Kontaktrony, czujniki PIR, temp. wilgotność. Jak się za to zabrać?

Witam.
Buduję dom i jestem na etapie instalacji elektrycznej i tu moja prośba o pomoc gdyż po przeszukaniu forum oraz innych stron mam problem z doborem sprzętu/urządzeń.
Cały dom ma być oparty/sterowany poprzez HA (były próby i jestem zadowolony).
Chciałbym uniknąć “brzydkich” kontaktronów typu TUYA ze względu na ich wielkość


a zamiast tego zastosować zwykłe wpuszczane (razem 13 szt)

tylko do czego to podłączyć ? Wiem że można je wpiąć pod GPIO do RPI lecz chciałbym aby cały system był postawiony na jakimś NUC’u lub DELL Wyse do tego mam już Conbee2 i Z-wawe.
Do tego dochodzi prawie 20 czujników ruchu które będą odpowiedzialne jedne za alarm jedne za oświetlenie a nie które to i to. I także trzeba je jakoś zasilić oraz do “czegoś” podłączyć aby było info w HA celem wysterowania alarmu i oświetlenia. Jedną myślą było zakupienie kilku ESP ale czy to ma sens pakować w każdym pokoju ESP ? problem z zasileniem bo do kazdego musiał bym gdzieś schować zasilacz. Bo raczej zrobienie kliku ESP w Centralnym punkcie domu i rozprowadzenie cienkich kabelków o długości ponad 12-14m do czujnika mija się z celem. Proszę o pomoc jak się za to zabrac ? załączam jeszcze rzut mojego domu z rozmieszczeniem kontaktronów i czujników PIR

do tego dochodzą jeszcze czujniki temperatury w każdym pokoju, wilgotności w łazienkach i kuchni oraz nasłonecznienia na zewnątrz budynku.

Pomysłów na wykorzystanie kontaktronów czy czujników ruchu może być z 1000
oto jeden z nich (z wykorzystaniem ESP, ale nie pełnej samoróbki tylko gotowej konstrukcji - istnieje też wariant 16-wejściowy)

W sumie jeśli myślisz o alarmie to chyba sensowniej iść w gotowe rozwiązanie, które się zintegruje z HA (a stany czujników czy stref zwykle da się też podbierać sprzętowo, jakkolwiek zarządzanie oświetleniem możesz oprzeć na HA, to można też wykorzystać inny gotowy system).

Też borykam się z tym problemem. Wszystkie kable z kontaktronów, czujnikow ruchu schodzą sie do rozdzielnicy “niskiego napięcia”.

Koledzy, coś kupić musicie :)… to rozważcie czy po prostu nie kupić od razu centrali np. Satel.

myślałem nad bardziej budżetowym rozwiązaniem, Satel spoko ale nawet boneIO wyjdzie taniej

Ale jeżeli myślisz o systemie alarmowym, takim, który spełnia minimum Grade 2, to boneIO napewni Ci tego nie zapewni.

Okablowanie robisz raz dla całego domu, każda późniejsza przeróbka lub dołożenie kabli napewno wyjdzie drożej niż położenie kabla na początkowym etapie budowy. Sam położyłem ponad 300 m kabla YTDY (6x 0,5) pod różne czujniki a jeszcze sporo mogłem położyć :grin:, wszystko schodzi się do jednego miejsca dzięki czemu teraz mogę wybierać w rozwiązaniach, nic technicznie mnie nie ogranicza. Napewno nie żałuję podjętej decyzji o takiej koncepcji okablowania.

Satel Integra z odzysku leży w szufladzie, jakoś nie mam przekonania do jej zastosowania bo funcjonalność alarmu nie jest mi potrzebna. Zasilasz + akumulator, centralka, moduł ETHM-1 Plus, klawiatura systemowa, ekspandery INT-E i robi się dodatkowa spora skrzynka żeby podłączyć kontraktrony i czujniki ruchu.