Koordynator Zigbee CC2652P + ESP32 + LAN8270 sternicz.uk (LeMo cc2652p LAN)

Więc konfiguracja którą podałem wyżej musi działać (ponieważ bazuje na dokumentacji dla WT32-ETH01, sam mam inny sprzęt na bazie ESP32 + LAN8720 i działanie mu nie sprawia problemów, ale wymagany jest dobry zasilacz 5V 1A).

Witam mnie sie udało uruchomić w koncu po kablu lan.
Musicie zainstalowac w integracjach .
nnnnnnnnnnnnnnnnnnn

Przecież to się nie różni od konfiguracji w Integracji ZHA przy użyciu WiFi (poza adresem IP, którego tak swoją drogą nie musiałeś zamalowywać, bo i tak to podsieć prywatna i miliardy ludzi na swoich urządzeniach miewają również podobne IP).

A tak zapytam jeszcze można to jakoś połączyć z aplikacja. ewelink lub yuta

Nie “yuta” tylko Tuya, oczywiście NIE, tak samo NIE z eWelinkiem.

Integracja w odwrotną stronę jest możliwa - tj. można podpiąć te zamknięte systemy do HA (ale nie ich aplikacje, tylko zewnętrzne chmury).

Jesteś na samym począteczku drogi długiej jak równik, bo jak na razie to chyba nie rozumiesz idei systemu w pełni otwartego, który integruje cokolwiek.

Może powinieneś określić czego faktycznie chcesz?

Masz rację jestem na początku długiej drogi.
Ale każdy musiał tę drogę przejść, jednemu idze to lepiej drugiemu gorzej. Ja niestety z tych co gorzej :grinning:.
Chcę aby to działało w HA jak i na telefonie.

Instalujesz HA gdzie trzeba i uruchamiasz tak żeby działało to co Cię interesuje. Na telefonie instalujesz apkę HA i łączysz ją z serwerem. W telefonie możesz poprzez klienta HA sterować wszystkim co masz podpięte do serwera HA. Niektóre funkcje które są dostępne w aplikacjach zamkniętych Tuya czy Ewelink oczywiście nie są dostępne w HA ale generalnie większość działa bez problemu.

@Grzes2
Nie ma szans by w jednym poście przekazać choćby podstawy podstaw.

(Tymczasowo) możesz mieć dowolne urządzenia w chmurowych systemach Tuya czy eWelink i je zintegrować w HA przez połączenie z ich chmurami (wtedy masz niezależnie od HA sterownie manualne z ich aplikacji oraz ewentualnej automatyki na poziomie chmur, ale każdy zamknięty system jest ograniczony tylko do własnych urządzeń bezbramkowych np. WiFi oraz do własnych bramek w przypadku Zigbee czy BLE.
Jakkolwiek w przypadku tych ostatnich bywa różnie (bo firmy odpowiadające za te chmury rzucają kłody pod nogi twórcom otwartego softu).
Tzn. czemu w ogóle napisałem “tymczasowo”, bo gdy już zobaczysz co jest złe to pozbędziesz się tych systemów chmurowych.

A teraz sam sos - w końcu wątek jest o koordynatorze Zigbee i to zasadniczo DIY - kluczową informacją jest tu fakt, że urządzenia Zigbee mogą mieć w sieci Zigbee TYLKO jeden koordynator.
Więc skoro to urządzenie DIY adresowane do użytkowników otwartych systemów (takich jak HA) to należy go właśnie w nich używać (i nie ma żadnych szans na powiązanie takiego koordynatora z jakąkolwiek chmurą tak zamkniętego systemu jak wymienione, swoją drogą raczej nie ma szans wykorzystania w żadnym innym zamkniętym systemie, ale tu mogę się mylić, bo nie widziałem wszystkiego co już wymyślono na świecie, jednak przykładowo za pomocą HA można emulować pracę mostka Philips Hue, ale nie wszystkie jego funkcje, a w szczególności nie będzie połączenia z chmurą Philipsa, ale UWAGA - taki emulowany mostek łączy się z oficjalną aplikacją Hue oraz z jej lepszymi nieoficjalnymi odpowiednikami np. Hue Essentials).

Zdalny dostęp i sterowanie możesz ogarnąć na bazie samego HA

  • wykupując płatny (abonamentowy) dostęp Nabu Casa, z którego finansowany jest rozwój takich projektów jak HA, HAOS czy ESPHome, w zamian za to jest to rozwiązanie “plug and pay” :stuck_out_tongue: nie wymagające żadnej konfiguracji (a pierwszy miesiąc jest darmowy, więc jeśli będziesz mentalnie gotowy na abo, to możesz przetestować, w innych wypadkach nie widzę sensu), to jest oficjkalne rozwiązanie chmurowe dla HA
  • lub na kilkanaście darmowych sposobów wykorzystując silę swojego umysłu (bo konfiguracje wymagają od podstawowej po zaawansowaną znajomość działania sieci komputerowych, internetu, zabezpieczeń itd.).

PS ale odchodzimy od zasadniczego tematu, więc jeśli masz jakieś pytania, to poszukaj wątku na pasujący temat i tam zapytaj (a jeśli takiego nie ma, to załóż nowy z dobrym tematem odzwierciedlającym zawartość).

@Grzes2, mógłbyś wkleić pełną konfigurację esphome. Pamiętaj, żeby nie ujawnić haseł i innych poufnych danych.

Tylko tyle mam.

ssl: false
certfile: fullchain.pem
keyfile: privkey.pem

@Grzes2
Myślę, że to nie było pytanie o konfigurację Dodatku zawierającego IDE ESPHome, tylko o YAML, na podstawie którego generujesz swoje firmware.
(ewentualnie o “fabryczny” YAML, który otrzymałeś od producenta)

Niestety nic nie dostałem od producenta.
Brak kontaktu.
Tak że w YAML nie mam nic .

Witajcie.
Posiadam koordynator taki jak @Grzes2 kupiony od @Grzegorz_Sterniczuk, działał świetnie.
Ale pare dni temu odmówił posługi, i poprostu nie działa. Zmieniłem zasilacz na inny ale bez większych rezultatów. Niby dioda od sieci mryga ale nie widać go już w sieci. Z dnia na dzień przestało śmigać.
Ponieważ kontakt z Grzegorzem praktycznie nie istnieje zmuszony jestem kupić coś innego.
Nie chiał bym się zamykać do systemu Tuya czy eWelink, ten koordynator co miałem obsługiwał wszystko. Podpowiedzcie proszę co kupić co ważne na LAN aby było do wszystkiego.

ps.
Czy są opcje z dodatkową obsługą bluetooth?

To grupa zamknięta, więc linkowanie do niej tutaj nie ma żadnego sensu, szkoda, że nie napisałeś po co tam zaglądać - @Grzegorz_Sterniczuk świadczy tam wsparcie czy co? Bo z tematem Zigbee to chyba zerowe powiązanie?


@marcinwojciesz
Ciąg dalszy nastąpi, bo piszę teraz odpowiedź w innym miejscu, ponieważ nie jesteś pierwszy z problemami z takim sprzętem, to możesz ewentualnie mi go wysłać to w miarę swoich możliwości mogę spróbować go zdiagnozować (inni olali taką opcję, więc nadal nie miałem tego w ręce, biorąc pod uwagę ilość osób zgłaszających problem być może autor trafił na wadliwą partię podzespołów i dlatego “ukrywa się w krzakach”, bo nie jest w stanie udźwignąć kosztów wsparcia?)

@szopen Chętnie przeczytam odpowiedz. Daj proszę znać gdzie będzie do poczytania.
W sprawie przesyłki wchodze w temat.

Pisz na PW

Tu potem uzupełnię


Więc sprawy mają się tak: zasadniczo wszystkie konstrukcje z obsługą przewodowego Ethernetu, to konstrukcje DIY i tak należy je traktować, czyli bez oficjalnego wsparcia oferowanego przez duże korporacje mające przynajmniej teoretycznie zaplecze finansowe na to (choć jak praktyka dowodzi, nawet ogromne chińskie korpo mające największy udział na rynku skutecznie olewają klienta końcowego).

Nie spotkałem konstrukcji, które by mogły oferować wsparcie BT i Zigbee z wykorzystaniem tego samego radia (teoretycznie jest to możliwe, bo są chipsety, które to wspierają, choćby Philips/Signify używa je w swoich żarówkach od paru generacji, ale nie spotkałem jeszcze koordynatora o takich funkcjach).

Natomiast te konstrukcje z Ethernetem, które bazują na ESP32 mogą wykorzystywać radio Bluetooth wbudowane w MCU ESP32, czy tego typu rozwiązanie działa stabilnie nie jestem w stanie powiedzieć - u siebie używam oddzielnie bramek proxy BLE właśnie na bazie ESP32 a oddzielnie koordynatorów Zigbee w postaci dongli USB (lub bramek zamkniętych systemów, ale to jakbuy mocno poza tematem)… Natomiast teoretycznie może to być źródłem problemu, być może dotyczącym konstrukcji, o której mowa w tym wątku (nie wykluczam, że w ogóle źródłem problemu była np. aktualizacja ESPHome, gdzie aktualizacja obsługi BLE proxy mocno zmodyfikowała samo firmware dla ESP32).

Niestety żadna z osób które dotąd miała problemy nie raczyła ani opisać ich na tyle, by możliwa była zdalna diagnostyka, ani udostępnić sprzętu do eksperymentów (nie obiecuję, że znajdę rozwiązanie, ale jest szansa, że będę w stanie ocenić czy wada dotyczy sprzętu czy oprogramowania).

oczywiście napisałem

Kiedyś był jakiś wpis właśnie o tym, że koordynator padł (czy też problemy się zaczęły) po próbie wgrania aktualizacji chyba na ESPHome. Ja mam też ten wypust, ale prawdę powiedziawszy nic z nim nie robię. Jak przyszedł, tak jest podłączony do sieci i tyle. Może kiedyś wymienię na inny, jak się coś lepszego pojawi, albo jak będą jakieś problemy. Ale na teraz jest ok.

No mój też działał nic z nim nie robiłem. Teraz podłączyłem go i pojawia się na 10 -30 sek i ginie.
Jakby przegrzany? @szopen pakuje go i jutro wyślę.

Witam mam nowy problem co z tym z


robić .