Konwerter TTL a port szeregowy

Posiadam testowo RPi4 oraz RPi3B na których mam zainstalowane HA. Do RPi3 mam w tej chwili dodaną integrację z licznikiem energii SDM630 oraz integrację z Arduino. Integrację z licznikiem mam za pomocą konwertera TTL-USB. Arduino mam również podłączone do portu USB. Ponieważ konwerter ma ten sam mostek co Arduino CH340 (coś w tym stylu) czasami zdarza się że po restarcie urządzenia zmieniają swoje przypisane w configuration.yaml adresy ttyUSB (np. z ttyUSB0 na ttyUSB2) powodując że integracje się rozjeżdżają. Ponieważ irytuje mnie dość dużych rozmiarów konwerter TTL - USB wpięty w gniazdo USB chciałem podłączyć licznik za pomocą konwertera podłączonego do portu szeregowego ttyACM0. Niestety po podłączeniu konwertera i wywołaniu komendy ls /dev/ttyACM* HA nie wykrywa mi urządzenia. Czy RPi ma domyślnie wyłączony ten port i powinienem go w jakiś sposób włączyć? Co może być przyczyną braku działania?

Najlepiej dodać urządzenie USB do konfiguracji w HA podając jego id, czyli
/dev/serial/by-id/.....
Komenda ls -la /dev/serial/by-id/* powinna wyświetlić ID wszystkich urządzeń podpiętych do systemu.

Jest jeszcze drugi sposób na przypisany na stałe port USB, opisany w dokumentacji domoticza https://www.domoticz.com/wiki/PersistentUSBDevices

Marku właśnie to rozwiązanie się nie sprawdzi bo oba urządzenia podpięte pod USB zgłaszają się tak samo jako mostek CH340…
Chciałbym się generalnie pozbyć tego dongla konwertera bo zajmuje mi dużo miejsca.

Czyli nie widzisz obydwu urządzeń jednocześnie wpiętych do portów USB w systemie?
Co wyświetla komenda ls -la /dev/serial/by-id/* ?

Wgraj Tasmota czy Esphome do modułu wifi ESP i przeniesiesz odczyty po sieci LAN.

Marku,

No to widać, że obydwa mają identyczne ID
Ja zrobiłem test i wpiąłem dwa urządzenia na CH34x i obydwa są widoczne ale mają inne ID

lrwxrwxrwx 1 root root 13 May 28 11:09 /dev/serial/by-id/usb-1a86_USB2.0-Ser_-if00-port0 -> ../../ttyUSB1
lrwxrwxrwx 1 root root 13 May 28 11:09 /dev/serial/by-id/usb-1a86_USB_Serial-if00-port0 -> ../../ttyUSB0

Z tego co kojarzę, to w CH340B można było zmienić nazwę urządzenia i id prostym programikiem.

Ja na Twoim miejscu wymienił bym jeden konwerter USB-TTL na taki z układem FT232R albo CP210x

Zawsze mogę Arduino przerzucić po LAN Shields. Myślalem też o wykorzystaniu portu szeregowego i konwerterze napięciowym

https://tasmota.github.io/docs/Smart-Meter-Interface/