Pierwsze problemy jakie miałem to problem zasilania POE, switch TPLINK POE nie zapewniał stabilnego zasilania co powodowało restart urządzenia,
Zastosowałem zewnętrzny zasilacz POE, problem znikł .
Na podsumowanie mogę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolony z zakupu.
Poprzednie moje koordynatory, Sonoff ZBDongle-P później Sonoff ZBDongle-E
nie działały tak rewelacyjnie jak SLZB-06M POE
W poprzednich koordynatorach miałem straszne opóźnienia na przełącznikach bez “N” w aktualnej konfiguracji lagi na tych przełącznikach nie przekraczają 1 sekundę.
Jeżeli już masz jakieś urzadzenia PoE wpięte do tego switcha to istnieje prawdopodobieństwo, że dla kolejnego urządzenia po prostu brakło mocy, każdy switch PoE ma swój budżet mocy, nie dostarczy sumarycznie więcej energii niż jego budżet. Ten budżet mocy bezpośrednio wpływa na to, ile mocy na port przełącznik może dostarczyć podłączonym urządzeniom.
Też tak myślałem ale switch ma łącznie 40W a urządzenie czyli kamera IP pobiera 9W
Po rozmowie ze sprzedawcą Pan potwierdził mi że może wymienić sprzęt SLZB-06M bo była taka partia która się restartowała.
Ale zasilacz POE pomógł więc zostaję i Działa
Czyli karta ethernet w koordynatorze nie potrafiła wynegocjować odpowiedniego PoE a w zasilaczu PoE tego nie ma, po prostu dostarcza zasilanie.
P.S. Ja bym wymienił skoro była taka możliwość .
Działa stabilnie i koordynator i router na zewnętrznych zasilaczach. W pobliżu docelowych miejsc montażu mam luźne gniazda elektryczne, zostawię jak jest. nie mam ochoty biegać ponownie po domu i parować urządzeń, żona już mnie chciała wysłać na badania
Bardzo dobre zasięgi ma ta konfiguracja
najgorszy LQI =100 i jest ich kilka , reszta ma od 180 do 225
Dołączę do tego wątku, bo zakupiłem to urządzenie i sam już nie wiem co z nim nie tak.
Generalnie kupiłem go, aby użyć go w innej lokalizacji i wykorzystać WireGuard do połączenia z HA. W więc po kolei.
Włączony do zasilania poprzez USB i do LAN poprzez kabel. Stałe IP.
Cały dzień moich niefachowych poczynań aby skonfigurować dodatek Wireguard w HA i odpowiednia wpisać dane do SLZB, bo na tym mi zależało. W HA zainstalowany drugi dodatek zigbee2mqtt - zgodnie z instrukcją SLZB, ponieważ w domowej lokalizacji mam już koordynatora na USB.
I po wielu próbach - działa - pojawił się w HA i bez problemu dołączyłem do niego dwa urządzenia zigbee do testów. Mam w HA urządzenia z innej lokalizacji i z innej sieci. Tak było planowane.
Niby super, ale…
Jak tylko łączy się VPN to od razu przestaje działać wbudowany serwer www do konfiguracji.
Nie działają diody - generalnie pali się tylko żółta, sygnalizująca zasilanie. Po połączeniu z zigbee2mqtt - powinna zapalić się zielona. Aby dostać się do konfiguracji trzeba odłączyć się od sieci. wgrywałem najnowsza wersje dev, wgrywałem stara stabilną - i nic. Bez widocznej różnicy. Dodam, że jak nie ma połączenia VPN, to dostęp do strony konfiguracyjnej działa. Gdzieś widziałem wątek, ze www działa niestabilnie, lub działa tylko po LAN, ale u mnie nie działa wcale, po LAN.
No tak, wyszło moje niedouczenie w zakresie sieci, olśniło mnie po obiedzie.
Przecież jak łączę się VPN z serwerem HA, to nie znaczy, że mogę sobie wykonać połączenie z punktu widzenia innego komputera w sieci. Zainstalowałem sobie dodatek Firefox w HA i z tego punktu widzenia - działa, widzę panel konfiguracji. Choć jeden kłopot pozostał - dioda zielona sygnalizująca połączenie z zigbee2mqtt - nie świeci.
Pozdrowienia.