Konfiguracja sterownika wejść/wyjść MODBUS

Witam, już nie mam pomysłów do poradzenia sobie z problemem. Mam sterownik wejść wyjść po modbusie (LC-Modbus-4R-D7) Link do dokumentacji https://sklep.delta.poznan.pl/pdf/modbus_rtu__ip_en.pdf Z konfiguracją przekaźników sobie poradziłem, wszystko działa dobrze w Home Assistant. Nie mogę wciągnąć danych z wejść do home assistanta, podłączając poprzez konwerter do komputera programem np modbus poll wejścia odczytuję prawidłowo np: wysyłając: 14 02 00 00 00 08 odpowiada: 14 02 01 00 A5 84 lub 14 02 01 04 A4 47 co potwierdza się ze zmianą stanu na wejściu (analizowałem to na podstawie strony Online Modbus RTU Parser & Modbus TCP Parser ) Poniżej wklejam konfigurację z HA, Pomoże ktoś mi skonfigurować, aby odczytać stan wejść w Home Assistant? Wartości address input type zmieniałem już metodą prób i błędów.

modbus:
  - name: hub1
    type: serial
    baudrate: 9600
    port: /dev/ttyUSB0
    bytesize: 8
    method: rtu
    parity: N
    stopbits: 1
    binary_sensors:
      - name: INPUT
        input_type: discrete_input
        scan_interval: 10
        slave: 20
        address: 0
        unique_id: INPUT
    switches:
      - name: SWITCH1
        slave: 20
        address: 0 
        write_type: coil
        unique_id: SWITCH1
      - name: SWITCH2
        slave: 20
        address: 1 
        write_type: coil
        unique_id: SWITCH2

Spróbuj użyć “coil” , dla niektórych urządzeń adresy input i coil się nie pokrywają

Próbowałem, niestety wciąż encja niedostępna

Edit:

Ręce mi już opadają, nie mam siły do tego, poleci ktoś jakiś sprawdzony sterownik/moduł wejść/wyjść najlepiej po modbusie taki, że ktoś ma skonfigurowane już wejścia i wyjścia?

Hej,jesteś pewny że adres urządzenia to 20? Według dokumentacji to 255 powinno być.

Kiedyś pokładałem duże nadzieje w wykorzystaniu Modbusa w automatyce domowej, kupiłem taki uniwersalny moduł MR-DIO-1 moduł wejść/wyjść z wyjściem MODBUS RTU., po testach wszystko działało poprawnie:

image

Ostatecznie moduł wylądował w szufladzie, czeka na wykorzystanie :slight_smile:.

Ja mam przekaźniki po Modbus i widzę je jako przełączniki (suwaki) wraz z stanem załączony/wyłączony
konfiguracja:

  - type: tcp
    host: 192.168.2.43
    port: 502
    name: hub2
    switches:
      - name: Pompa CO 
        address: 0
        slave: 1
        scan_interval: 1
        write_type: coil
        verify:
      - name: EBYTE output 2 
        address: 1
        slave: 1
        scan_interval: 1
        write_type: coil
        verify:

Tak, jestem pewny, sam zmieniałem adres, bo mam jeszcze dwa czujniki temperatury na tej samej magistrali, poza tym sterowanie przekaźnikami z tego samego urządzenia działa prawidłowo, więc adres musi dobry.