczy zdobyć kompilator lub najwygodniej coś uproszczonego jak Taskmota.

Niestety jeszcze nie wyjmowałem Sonoffa ze ściany, żeby go rozebrać i zobaczyć jaki układ siedzi na PCB. Mam nadzieję że ktoś już go rozbierał i sprawdził jaki układ tam jest i jak go można skonfigurować, żeby nie otwierać drzwi do lasu jak ktoś już to wcześniej analizował i przerabiał.

W sieci znalazłem takie zdjęcie, które chyba jest wersją zigbee z układem EFR32MG21:

Jeśli tam jest EFR32MG21 to ma całkiem ciekawe cechy:
ARM Cortex-M33 80 MHz z DSP i FPU,
1MB Flash i do 96 kB RAM,
GPIO - 7-pinowe złącze IO,

Czy ktoś go sprawdzał czy ma blokadę na możliwość programowania?

Spoko, życzę powodzenia :smiley: trochę grzebię w DIY, ale pomysł, który zaproponowałeś to dla mnie jest jak rzucanie się z siekierą na Słońce (jakkolwiek nie twierdzę, że jest to awykonalne - z pewnością istnieje jakieś SDK producenta chipsetu - przecież ZBMINI ktoś wyprodukował, to i musiał do niego przygotować działający soft).
Małe wyjaśnienie dlaczego to napisałem - projekt Tasmota ma jakieś 5 lat i dotąd pracowało przy nim ponad 200 osób (z czego zdecydowana większość to programiści i elektronicy).

Napisanie programu pod ten mikrokontroler nie jest problemem, jedynie nie mogę znaleźć obsługi zintegrowanego zigbee.

Ja bym szukał np. tam

Może to pomoże.

@namex BASICZBR3 jest na całkiem innym chipsecie od ZBMINI, linki podałem wyżej.

OK, po długiej wizycie w szpitalu powoli wracam do żywych.
Rozebrałem jednego i już wiem, że oparty jest o układ CC2652.

Mam pytanie do ludzi, którzy już rekonfigurowali Taskmotą, jakiego programatora używa się do niego?

Może zacznijmy od początku - Sonoff ZBMINI (zigbee) nie ma nic wspólnego z Tasmota.

Wrzuć fotki flaków.

Jeśli to CC2652R1 lub CC2652RB to można użyć firmware ptvo (podlinkowanego wyżej).

Update - u źródła masz info o potrzebnym programatorze (i o zastosowanym faktycznie SoC)
https://ptvo.info/custom-firmware-for-sonoff-zbmini-01minizb-and-ewelink-switch-zr-02-923/

PS Jakkolwiek by na to nie spojrzeć jest to rosyjski projekt i w związku z wojną jest taki klimat by bojkotować takie rozwiązania…
(mamy więc do rozpatrzenia kwestie moralne, a dodatkowo konfigurator firmware jest windowsowym exe’kiem i teoretycznie można w nim przemycić coś szkodliwego! oczywiście alarmy na Virustotal mogą być fałszywe, ale niech nikt nie pisze, że nie ostrzegałem)

PPS Chińczycy też w sumie lecą po bandzie, czego przykładem jest ta konstrukcja - całkowicie zmienione “flaki” a sprzedaż z tym samym oznaczeniem modelu.

Nie wiem dlaczego, ale przynajmniej w tym temacie wszyscy/wielu interpretuje pytania w taki sposób, że zakłada chaos wiedzy pytającego…

Przecież moje pytanie nie wskazuje, że Tasmotą chcę programować moduł zigbee :face_with_raised_eyebrow:
Pytam, jaki potrzebny jest programator (hardware) do obsługi Tasmoty…?
Czy jest to ten sam programator którego można użyć do CC2652? (oczywiście z innym programem wgrywającym)

PS: Przepraszam, za moje oburzenie, ale od początku tematu to zauważam, więc proszę o nie nadinterpretowywać moich zdań.

szopen, proszę nie wypowiadaj się w moim temacie. Nie wiedziałem, że usłyszę taki chory język wymieszany z kompleksami.

1 polubienie

Trochę czasu minęło - jestem ciekawy czy popchnąłeś projekt do przodu?

Custom firmware który podobno działa na tym przekaźniku (z CC2652) to https://ptvo.info/

A jeśli chodzi o flashowanie to potrzebujesz cJTAGa (np XDS110), wyprowadzenia masz na płytce (TMS, TCK).

Czy można wiedzieć gdzie kupiłeś ten przekaźnik? Starsze wersje zamiast CC2652 maja chip od Silabs i niestety takie ostatnio dostałem z allegro.