Koordynator Zigbee

Cześć Wam,
Czy istnieje jakiś inny sposób podłączenia koordynatora Zigbee niż bezpośrednio do serwera HA? Do tej pory korzystałem bezproblemowo z Sonoff dongle P przez Z2M, ale niestety mój Dell Wyse 3040 na którym stał HA postanowił że przestanie działać więc nie mam też dostępu do żadnych urządzeń Zigbee. Na nowej instalacji chciałbym nieco uniezależnić działanie serwera HA od urządzeń Zigbee którymi w razie awarii serwera chciałbym sterować np przez aplikację Tuya. Czy jest to możliwe?

Czyli chcesz zrobić krok do tyłu, uzależnic się od chmury TuYa, po to powstał HA aby wszystko działało lokalnie. Wystarczy zabezpieczyć sprzęt pod HA :slight_smile:. Oczywiście możesz zainstalować na osobnym komputerze Z2M ale czy warto tak utrudniać sobie życie - utrzymywać dwa serwery? Robiłem analizy na wszelkie sposoby i najszybciej jest mieć zapasowy sprzęt pod HA.

Też mam Zigbee - moduły dopuszkowe, mogę teraz wyłaczyć HA i nadal będę miał podstawowe sterowanie w domu, wszystko działa tak jakby nie było smart.

W żadnym wypadku nie chciałbym się uzależnić od chmury Tuya - chciałbym ją potraktować bardziej jako zapas właśnie na wypadek awarii HA.
Rzecz w tym, że kilka punktów świetlnych może się włączyć jedynie poprzez czujki ruchu/obecności przez zigbee i przypadku kiedy pada serwer a co za tym idzie także koordynator zigbee to nie mam możliwość włączenia światła bo nie posiadam fizycznego łącznika. Takie czujki mam na klatce schodowej i korytarzu więc dość newralgiczne miejsca z punktu widzenia bezpieczeństwa po zmroku

Przy remoncie uwzględniłem właśnie takie scenariusze i z takimi problemami się nie borykam, nie używam nigdzie chmury TuYa ani żadnej takiej integracji więc się nie wypowiem bo nie mam żadnego doświadczenia w tym temacie, na forum są lepsi ode mnie w temacie TuYa.

Nie ma takiej możliwości, to sprzeczne z zasadą działania Zigbee - w danej sieci Zigbee może być jeden (i tylko jeden) koordynator o unikalnym MAC-adresie (no aby być ścisłym to bodajże w odniesieniu do Zigbee to się nazywa ieee adress).

Ten adres jest w nieusuwalny sposób zaszyty w koordynatorze sieci.

Przewidziano jednak sytuację potencjonalnej awarii koordynatora - jest obszar pamięci OTP w którym można jeden i tylko jeden raz zapisać inny adres, który nadpisuje ten fabryczny.

W sumie to warto znać adres obecnego koordynatora, wtedy można przywrócić sieć na innym donglu zgodnym technicznie (pamiętając, że adres można zaprogramować tylko jeden raz).


Druga kwestia to brak możliwości emulacji Tuya w koordynatorze opartym na jakimś innym serwerze (Z2M czy ZHA), oraz w odwrotną stronę (co jest oczywiste Tuya nie zaemuluje żadnego innego rozwiązania “bo nie”, ponieważ to rozwiązanie zamknięte).


Jeśli masz czujki ruchu, to możesz to ogarnąć na poziomie sieci Zigbee, niestety ma to pewne ograniczenia - możliwości są konkretnie ograniczone do tego co dane urządzenie potrafi wykonać autonomicznie, ale sprawny serwer nie jest wtedy potrzebny do działania (nie pamiętam nawet czy zasilanie koordynatora jest konieczne w takim wypadku - to do poeksperymentowania).

PS
Otagowałem te kilka wątków (które kojarzę) związanych z tematem bezpośredniego bindowania w sieci Zigbee (etykiety tagów umieszczone w postach są klikalne, dodajemy je do posta wstawiając znak znany jako kratka, krzyżyk, czy płotek, czyli hash+nazwa_taga)
zigbee-bind