Kontaktron Aqara problem

Posiadam kontaktron firmy Aqara jak na fotce poniżej, działa z sieci Zigbee i mam go zintegrowanego z HA.
W NR mam zrobioną prostą automatyzację informującą o otwartych drzwiach.
W czym problem ?
mianowicie Aqara po bezczynności kilkudziesięciu sekund przechodzi w stan uśpienia, prawdopodobnie w celu oszczędzania baterii.
Gdy jest w stanie uśpienia, rozwarcie kontaktrona powoduje zmianę stanu encji na ON, jednak stan state node w NR pozostaje na OFF.
W czasie gdy kontaktron nie jest uśpiony proces w NR przebiega pomyślnie, jest szybka reakcja i zmiana stanu.
Podsumowując:
po uśpieniu kontaktrona w momencie rozwarcia styków, stan w encji zmienia się, ale pozostaje bez zmian w procesie Nod reda. Dopiero ponowne zwarcie i rozwarcie styków, powoduje, że proces w NR działa.
Według mnie powodem jest to, że aqara wchodzi w tryb oszczędzania baterii. Ale czy można to w jakiś sposób obejść ?


Czy to ten model MCCGQ11LM ?
Mam u Siebie kilka powyższych i działają beż żadnego uśpienia, spięte z HA przez Deconz i Z2M.
Nie napisałeś z jakiego dodatku korzystasz z Z2M, ZHA czy deconz, jakiego dongla/koordynatora używasz. Jeśli Z2M to jaka wersja?

Skoro encja w HA odwzorowuje dokładnie stan czujki nie czepiał bym się samej czujki.
NR nie komunikuje się z czujką tylko jej odwzorowaniem (encją) w HA.
Pewnie “ginie” gdzieś zmiana stanu na on

1 polubienie

Tak, jest do dokładnie ten model.
Koordynator: Sonoff zigbee 3.0 CC2652.
Korzystam chyba z ZHA
Zrzut ekranu 2022-06-27 o 14.18.11

edit.

Encja dokładnie odwzorowuje stan czujnika, za każdym razem i bez opóźnień…
Ale coś musi być z tym uśpieniem i oszczędzaniem energii, bo po około 30 s przestaje podawać jaki jest stan czujnika i przechodzi w stan nieaktywny - szare napisy.

Ćwiczyłem temat czujników drzwiowych zasilanych bateryjnie. W zależności od typu działają różnie.
Jedna wysyła tylko komunikat po otwarciu drzwi, bo tylko otwarcie ją wybudzało.
Inna wysyłała info w otw/zamk ale tylko gdy była wybudzona, gdy się uśpiła przy otwartych drzwiach to nie informowała o zamknięciu.
Ogólnie z tymi czujkami to “lipa” bo trudno po resecie czegoś zidentyfikować się ze stanem początkowym i łatwo “rozsynchronizować” stan faktyczny ze stanem w systemie np. z powodu utraty komunikatu o zmianie.
Brakowało okresowego wysyłania statusu. Z mojego doświadczenia to stosowanie tego typu czujek ma mocno ograniczony zakres.

edit…

czyli tak jak napisałem :wink:
Obejściem może być - po “obsłużeniu” zmiany stanu na otwarcie zmienić stan encji na zamknięty.

Powyższe kontraktony niezależnie od wzbudzenia przez magnes okresowo wysyłają dane odnośnie temperatury. Tak jak napisałem wyżej mam ich kilka sztuk działających na oknach, drzwiach przesuwnych czy “ogołocone” zamontowane w zamkach w drzwiach i nie spotkałem się aby przechodziły w stan nieaktywny (niezależnie jak długo nie są wzbudzane przez magnes).
Szukałbym tutaj kwestii ustawień w ZHA nie korzystam (już) z tego dodatku więc tutaj nie pomogę, @azak43 poczytaj dokumentację ZHA czy ma w sobie takie ustawienie polegające na przejściu w stan nieaktywny. I jeszcze - baterię masz ok?

Podobnie jak @rafkan, też używam tych czujników Aqara połączonych do Z2M (nie używam Node-REDa), nigdy żaden czujnik nie powodował żadnych problemów. W bateryjnych czujnikach Zigbee nie ma czegoś takiego jak “po bezczynności kilkudziesięciu sekund przechodzi w stan uśpienia, prawdopodobnie w celu oszczędzania baterii”. Każda zmiana stanu dowolnej encji czujnika powoduje wysłanie stanu wszystkich encji:

Zigbee2MQTT:info  2022-06-27 15:38:50: MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/okno sypialnia', payload '{"battery":100,"contact":true,"last_seen":"2022-06-27T15:38:50+02:00","linkquality":255,"temperature":29,"voltage":3035}'
Zigbee2MQTT:info  2022-06-27 15:39:00: MQTT publish: topic 'zigbee2mqtt/okno sypialnia', payload '{"battery":100,"contact":false,"last_seen":"2022-06-27T15:39:00+02:00","linkquality":255,"temperature":29,"voltage":3035}'

To problem może występować w integracji NR z HA albo w utworzonym przez Ciebie procesie skoro w HA wszystko odświeża się natychmiast.

Bateria pokazuje stan 94%.

Jest to najbardziej prawdopodobne.

Robercie, jako specjalista od NR w wolnej chwili możesz zerknąć na Flow tego procesu ? może, coś tam zepsułem :wink:

Czyli nie wymieniałeś. Masz “starszą” wersję/wydanie tych czujników. Bateria w nim już jakiś czas jest. To najtańsza diagnostyka, zacznij od jej wymiany.

Nie wymieniałem, 2 dni temu kupiony, zapakowany. Ale jak to starsza wersja, to masz w pełni rację, zacznę od wymiany baterii.

U mnie nie było problemu z fabrycznym ogniwem (nawet w przypadku egzemplarzy, które od odbioru do uruchomienia “leżakowały” po parę miesięcy), podstawowy problem to nietypowe ogniwa CR1632 (o ile to czujki, które mam na myśli, czyli MCCGQ11LM, bo modelu nigdzie nie podałeś).
Gdy testowałem to śmigały zarówno pod integracjami Z2M jak i ZHA (oczywiście nie równocześnie, po poprawnym sparowaniu).

Model MCCGQ11LM. To powinno też u mnie działać pod ZHA, skoro nie miałeś problemów.

Ok… tylko jak ma to działać?

Panowie dzięki za podpowiedzi i chęć pomocy. Temat rozwiązany. Okazało się, ze w konfiguracji ZHA jest opcja ustawienia po jakim czasie urządzenia Zigbee zasilane bateriami mają przechodzić w stan „spoczynku”.
Wystarczyło przedłużyć i wszystko śmiga. Swoją droga kontaktron jest estetycznie wykonany i co najważniejsze niewielkich rozmiarów.

Czyli w tej chwili jesteś zobligowany do zamknięcia drzwi przed czasem sleep
Jeśli się spóźnisz to będziesz musiał zamknąć, otworzyć i ponownie zamknąć :wink: …jeśli tak to OK :+1:
Z ciekawości sprawdź czy to tak teraz działa jak napisałem?

Dokładnie jest tak jak piszesz, tylko, że czas sleep jest ustawiony na 2 doby i po każdej zmianie stanu czujnika resetuje się i liczy od nowa, także jest OK :slight_smile:
Mało prawdopodobne, aby w ciągu dwóch dni nikt nie wyszedł z domu :wink:

Nie ma czegoś takiego jak wprowadzanie urządzeń Zigbee w stan spoczynku, doczytaj dokładnie do czego służy ta opcja albo daj linka do dokumentacji tej opcji. Może chodzi, na przykladzie Z2M, o Device-Availability | Zigbee2MQTT.

Nie używam Z2M i nie wiem jakie są tam opcje. W ZHA jest coś takiego jak pisałem wyżej, może nie przechodzi w stan spoczynku, ale cyt. “jest uznawane jako niedostępne”. Co wychodzi na to samo…

@azak43 masz dopiero 4 urządzenia podpięte pod ZHA, pomyśl nad przejściem nad Z2M. Jak dla mnie wprowadzanie urządzeń w “stan spoczynku” jest bez sensu. Padają jakiekolwiek założenia automatyzacji, skryptów itp.

Dla mnie też bez sensu.
Chciałem mieć Z2M i próbowałem zainstalować, ale poległem. Z chęcią bym przeszedł, tylko nie za bardzo wiem jak się za to zabrać. Nie wiem czy problemem może być to, że mam zintegrowaną Suplę przez MQTT.
Udało się zainstalować ZHA i tak zostało :wink:
A tak wyglądają te ustawienia w ZHA.