Konwercja automatyzacji HA do NR

Widzę w NR wielki potencjał jednak nawet proste automatyzacje sprawiają mi problem. Fajny byłbym konwerter z automatyzacji HA do NR, ale pewnie nie ma i nie będzie takiego mechanizmu z racji na inną zasadę działania. Dlatego też czekam na każde przykłady związane z NR na kanale Artura.

Na przykład, jak wyglądał by Flow dla:

“Zmiana stanu z “off” na “on” dłużej niż 1min”. Dla HA wygląda to tak:

entity_id: binary_sensor.door_window_sensor_0
for: ‘00:01:00’
from: ‘off’
platform: state
to: ‘on’

  1. zdarzenie sunset ale z offset’em
    event: sunset
    offset: ‘-00:30:00’
    platform: sun

  1. Czy można np użyć szablonów w NR
    Fragment z automatyzacji HA. Czyli składany message z wartości pobieranych bezpośrednio z sensorów i custom’izowanych funkcjami szablonów

data:
message: >-
{% if is_state(“binary_sensor.door_window_sensor_0”, “on”) -%}
{{states(“sensor.time”)}}({{now().strftime(’%S’)}}sek): UWAGA!!! Drzwi
otwarte {%- else -%} {{states(“sensor.time”)}}({{now().strftime(’%S’)}}sek):
Zamknięcie drzwi. {%- endif %}
service: notify.mobile_app_iphone_piotr

@Altus Wszystko co wymieniłeś jest możliwe do ogarnięcia w NR. Jedyne co to punkt 3 robi się przy użyciu kodu javascript nie szablonów HA. Pozwól jednak, że w szczegółach odpowiem na Twoje pytania jutro bo dzisiaj już padam na pysk przy komputerze. :slight_smile:

Szacunek za respons’uwaność. Dziękuje

@Altus Dzięki. Jak się utworzyło forum to teraz trzeba o nie dbać :slight_smile:
Ad .1
Do opóźnienia działania procesu możesz użyć, któryś z dwóch nodów delay lub stop timer. Różnią się one w szczegółach działania i resetowania ale oba potrafią opóźniać działanie procesu na określony czas. W ich opisie znajdziesz szczegóły ich działania i różnice. Jednak jak byś miał pytania to daj znać.
Np prawa strona tego fragmentu procesu wykona się po 3 minutach od jego uruchomienia:
image

Ad 2.
Na to jest wiele sposobów w NR i ciężko je będzie opisać bez konkretnego przykładu. Generalnie w NR wiele nodów czasowych potrafi odwoływać się do stanu słońca. Każdy z nich ma conajmniej taką listę określenia w którym miejscu aktualnie jest słońce:

  • sunrise: sunrise (top edge of the sun appears on the horizon)
  • sunriseEnd: sunrise ends (bottom edge of the sun touches the horizon)
  • goldenHourEnd: morning golden hour (soft light, best time for photography) ends
  • solarNoon: solar noon (sun is in the highest position)
  • goldenHour: evening golden hour starts
  • sunsetStart: sunset starts (bottom edge of the sun touches the horizon)
  • sunset: sunset (sun disappears below the horizon, evening civil twilight starts)
  • dusk: dusk (evening nautical twilight starts)
  • nauticalDusk: nautical dusk (evening astronomical twilight starts)
  • night: night starts (dark enough for astronomical observations)
  • nightEnd: night ends (morning astronomical twilight starts)
  • nauticalDawn: nautical dawn (morning nautical twilight starts)
  • dawn: dawn (morning nautical twilight ends, morning civil twilight starts)
  • nadir: nadir (darkest moment of the night, sun is in the lowest position)
    Jeżeli jednak to by było mało to zawsze można do tego dodać offset w postaci konkretnych minut, godzin czy czegoś innego. Na to też jest kilka sposobów. Czasem taka opcja jest w nodzie, czasem można zmienić to w funkcji. Można też pobrać z HA stan słońca i dodać offset i odesłać do HA. Jak widzisz nie ma prostej odpowiedzi i wszystko zależy od tego co chcesz zrobić.
    Jednak żeby nie zostawić Ciebie z niczym to zacznij od nodu “sun events”, który umożliwia start procesu bazując na pozycji słońca. Jak pojawią się pytania to pisz.
    Ad 3.
    Raczej w NR nie używamy szablonów z HA tam używamy javascriptu. Dobrym przykładem na to jak składasz wiadomość jest poniższy film
    https://youtu.be/Fa7_vGOJroc

Dziękuje Artur, że poświeciłeś czas. Będę testował i drążył temat. Kto wie może w przyszłości to ja będę mógł pomóc innym osobą.

Myślę że nie raz pomożesz. Dawaj znać jak będziesz miał jakieś problemy. Po to jest to forum.

Cześć.
Uruchomiłem sobie korzystając z Twojej instrukcji na youtube automatyzację światła w garażu. Super działa - dziękuję :slight_smile:
Czasem jednak zachodzi potrzeba, aby ta automatyzacja uruchamiała się już przed zachodem słońca i działała jeszcze trochę po wschodzie. Próbowałem noda w załączym flow “Czy po zachodzie słońca?” zamienić na sun-cron’a, bigtimer’a, sunposition - za każdym razem bez powodzenia… Czy mogę Cię prosić o pomoc jak to poprawnie skonfigurować?

Możesz zamiast nodu który pobiera pozycje/stan słońca z HA użyć nodu natywnego dla NR czyli sunrise nod. Tam masz możliwość ostawienia offsetu/czasu przed i po zachodzie słońca.
image

W tym nodzie start jest rano i koniec wieczorem a ja potrzebuje start wieczorem i koniec rano :frowning:

Przecież możesz skorzystać z wyjścia ouside lub skonfigurować nod wg potrzeb.

W NR jest node trigger. Tam możesz wyzwalać msg z warunkiem atrybutu. Dla sun.sun pozycja/kąt względem horyzontu to elevation.

W Twoim przypadku wyzwalacz w trigger to ruch w garażu, a warunek do elevation dla encji sun.sun.