Kontroler UniFi (Ubiquiti)

Widziałem w dodatkach, że jest możliwość zainstalowania kontrolera #UniFi (#Ubiquiti).

Kto z Was go posiada i jak się sprawuje? Czy dzięki niemu można robić jakieś automatyzacje w HA?

Opis integracji z UniFi i możliwości opisany jest w dokumentacji Ubiquiti UniFi - Home Assistant
Używałem przez jakiś czas tego dodatku na RPi3 ale z uwagi na dużo operacji zapisu na dysk (czytaj na kartę SD) zrezygnowałem z dalszego używania tego dodatku.
Jeżeli używasz tylko UniFi AP to także jest integracja Ubiquiti UniFi AP - Home Assistant.

Dzięki za linki. Póki co mam jeden AP ale planuję rozbudowę sieci w domu więc dojdzie kilka urządzeń UniFi tak by totalnie pokryć zasięgiem cały dom.

Czy ktoś z Was używa tej integracji w celu wykrywania obecności w domu? Rozumiem, że to jeden ze sposobów. A jak to się ma do zainstalowanej aplikacji HA na telefonie? Która opcja lepiej się sprawdza?

W jaki mądry sposób można połączyć te integracje?

ps. Zrezygnowałem z RPi ze względu na problemy z kartami SD (po jakimś czasie).

@bielen2k jak ci się sprawdza ten ubiquiti, pytam bo mam sieć z budowaną w oparciu o stare routery, gdyż nowe mają ograniczenia w ilości podpięć i jednocześnie po wifi, np. huwawei może być max 35, oraz muszę pokryć zasięgiem dom wew i zewnątrz, a na zewnątrz to sygnał z domu nie wychodzi.

Informacje znajdziesz na forum, skorzystaj z opcji szukaj i wpisz “ubiquiti”.

@angler na tym forum prowadziłem bardziej szczegółową wymiane zdań na temat Ubiquiti :slight_smile:

Ogólnie na Ubiquiti mam pod opieką jakieś 5 sieci. Moja domowa na chwilę obecną liczy UAP-AC-LITE wraz z routerem EdgeRouter X. W kontrolerze widać oczywiście tylko AP.

a) W mieszkaniu ~50 mkw miałem wszędzie zasięg gdy wisiał centralnie.
b) Następnie na wynajmowanych ok 100mkw w jednym miejscu było słabo (inny sprzęt myślę że też by nie ogarnął ze względu na układ mieszkania).
c) Obecnie już docelowo w domu na 220mkw zasięg mam praktycznie wszędzie. UAP-AC-LITE wisi w strategicznym miejscu, na klatce/schodach między 1 a 3 półpiętrem. Na 2.4 GHz zasięg jest praktycznie wszędzie, na 5 GHz mam podłączone kompy które codziennie używamy z żoną do pracy.

W jednej lokalizacji mam 9x nanoHD, 2 x switch (US-16-250W i US-8-60W), USG-4-PRO i niestety UCCK (czyli ten pierwszej generacji). W sieci pojawiało się przed koroną jakieś 100-150 urządzeń. Obecnie w granicach 50. Śmiga sieć mega dobrze. UniFi to dobre rozwiazanie bo jest skalowalne.

W domu planuję dołożyć jeszcze z 2 sztuki po to by mieć większe transfery miedzy komputerami. Szybko to nienastąpi, podejrzewam, że zrobię to w przeciągu 2 lat. Zobaczę czy będzie to nanoHD/flexHD czy może coś z WiFi 6.

@luki25 jeżeli chcesz przekroczyć barierę 35 urządzeń to bez problemu ogarnie Ci to nanoHD. Praktycznie te same parametry ma też FlexHD a jego plusem jest wodoodporność - możesz zamontować go na zewnątrz.

Kontroler:
Miałem na Raspberry Pi ale że wkurzały mnie parę razy karta SD to przerzucam się teraz na Proxmox.

mam ponad 70 urządzeń wifi, jeden router główny i 4 dodatkowe żeby mieć wszędzie zasięg. Sieć oparta jest na starych routerach z przed kilku lat i trza będzie coś zaradzić niebawem, bo miałem cyrki ostatnio ni z gruchy ni z pietruchy

Wiem, że tak też można, można robić wszystko samemu ale już wyrosłem z takich rozwiązań. Czas poświęcony na konfigurację, utrzymanie i analizowanie problemów w pewnym momencie nie ma ekonomicznego uzasadnienia.

1 polubienie