Koordynator Tuya + router USB stick w HA

Witam. Niedawno zacząłem przygodę z HA i zigbee. Nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na dość proste chyba zagadnienie. Zależy mi na koordynatorze zewnętrznym w postaci bramki Tuya a dodatkowo dopięciu się do sieci zigbee przez HA z USB stick EBYTE MaX CC2652P, z wgranym firmware router.

Czy taka konfiguracja jest możliwa i jakich użyć integracji ?. Próbowałem - ani ZHA ani Z2M nie chcą się inicjować z takim firmwarem na sticku, nie ma gdzie “zobaczyć” sieci stworzonej przez koordynator Tuya.

Cała konfiguracja natomiast z firmwmware koordynatora wgranym do EBYTE na ZHA i na Z2m działa, jednak mi zależy na koordynatorze Tuya a dwóch przecież nie może być w tej samej sieci.

Sądziłem, że właśnie po to jest opcja firmware router żeby można było działać w HA jak z koordynatorem ale bez tej tej usługi, którą zapewnia koorynator Tuya.

Odpowiedź jest dość banalna - router w sieci Zigbee nie służy do zarządzania siecią (dlatego dongle z softem routera nie udostępniają możliwości zarządzania siecią, co najwyżej na USB można uzyskać logi debugowania funkcji routera), on tylko przekazuje pakiety od jednego sąsiada w meshu do innego. Routerami są w szczególności urządzenia zasilane sieciowo (zasadniczo wszystkie, choć nie każdy producent zapewnił poprawną implementację takiej funkcji, więc nie każde działają jednakowo dobrze).


W jednej sieci Zigbee jak zauważyłeś możesz mieć tylko jeden koordynator.
Skoro jest nim bramka z jakiegoś zamkniętego systemu (Tuya) to nie da się wpierdzielić do tej sieci kolejnego koordynatora.

Masz zatem wybór - albo bramka Tuya, albo jakiś inny koordynator (np. dongle na bazie modułu Ebyte z wgranym firmware koordynatora i wtedy rezygnujesz z bramki Tuya).


Jest jeszcze rozwiązanie pośrednie - można mieć w domu bez problemu 4 niekolidujące ze sobą oddzielne sieci Zigbee (kanały 11, 15, 20 i 25).
W twoim wypadku mógłby to być 2 oddzielne sieci, ale jeśli nie masz szczególnie dużej ilości routerów to nie będzie działało dobrze.
I wtedy wrzucasz cześć urządzeń do sieci obsługiwanej bramką Tuya, a INNĄ część urządzeń do sieci z tym drugim koordynatorem.
Ewentualna interakcja między nimi (tymi urządzeniami należącymi do różnych sieci) jest możliwa tylko na bazie HA.


TLDR
To czego pragniesz jest technicznie awykonalne.

Dzięki za informację. Podejrzewałem że ta może być. Zostaje więc tak jak sugerujesz, ew. jeszcze Tuya Local żeby bezpośrednio po Wifi z ominięciem chmury jeśli zależy na szybkim czasie reakcji, np. do czujników ruchu.
Intryguje mnie tylko po co tyle wysiłku wkładano w firmware router dla sticków ( praktycznie każdy typ ma taki firmware ) skoro jest to praktycznie bezużyteczne - stawianie routera na sticku i RP dla samego routera to trochę bez sensu - sądziłem początkowo że właśnie po to żeby w ten sposób dołączyć do sieci już uformowanej. Dzięki !.

Nie jest bezużyteczne - na bazie firmware routera można budować urządzenia wykonawcze i/lub sensory (oczywiście firmware musi mieć wkompilowaną obsługę GPIO użytego MCU - tu sobie popatrz by zobaczyć co z tego wynika).

Swoją drogą nie sądzę aby włożono w to specjalnie dużo wysiłku w porównaniu do przygotowania softu koordynatora (nie znam się na tyle, ale podejrzewam, że router powstaje niejako “przy okazji” podczas prac nad urządzeniami urządzeniami użytkowymi - założenia standardu są jakie są lub ewentualnie prac nad koordynatorem, ale dotychczas zwykle jako “gołe” routery był dostępny okrojony soft urządzeń - po wywaleniu obsługi zbędnych GPIO) - to tak odnośnie kwestii wkładania wysiłku.

Routery wydają się niby niepotrzebne, ale można kupić dedykowane urządzenia wielu producentów, choćby np. Ikea router wypuściła w formie… przelotowej nakładki na ładowarkę USB.

update:

Dotarło do mnie nieco z opóźnieniem to co tu chciałeś przekazać…
Jeśli sądzisz, że do pracy sticka w charakterze routera jest potrzebne Raspberry Pi (bo to chyba chciałeś ukryć pod skrótem RP?) to oczywiście jesteś w ogromnym błędzie - do pracy jako router wystarcza sam stick - potrzeba mu tylko zasilania (ładowarka będzie OK).