Koordynator Zigbee problem z połączeniem

Witam, jestem dość świeży w temacie ale mam pewien problem. Dla testów zakupiłem do mojego HA Sonoff Dongle Plus-E oraz kilka czujników z ali, otwarcia drzwi, temperatury/wilgotności

Do flash Dongla użyłem webflasher i zainstalowałem firmware Multi-PAN(RPC). Jako soft w HA używam dodatków: Silabs Multiprotocol + Mosquitto broker + Z2M ( 1.36.0-1).
Do tego momentu wszystko wygląda dość dobrze, przynajmniej tak przypuszczam. Problem pojawia się po dodaniu urządzeń działają bardzo nieregularnie raporty przychodzą jakby losowo raz działa jedno z urządzeń za innym razem działa drugie a pierwsze przestaje. Tu pojawia się kilka pytań z mojej strony.

Zrobiłem kilka testów:

  1. 2 czujniki temperatury wystawiłem na za okno, rezultat: jeden czujnik raportował zmiany temperatury co kilka minut, drugi nie zmienił statusu od 3 godzin - brak jakiejkolwiek zmiany temperatury.
  2. Zmieniłem lokalizacje (z 5m od koordynatora na 1m/10cm) tych samych czujników podejrzewając problem z zasięgiem rezultat bardzo podobny jak wyżej.
  3. Podłączyłem koordynator bezpośrednio do severa wcześniej podłączony przez przedłużkę USB
  4. Zmiana softu na donglu z Multiprotocol do samego Zigbee - brak

Jakieś inne sugestie co sprawdzić lub przetestować?

Przypuszczalne problemy?:

  1. Podejrzewałem Konfig/soft dongla bo używałem multiprotocol (wszystko zrobione wg. Flashing the Sonoff ZBDongle-E to enable Matter, Thread and Zigbee on Home Assistant | Dialedin). Niestety zmieniłem na zwykły Zigbee EZSP i problem ten sam(jednak tym razem czujniki lepiej raportują zasięg do koordynatora niż używająć multipro)
    m
    z

  2. Problem z połączeniem miedzy koordynatora do urządzenia końcowego? Zasięg raczej wykluczam (LQI na poziomie 100-120) ale może zakłócenia? Dongle podłączony dość blisko routera wifi ok 1m.

  3. Fizyczny problem z koordynatorem? Niby nowy ale rożnie to bywa? (bo chyba raczej nie z end pointami rozumie że ali to ali ale chyba któryś przyszedłby działający)?

Czy jest jakakolwiek możliwość przetestowania połączenia z koordynatora do urządzenia końcowego? Zasięgu/zakłóceń sieci Zigbee? (Jakiś Wifi Analizer dla zigbee??)
(Próbowałem ustawić i testować opcja availabilit

y w Z2M aczkolwiek z tego co gdzieś wyczytałem urządzenia Zigbee raportują tylko przez określone przez nie przedział czasu bądź przy zmianie statusu, wiec ustawienie availability check na 10 minut nie przyniosło rezultatu urządzenie wskoczyły w stan offline, przypuszczam ze po prostu nie odpowiadały na zapytanie)

Obecnie w dashboard wygląda to tak:
2 czujniki temp leżą dokładnie obok siebie, ok 6-7m od donga przez 1 grubą ścianę.

Wersje softu:
Zigbee2MQTT
Current version: 1.36.0-1

Mosquitto broker
Current version: 6.4.0

Silicon Labs Multiprotocol
Current version: 2.4.4

Home Assistant

  • Core2024.2.5
  • Supervisor2024.02.1
  • Operating System12.0
  • Frontend20240207.1

Jakieś inne rady, sugestie na czym się skupić, co dalej inwestygować? Mi osobiście skończyły się już chyba pomysły

Dual-stack (multiprotocol) to rozwiązanie w fazie mocno eksperymentalnej, więc jeśli nie potrzebujesz natychmiast wsparcia dla Thread to odpuść (jeśli masz sprzęt tylko Zigbee to nie ma nawet sensu jego używanie, no chyba, że chcesz być beta-testerem i się dzielić swoimi spostrzeżeniami z autorami softu, ale może najpierw zostań zaawansowanym użytkownikiem Zigbee, bo spostrzeżenia osób niedoświadczonych robią więcej zła dla rozwoju tych projektów niż pożytku…).

Druga kwestia - w zależności od wersji firmware NCP (czyli jednostackowego Zigbee) masz do wyboru 2 sterowniki
ezsp zalecany dla starszych wersji firmware
oraz
ember dla NCP>=7.4.0 (też eksperymentalny póki co, ale to jest chyba kierunek dla Ciebie jeśli już nie chcesz starszych wersji NCP)


A teraz z innej beczki ile masz urządzeń końcowych, a ile routerów Zigbee, czytałeś w ogóle o metodach poprawnej budowy sieci Zigbee?

Jest masa wątków na forum opisujących wszelkie typowe problemy związane z interferencją sygnału RF, zakłóceniami i metodami ich eliminacji, więc zajrzyj do nich.
Jeśli masz identyczne czujniki bateryjne, to pierwsze co zrób, to wymień w nich ogniwa na nowe, oraz ewentualnie sparuj od nowa jeśli wymiana nie pomogła.

Urządzenia końcowe (umownie - bateryjne, ale niektóre zasilane sieciowo nie są routerami i się zachowują jak bateryjne) nie odpowiadają na zapytania - to one decydują samodzielnie o transmisji, więc się ich nie odpytuje.
Więc jednak najpierw musisz jeszcze sporo poczytać by rozumieć jak to działa, to będzie Ci łatwiej.

PS Jeśli jakiś wątek jest (lub ma szansę stać się) wartościowy i warty do czytania na wstępie, to zwykle zostaje przez moderatorów oznaczony tagiem faq
Jeśli znajdziesz coś wartościowego, a nieoznaczonego, to wrzuć linki do kolejnego posta to zweryfikujemy czy tam też warto dodać tego taga.

Dzięki za szybką odpowiedź, poszukam jeszcze na forach może coś znajdę. Na ten moment co do softu zostanę na tym Zigbee poszukam jeszcze dokładnie informacji o Ember i jak do się ma do mojego koordynatora.

Co do twojego pytania jak pisałem w poście na ten moment kupiłem głownie do testów posiadam 4x czujnik temperatury/wilgotności+ 2x czujnik otwarcia drzwi, z czego używam na ten moment jedynie 2x CTemp + 1x COtwD. W wypadku takiej konfiguracji wydaje mi się ze nie potrzeba mi routera Zigbee z racji tego ze nie jest to jakaś wielka infrastruktura, a i odległość jest jest jakaś ogromna - jak wspomniałem 5-7m przez 1 grubą ścianę. Chyba że tu jest błąd z mojej strony i nawet prze 2/3 urządzeniach powinienem posiadać router. A co do samego konceptu budowy sieci Zigbee myślę ze chyba mam zarys jak to powinno wyglądać niemniej jednak nie ma chyba co gdybać o topologiach w wypadku raptem 3 urządzeń.

image

Tak to jest to o czym myślałem i wspomniałem - chciałem się po prostu upewnić

Dzięki przyjrzę się postom o takim oznaczeniu!
Na ten moment obstawiam mimo wszystko interferencje spowodowane przez wifi, spróbuje jeszcze przestawić serwerek z dala od routera i przetestować wtedy.

To dane z wifi insight z mojego routera, nie wiem na jakiej dokładnie zasadzie on to mapuje niemniej jednak jest tego sporo

Kanały Zigbee i WiFi nie mają tej samej numeracji. Musisz sprawdzić jakie częstotliwości będą najlepsze aby uniknąć nakładania się pasm.

Wiem wiem, niemniej jednak kanały poza tym, iż maja inna numeracje pokrywają się ze sobą dlatego dla Zigbee ustawiłem 25 kanał pokrywa się z kanałem 11 dla Wifi.

Zamontuj chociaż 1 router po tej stronie ściany, gdzie masz urządzenia końcowe.
Tylko nie chińskiego śmiecia, a coś co działa.
Zweryfikujesz czy to pomaga, te routery nie są potrzebne dlatego, że koordynator jest kiepski, tylko dlatego, że Zigbee zaprojektowano do pracy w meshu i zasięgi pojedynczych urządzeń mogą być wręcz symboliczne (to raczej kwestia stosowania anten pseudo-izotropowych w urządzeniach ze względu na ich rozmiary, więc zysk z anteny jest najmniejszy z możliwych).

to nie posty tylko całe wątki, zamieszczone tagi są klikalne faq ember z2m ezsp itd. postów się nie taguje, co najwyżej można linkować w konkretne miejsce w wątku.

Kanał 25 nie pokrywa się z użyteczną częścią pasma kanału 11 WiFi jeśli AP jest ustawiony na szerokość pasma 20MHz natomiast oczywiście każdy kanał WiFi wprowadza pewien margines zakłóceń poza swoimi granicami, to widać na rysunku tutaj

ale nieco mu dorysuję


na rysunku narysowano średnią gęstość promieniowania dla 802.11g/n ale to jest rysunek mocno uproszczony.
Zigbee projektowano w czasach, gdy już był tłok w eterze i te 4 zalecane kanały (11, 15, 20 i 25) są w możliwie pustych miejscach pod warunkiem używania WiFi wyłącznie na kanałach 1, 6 i 11 i jeśli sobie zobaczysz na obrazek z analizatora pasma to się okazuje, że w realnych warunkach kanał 11 Zigbee trafia w miejsce gdzie jest stosunkowa cisza na kanale 1 WiFi.
Niestety nie przewidziano wtedy, że się pojawi 802.11ac czy 802.11ax które potrafią zasyfić cała szerokość pasma 2,4GHz, więc OBOWIĄZKOWO należy używać WiFi tylko na wspomnianych kanałach z ograniczeniem szerokości pasma do 20MHz.

W tej chwili (tzn. już od paru lat) opracowuje się konstrukcje WiFi, które mają być dostosowane do koegzystencji z innymi standardami w 2,4GHz ale umówmy się rzeczywistość mamy jaką mamy, wraz z masą ludzi mało myślących o tym co się faktycznie dzieje w eterze i mającymi pomysły w rodzaju ustawiania rejonu pracy AP innego niż Europa (celowo nie podaję jakie kraje dopuszczają większą moc) by wycisnąć większą moc z nadajnika albo stawiający sieci WiFi mesh, które totalnie zapychają pasmo…

Oczywiście można posunąć się dalej i w instalacji w miejscu odosobnionym zrezygnować z jakiejś części pasma przeznaczonego na WiFi by dla Zigbee została zupełna cisza na jakimś zakresie częstotliwości - to sugerują w podlinkowanym artykule, no ale życzę powodzenia w mieście w stosowaniu tego rozwiązania, gdy nawet na polskich wsiach jest trudno uzyskać taką ciszę w eterze (a właściwie to często na wsiach chyba trudniej ze względu na szemranych operatorów dostępu radiowego realizowanego… z wykorzystaniem zwykłego WiFi i bezczelnych kierunkowych anten).